Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 23 listopada 2024 12:46
Reklama

Święto rolników, nie polityków!

Święto rolników, nie polityków!

Nastał czas dożynek, tradycyjnego święta plonów.  Jedną z pierwszych gmin, której mieszkańcy świętowali zakończenie prac żniwnych, było Brzozie.

W podzięce za plony udano się do kościoła parafialnego w Brzoziu na nabożeństwo dziękczynne. Następnie orszak dożynkowy przeszedł ze świątyni w stronę parku wodnego, gdzie starostowie dożynek -  Elżbieta i  Andrzej Lewiccy z Wielkiego Głęboczka wręczyli wójtowi Bogusławowi Błaszkiewiczowi chleb, materialny dowód tegorocznych plonów. Trzeba go podzielić wśród mieszkańców całej gminy mądrze, rozsądnie i z szacunkiem.

Elżbieta i Andrzej Lewiccy  od ponad 14 lat prowadzą własne gospodarstwo rolne o powierzchni 45 ha we wsi Wielki Głęboczek . W gospodarstwie uprawiane są zboża , kukurydza, ziemniaki oraz trawy z  motylkowymi pod potrzeby produkcji zwierzęcej.

Na produkcję zwierzęcą składa się:  chów tuczników, bydła opasowego,  hodowla bydła opasowego. Gospodarstwo jest sukcesywnie powiększane i modernizowane. Pan Andrzej udziela się w miejscowej Radzie Sołeckiej , natomiast pani Elżbieta prężnie działa w Kole Gospodyń Wiejskich. Państwo Lewiccy są szczęśliwymi rodzicami szóstki dzieci w wieku od 7-20  lat.

Wyróżnienia „Zasłużony dla rolnictwa” przyznane przez ministra rolnictwa otrzymali: Kordian Wójciak z Jajkowa, Józef Bucha z Trepek, Kazimierz Frahs z Zembrza, Kazimierz Jankowski z Zembrza, Józef Piotrowicz z Sugajna, Zygmunt Przybylski z Małego Leźna i Stanisław Świgoński z Małego Głęboczka.

Dożynki zgromadziły także wielu gości, którzy skorzystali z okazji, aby podziękować lokalnej społeczności, a także przekonać do swoich idei postrzegania świata, naszej rzeczywistości. Najcelniej i najtrafniej rzecz ujęła Danuta Grzyb – przewodnicząca Rady Regionalnej KGW w Toruniu. – Pamiętajmy, że dożynki to święto rolników, a nie polityków – stwierdziła w swoim krótkim wystąpieniu.

Natomiast poseł Jak Krzysztof Ardanowski wspomniał, że tylko  jeszcze w Polsce tradycja dożynek, to święto, podczas którego dziękujemy i rolnikom i Panu Bogu, że na zachodzie Europy o Bogu już zapomniano. Dlaczego tak powiedział? Jaki miał w tym cel?

Tu istotna dygresja - otóż warto przypomnieć, że  np. w Niemczech udało się zachować tradycję dożynek  i mają one dzisiaj zarówno świecki jak i kościelny charakter.  Podobnie jak w Polsce. Kościół ewangelicki obchodzi od 1773 roku dożynki w niedzielę po św. Michale 29 września. Z tym, że parafie mogą dowolnie ten termin przekładać. Natomiast kościół katolicki zgodnie z ustaleniem niemieckiego episkopatu z 1972 r. obrał za dzień święta plonów pierwszą niedzielę października, o czym pisze Petra Niklis w publikacji  „Niemieckie dożynki” na portalu  Deutsche Welle.

W części artystycznej wystąpiły zespoły amatorskie z gminnych szkół a także zespół „Wszyscy Razem” oraz gościnnie Miejska Orkiestra Dęta z Nowego Miasta Lubawskiego pod dyrekcją Jarosława Titza .  Wieczorem rozpoczęła się dożynkowa zabawa.

Kolejne dożynki, tym razem w Świedziebni, już 24 sierpnia o godz. 17.00 w parku podworskim.

Tekst i fot. Bogumił Drogorób



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama