Rok Starościny Brodnickiej Anny Wazówny rozpoczął cykl imprez związanych z najsławniejszą mieszkanką Brodnicy. Z tej okazji w Galerii Brama otwarto niezwykle ciekawą wystawę.
Wśród wielu imprez inaugurujących Rok Anny Wazówny nie mogło zabraknąć atrakcyjnej wystawy przedmiotów związanych ze Starościną Brodnicką. Na wystawie pt. „Anna Wazówna – Staroscina Brodnicka” w Bramie Chełmińskiej pojawiły się obrazy przedstawiające księżniczkę Annę, królów: brata Zygmunta III Wazy i jej bratanka Władysława IV. Brodniccy muzealnicy postarali się o wypożyczenie na czas wystawy grafik, obrazów, listów i dokumentów związanych z Anną Wazówną z Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu i toruńskiego archiwum. Jest także perełka ze zbiorów Muzeum w Brodnicy czyli list Adama Parzniewskiego do Anny Wazówny z informacją o stanie dóbr starostwa brodnickiego.
Na zwiedzających wystawę czeka również bibliofilski rarytas w postaci dzieła Szymona Syreniusa noszącego tytuł „ Zielnik Herbarzem z ięzyka Łacinskiego zowią. To iest Opisanie własne imion, kształtu, przyrodzenia, skutkow, y mocy Zioł wszelakich Drzew, Krzewin y korzenia ich, Kwiátu, Owocow, Sokow Miasg, Zywic y korzenia do potraw zaprawowania…” (pisownia oryginalna) wydany w 1613 roku dzięki dotacji królewny Anny, nazywanej – ze względu na jej zainteresowania roślinami – "królową botaniki polskiej". Przeznaczyła ona na ten cel część pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży własnych klejnotów – jak można wyczytać w wikipedi.
W Bramie Chełmińskiej prezentowane są także kafle z pieca i posadzki z pałacu, narzędzia aptekarskie – fiolki, łyżka z epoki oraz inne przedmioty z wykopalisk archeologicznych związane ze Starościną.
W czasie otwarcia wystawy dyrektor Marian Marciniak zaprezentował wierną kopię bransoletki Anny Wazówny wykonaną z okazji 50-lecia pracy twórczej przez złotnika Tadeusza Lewandowskiego jednocześnie prezesa Towarzystwa Przyjaciół Muzeum. Dzieło brodnickiego mistrza można także podziwiać na wystawie.
Tekst i fot. (ever)
Napisz komentarz
Komentarze