Do kalendarza ważnych majowych świąt kilkanaście lat temu dopisaliśmy Dzień Niezapominajki, który od 2002 roku obchodzimy 15 maja.
Niezapominajka - w Polsce często nazywana jest niezabudką. Kwiat, który u wielu z nas przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, z sielskimi widokami i beztroskim bieganiem po łące. Mimo, że maj to miesiąc, w którym bujnie rozkwita przyroda, a świat wokół nas ubarwiają tysiące dorodnych kwiatów, to właśnie niezapominajka, drobna i wydawałoby się niepozorna roślinka doczekała się swojego święta.
Obchody Dnia Niezapominajki zapoczątkował na początku XXI wieku redaktor Programu I Polskiego Radia Andrzej Zalewski, pomysłodawca i autor audycji Ekoradio.
W tym dniu promujemy szczególnie walory polskiej przyrody i różnorodność biologiczną i - co ważne - przypominamy o potrzebie jej ochrony. Zgodnie z założeniami pomysłodawcy tego święta, ekologia to nie tylko szum medialny wokół ochrony przyrody tej przez wielkie „O”. Ekologia to nie tylko rezerwaty, parki narodowe i pomniki przyrody, ale też codzienne proekologiczne działanie każdego z nas. Oszczędzanie wody, energii, niezaśmiecanie lasów i wód. To również niepalenie w piecach toksycznymi śmieciami, to także niepalenie traw i ognisk w miejscach nieodpowiednich. Krótko mówiąc niezapominajka ma służyć przypominaniu o istocie dbania o nasze otoczenie.
Z biegiem lat przed niezapominajką stawia się kolejne zadania. Dodatkowo ma ona na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i różnych sytuacji, a także lokalnych tradycji. Każdy pretekst, który zachęci nas do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, dostrzeżenia go w najbliższym otoczeniu; na osiedlu, dzielnicy czy mieście jest dobry.
Niektórzy mówią, że Dzień Niezapominajki, jest Polską alternatywą na popularne lutowe Walentynki. W naszej kulturze to maj, rozkwitająca tysiącami barw przyroda i śpiew słowików stanowi idealne tło dla rodzących się uczuć i dlatego w naszej tradycji, to maj jest uznawany za miesiąc zakochanych. Dlatego niezapominajce zakwitającej w maju przypisuje się symbolizowanie miłości, wierności i dobrych życzeń.
Najpopularniejsza jest niezapominajka niebieska, ale również jest jej biała odmiana, a zdarza się i różowa. „Kwitną niezapominajki w pobliżu strumienia”- mówi poetka Jolanta Dzienis. To prawda niezabudki lubią rosnąć nad potokiem. Szczególnie leśna odmiana niezapominajki lubi stanowiska wilgotne i pół cieniste. Lubiana i kojarzona sentymentalnie roślina jest łatwa w uprawie i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Pewnie dlatego gości na wielu kontynentach. Oprócz walorów estetycznych ta drobna roślinka sprawdzi się także jako cudowny lek. Np. w nalewce pomagającej w uporczywym kaszlu, zapaleniu oskrzeli, gruźlicy, zapaleniu krtani i gardła oraz przy krwotokach z nosa. Z kolei kąpiel w towarzystwie niezapominajki polecana jest dla zdrowego, długiego i twardego snu. Zmęczonym, zaczerwienionym oczom niezapominajka nada blasku i poprawi urodę.
Anna Jędrzejewska, autorka z serwisu „Świat kwiatów” uważa, że niezapominajka dodaje energii, ma działanie oczyszczające, ochronne i wspomagające, ułatwia komunikację, poprawia pamięć, wzmacnia orientację w trudnych sytuacjach. Uwalnia także od dręczącego niepokoju, usuwa bolesne wspomnienia, wzmacnia pozytywne uczucia, pomaga odnaleźć sens miłości, łagodzi konflikty.
W dzisiejszych czasach, szczególnie ze względu na te ostatnie przymioty niezapominajek, wymieniane przez Annę Jędrzejewską, czyli łagodzenie konfliktów, ta drobna, ale z ogromną mocą roślinka, zasługuje na świętowanie i promocję.
Tekst i fot. Wiesława Kusztal
Napisz komentarz
Komentarze