W Szkole Podstawowej im. Janusza Korczaka w Radoszkach odbyła się uroczystość 25-lecia oddania do użytku nowej szkoły oraz 10-lecia nadania imienia i przekazania sztandaru.
Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele parafialnym w Radoszkach, sprawowaną przez księdza Tadeusza Brezę, który uczestniczył również w obchodach szkolnych.
W hali sportowej zgromadzili się uczniowie, zaproszeni goście, kadra pedagogiczna i mieszkańcy gminy Bartniczka. Hanna Szymańska – dyrektor placówki przypomniała historię społecznego zrywu mieszkańców Radoszk, który doprowadził, mimo problemów finansowych, do ukończenia budowy nowej szkoły. Warto przypomnieć, że w 1991 roku
Kurator Oświaty w Toruniu, wydał decyzję o zatrzymaniu budowy z powodu braku pieniędzy. Komitet Budowy nie podporządkował się decyzji władz oświatowych. Rolnicy: Józef Celiński, Józef Piotrowicz, Henryk Domżalski pożyczyli materiały budowlane i prace trwały nadal. Po cofnięciu wcześniejszej decyzji i otrzymaniu na wniosek Komitetu Budowy z Europejskiego Funduszu Pomocy Wsi Polskiej, 500 mln. zł. na dalszą budowę szkoły, prace ostro ruszyły. 1 września 1993 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowej szkoły.
Po oficjalnych przemówieniach uczniowie przypomnieli postać patrona szkoły - Janusza Korczaka, wielkiego przyjaciela dzieci oraz przedstawili historię Szkoły Podstawowej w Radoszkach od XIX wieku do czasów współczesnych.
W uroczystości wziął udział Wiesław Biegański wójt gminy Bartniczka oraz Leszek Walczak - przewodniczący Rady Gminy. Przybyli przedstawiciele zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Szabdzie z dyrektor Dorotą Katarzyńską oraz dyrektorzy placówek oświatowych z gminy Bartniczka. Wśród gości zasiedli społeczni przedstawiciele Komitetu Rozbudowy Szkoły sprzed ćwierć wieku. Przybyli Barbara i Kazimierz Zawiszowie, Krystyna i Józef Piotrowiczowie, Teresa i Józef Celińscy, Krystyna i Józef Kamińscy, Barbara i Henryk Domżalscy, Ambroży Marchlewski. To oni przed 25 laty, społecznym zrywem, doprowadzili do rozbudowy placówki.
Po obejrzeniu wystawy fotografii nawiązującej do jubileuszów, uczestnicy wpisali się do kroniki szkolnej. Uroczystość zakończyła się poczęstunkiem.
Tekst i fot. (ever)
Napisz komentarz
Komentarze