Był tam kiedyś dworzec morski. Będąc dzieckiem widziałem „Batorego”, który przycumował przy nabrzeżu. Wrażenie robił statek, morze, dalekie rejsy. I nic więcej.
Temat emigracji, Polaków wędrujących po świecie, przyszedł później – przez literaturę, domowe opowieści, poszukiwanie i studiowanie ciekawych dokumentów, dostępnych w bibliotece uniwersyteckiej. O wielu rzeczach i tak nie wiedziałem, dopóki nie wszedłem na szlak pokazany przez naukę, kulturę i historię – w Muzeum Emigracji w Gdyni.
To jedna z najmłodszych placówek naukowych i edukacyjnych – otwarta w budynku (zbudowany został w 1933 roku) dawnego dworca morskiego w Gdyni w 2015 roku opowiada o losach Polaków, ponad 20 mln naszych rodaków. Tu znajdujemy odpowiedź z jakiego powodu nasi przodkowie wyjechali? Dlaczego w to miejsce a nie inne? Czy pamiętają rodzinny kraj? Oczywiście, nie wszyscy emigrujący przechodzili przez punkty graniczne i służby celne na dworcu morskim w Gdyni. Jako Muzeum Emigracji jest to miejsce tylko symbolem.
Historia Polski pisana jest nie tylko nad Wisłą, ale również nad Sekwaną, w krainie Wielkich Jezior, w Górach Skalistych, plantacji kawy w Brazylii. Polacy wyruszali w odległe zakątki świata, zabierając ze sobą część rodzinnej tradycji. O tym dowiadujemy się w muzeum, także o skali zjawiska jakim od wieków jest emigracja. Ludzki wymiar historii emigracji jest tak samo ważny jak wspólnota losów Polaków z kraju i zagranicy. W gdyńskim muzeum znajdziemy odpowiedź na pytanie dlaczego o przeszłości Polski nie można opowiadać w oderwaniu od dziejów Polonii.
W Muzeum Emigracji w Gdyni znajdujemy jakże ważną i cenną myśl, że oto wspólna historia Polaków łączy się z dialogiem na temat współczesności. Migracje bowiem – o czym nieustannie trzeba tłumaczyć i przypominać – zmieniają obraz całego świata także i dziś. Niestety, wielu o tym nie wie lub nie chce wiedzieć.
Zbliża się czas letnich wakacji, szkoły organizują majowe i czerwcowe wyjazdy w różne miejsca Polski. Warto wziąć kurs na Gdynię – Muzeum Emigracji przygotowało wyjątkową ofertę edukacyjną dla szkół, nawet przedszkoli. Program obejmuje aktywne oprowadzania, zwiedzanie z kartą zadań, aż po warsztaty dla szkół i przedszkoli. Program zwiedzania dopasowano do wieku uczniów – jest więc kategoria klas podstawowych I-III IV – VI, klas licealnych i ponadpodstawowych. Szczegółowe informacje pod nr ME w Gdyni, Dział Edukacji: 58/670 41 60 [email protected] lub [email protected]
Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Napisz komentarz
Komentarze