W Urzędzie Gminy w czasie narady sołtysów przeprowadzono szkolenie dotyczące szacowania szkód łowieckich. Szkolenie poprowadził Roman Pytlasiński – przedstawiciel Nadleśnictwa Brodnica, który przedstawił sołtysom zagadnienia związane z zasadami i procedurą szacowania szkód.
Prowadzący omówił cel i potrzebę szkolenia, które związane jest z wejściem w życie zmian ustawy Prawo łowieckie, a w której zmieniono między innymi system szacowania szkód wyrządzonych przez niektóre zwierzęta łowne w uprawach rolnych i płodach rolnych. Zgodnie z nowymi przepisami szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania dokonuje zespół składający się z: przedstawiciela gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody, którym jest przedstawiciel organu wykonawczego jednostki pomocniczej tej gminy – czyli sołtys, przedstawiciela zarządcy albo dzierżawcy obwodu łowieckiego oraz właściciela albo posiadacza gruntów rolnych, na terenie których wystąpiła szkoda.
Prowadzący szkolenie poinformował, że wniosek o szacowanie szkód, w tym ustalenie wysokości odszkodowania, właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do organu wykonawczego gminy właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody, czyli do wójta. Oszacowanie szkody musi nastąpić w ciągu 7 dni od złożenia przez rolnika wniosku, a sołtys ma 3 dni na określenie terminu szacowania i powiadomienie o nim rolnika i koła łowieckiego.
Zgodnie z prawem szacowanie będzie składać się z oględzin oraz z szacowania ostatecznego. Omówiony został następnie wzór wniosku oraz informacje na temat sposobu wypełniania protokołów oględzin i szacowania ostatecznego. Przedstawione zostały również terminy powiadamiania o oględzinach szkody bądź jej szacowania oraz możliwości odwoławcze. Po czym prowadzący przedstawił informacje jakie się ustala podczas oględzin i szacowania.
Po przedstawieniu informacji wynikających ze zmiany ustawy nastąpiło zadawanie pytań i dyskusja. Sołtysi zgłaszali uwagi dotyczące tego, że nie są przygotowani do wykonywania tego rodzaju czynności, że zajmuje to bardzo dużo czasu, często w godzinach ich pracy. Padały również uwagi dotyczące nie przewidzenia przez ustawodawcę wynagrodzenia za pracę sołtysów w zespole szacującym szkody.
Tekst i fot. (gm)
Napisz komentarz
Komentarze