Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 04:49
Reklama

Patrol Historyczny .Pogranicze chrześcijaństwa

Patrol Historyczny .Pogranicze chrześcijaństwa

Już wkrótce rusza druga edycja Patrolu Historycznego – pogranicze chrześcijaństwa. W Gminie Brodnica Patrol pojawi się 3 czerwca (niedziela w godz. 16.00 – 19.00) na boisku w Karbowie.

- Przedsięwzięcie to promocja lokalnego dziedzictwa historycznego, materialnego i niematerialnego. Obyczajów, tradycji, historii, dawnych rzemiosł, a także interesujących postaci historycznych oraz zabytków, miejsc ciekawych pod względem historycznym, pól bitew, traktów kupieckie, itd. - o projekcie mówi Andrzej Szalkowski, dyrektor Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, pomysłodawca patrolu. - Zaprezentowane zostanie dziedzictwo pogranicza ziem dobrzyńskiej, michałowskiej i chełmińskiej, terenów niezwykle interesujących pod względem historycznym i kulturowym, gdzie kwitła niezwykle barwna kultura zwłaszcza zakonów rycerskich.

Sąsiadujące historycznie ziemie dobrzyńska i chełmińska są obecnie terenem funkcjonowania LGD Dolina Drwęcy, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Północ, oraz LGD Pojezierze Brodnickie, LGD Podgrodzie Toruńskie, LGD Wieczno, LGD Gmin Dobrzyńskich Region Południe. Obszary sześciu sąsiadujących ze sobą LGD to region historycznego pogranicza, które od zawsze charakteryzowało się niezwykłym kolorytem kulturowym, bogatą historią. Występowały tu podobne zjawiska jak chociażby powiązania gospodarcze i rodzinne rycerstwa ziem chełmińskiej, dobrzyńskiej i michałowskiej. Ten urokliwy trójkąt geograficzno-kulturowy od czasów początków państwa Pierwszych Piastów był terenem wyjątkowych wydarzeń - ścierania się chrześcijaństwa i pogaństwa na pograniczu piastowsko-pruskim, następnie poprzez okres wojen polsko-krzyżackich, a dalej aż po czasy rozbiorów, gdy obszar ten trafił w ręce dwu sąsiednich zaborców Rosji i Prus.
 
Niezwykle ograniczona liczba lekcji historii w szkołach powoduje, iż wiedza i edukacja na tematy regionalne jest marginalizowana. Wychodząc naprzeciw temu problemowi zaproponowano innowacyjną metodę dotarcia i zaprezentowania historii regionu w postaci karawany historycznej. Powstała zatem idea projektu współpracy, na którego dofinansowanie pozyskano ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Projekt zakłada wykorzystanie rekonstrukcji historycznej, jako żywych lekcji historii, dzięki którym dotrze się do szerokich grup społeczeństwa zamieszkującego na terenie LGD. Przemierzająca - kolejne sołectwa i gminy, odwiedzająca szkoły i miejsca historyczne - karawana historyczna. Odtwórcy historyczni, rycerstwo, w tym rekonstruktorzy na koniach, żołnierze, rękodzielnicy, rzemieślnicy, kuglarze i animatorzy prezentować będą wybrane wątki historii odwiedzanych miejscowości.

- Projekt obejmować będzie organizację cyklu spotkań edukacyjnych ułożonych tematycznie. Projekt zakłada organizację 38 spotkań, po jednej w każdej z gmin wchodzących w skład partnerskich LGD – opowiada Marcin Szynkiewicz, koordynator projektu. -  Podczas kolejnych odsłon będą uwypuklane ciekawe wątki historyczne z danego terenu, wątki powiązane z okresem chrystianizacji pogranicza i umacniania się chrześcijaństwa w okresie XIII wieku, np. bitwa z udziałem rycerstwa chrześcijańskiego z poganami w okolicach Brodnicy, życie rycerstwa zakonnego, Bracia Dobrzyńscy w Dobrzyniu, Krzyżacy zza Drwęcą, czy Bożogrobcy w Rypinie, Górznie i Suminie koło Kikoła, ciekawe postaci, np. Mistrz Brunon, Książę Konrad Mazowiecki, biskup Gunter, czy cały szereg innych.

Patrol Historyczny to nowatorski projekt sięgający do najprawdziwszego lokalnego dziedzictwa, swoista karawana historii, gdzie z odtwórcami przemieszczać się będą rękodzielnicy, prezentujący ginące rzemiosła, (kowalstwo, papiernictwo, garncarstwo, etc.). Zapraszamy do podążania za Patrolem Historycznym.

W gminie Brodnica Patrol pojawi się 3 czerwca (niedziela) o godz. 16.00 na boisku w Karbowie. Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców!

Opr. JK

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama