Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 21:48
Reklama

Byliśmy uchodźcami, emigrantami, świat nam pomógł

Byliśmy uchodźcami, emigrantami, świat nam pomógł

Był tam kiedyś dworzec morski. Będąc dzieckiem widziałem „Batorego”, który przycumował przy nabrzeżu. Wrażenie robił statek, morze, dalekie rejsy. I nic więcej.

Temat emigracji, Polaków wędrujących po świecie, przyszedł później – przez literaturę, domowe opowieści, poszukiwanie i studiowanie ciekawych dokumentów, dostępnych w bibliotece uniwersyteckiej. O wielu rzeczach i tak nie wiedziałem, dopóki nie wszedłem na szlak pokazany przez naukę, kulturę i historię – w Muzeum Emigracji w Gdyni.

To jedna z najmłodszych placówek naukowych i edukacyjnych – otwarta w budynku (zbudowany został w 1933 roku) dawnego  dworca morskiego w Gdyni w 2015 roku opowiada o losach Polaków, ponad 20 mln naszych rodaków. Tu znajdujemy odpowiedź z jakiego powodu nasi przodkowie wyjechali? Dlaczego w to miejsce a nie inne? Czy pamiętają rodzinny kraj? Oczywiście, nie wszyscy emigrujący przechodzili przez punkty graniczne i służby celne na dworcu morskim w Gdyni. Jako Muzeum Emigracji jest to miejsce tylko symbolem.

Historia Polski pisana jest nie tylko nad Wisłą, ale również nad Sekwaną, w krainie Wielkich Jezior, w Górach Skalistych, plantacji kawy w Brazylii. Polacy wyruszali w odległe zakątki świata, zabierając ze sobą część rodzinnej tradycji. O tym dowiadujemy się w muzeum, także o skali zjawiska jakim od wieków jest emigracja. Ludzki wymiar historii emigracji jest tak samo ważny jak wspólnota losów Polaków z kraju i zagranicy. W gdyńskim muzeum znajdziemy odpowiedź na pytanie dlaczego o przeszłości Polski nie można opowiadać w oderwaniu od dziejów Polonii.

W Muzeum Emigracji w Gdyni znajdujemy jakże ważną i cenną myśl, że oto wspólna historia Polaków łączy się z dialogiem na temat współczesności. Migracje bowiem – o czym nieustannie trzeba tłumaczyć i przypominać – zmieniają obraz całego świata także i dziś. Niestety, wielu o tym nie wie lub nie chce wiedzieć.

Zbliża się czas letnich wakacji, szkoły organizują majowe i czerwcowe wyjazdy w różne miejsca Polski. Warto wziąć kurs na Gdynię – Muzeum Emigracji przygotowało  wyjątkową ofertę edukacyjną dla szkół, nawet przedszkoli. Program obejmuje aktywne oprowadzania, zwiedzanie z kartą zadań, aż po warsztaty dla szkół i przedszkoli. Program zwiedzania dopasowano do wieku uczniów – jest więc kategoria klas podstawowych I-III IV – VI, klas licealnych i ponadpodstawowych. Szczegółowe informacje pod nr ME w Gdyni, Dział Edukacji: 58/670 41 60 [email protected]  lub [email protected]

Tekst i fot. Bogumił Drogorób

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklamadotacje rpo
Reklama