Wielka majówka dla niektórych oznaczała po prostu długi weekend, ale w tym czasie odbyło się także kilka ważnych uroczystości i wiele imprez im towarzyszących.
Co świętowaliśmy? 1 maja – Święto Pracy – międzynarodowe święto klasy robotniczej, obchodzone od 1890 roku. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. Święto wprowadziła w 1889 roku II Międzynarodówka dla upamiętnienia wydarzeń z pierwszych dni maja 1886 roku w Chicago, w Stanach Zjednoczonych podczas strajku będącego częścią ogólnokrajowej kampanii na rzecz wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. 2 maja – Flagi Rzeczpospolitej Polskiej – polskie święto wprowadzone na mocy ustawy z 20 lutego 2004 roku, obchodzone między świętami: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja – Świętem Konstytucji 3 Maja. Święto Narodowe Trzeciego Maja – święto ustanowione w 1919 roku oraz ponownie w 1990 roku, w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów z 1791 roku.
Święto Flagi
Białoczerwona – nasza świętość, narodowy symbol. Brodnickie uroczystości 2 maja rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem wolności. 4 Brodnicki Pułk Chemiczny wystawił wartę honorową. Nabożeństwo w średniowiecznej farze – msza św. za ojczyznę – były duchowym akcentem święta barw narodowych.
Nastąpiła też najważniejsza ceremonia związana z tym dniem – wciągnięcie flagi na maszt na Dużym Rynku, w asyście kompanii honorowej Wojska Polskiego, sztandarów instytucji i organizacji pozarządowych, harcerzy, mieszkańców miasta, samorządowców z burmistrzem Jarosławem Radaczem i starostą Piotrem Boińskim na czele, dowódcą 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego płk. Andrzejem Żmudą, oficerami, duchowieństwem, samorządowcami i parlamentarzystami.
Wieczorem, w farze, odbył się koncert muzyków poznańskich i bydgoskich, tworzących „Chopin Quartet”. Zespół związany jest z pobliską Szafarnią, gdzie Chopin przebywał często, a także z koncertów w kraju i poza granicami Polski.
Koncerty – patriotycznie i Cicho!
Bez dobrej muzyki nie ma majówki! Tego nikomu nie trzeba tłumaczyć. Tym razem nie na Podzamczu, ale na Dużym Rynku usłyszeliśmy laureatów Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej a później w wykonaniu teamu „Cicho” z Biskupca Pomorskiego, przeboje polskie, które zrodziły się m.in. w otoczeniu „Lady Pank”. Było głośno, rytmicznie i jak za dawnych czasów. Tańczyli najodważniejsi!
Tekst i fot. (bd)
Napisz komentarz
Komentarze