Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 17:57
Reklama

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego uznany jest za jeden z najczęstszych groźnych nowotworów, który w porę leczony jest uleczalny. Bardzo często rozwija się zupełnie bezobjawowo. Może upłynąć kilka lat zanim rak jelita grubego da objawy. Dlatego bardzo ważne jest wykonywanie badań przesiewowych, które pozwalają wykryć nowotwór we wczesnym stadium. Teraz takie badania profilaktyczne można wykonać w brodnickim szpitalu.

Szpital w Brodnicy jest beneficjentem projektu „Program profilaktyczny – wczesne wykrywanie raka jelita grubego” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

Uczestnicy projektu muszą być osobami w wieku aktywności zawodowej, które nie miały w ostatnich 10 latach kolonoskopii i nie mają objawów sugerujących istnienie raka jelita grubego:
w wieku 50-65 lat niezależnie od wywiadu rodzinnego
w wieku 40-49 lat , które mają krewnego pierwszego stopnia u którego rozpoznano raka jelita grubego
w wieku 25-49 lat, z rodzin, w których wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (HNPCC). W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny HNPCC w poradni genetycznej na podstawie badania genetycznego

Celem programu jest zwiększenie wykrywalności raka jelita grubego we wczesnych stadiach zaawansowania (A i B wg Dukes’a) oraz zwiększenie odsetka wyleczenia (5-letnich przeżyć). Ponadto chodzi o obniżenie zachorowalności na raka jelita grubego, obniżenie umieralności na ten rodzaj raka oraz obniżenie kosztów leczenia raka w skali kraju (dzięki leczeniu raków wykrywalnych we wczesnych stadiach zaawansowania i dzięki usuwaniu stanów przedrakowych – polipów).

Program polega na wykonywaniu przesiewowych kolonoskopii w populacji osób średniego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. Kolonoskopia jest to metoda badania dolnego odcinka przewodu pokarmowego polegająca na wprowadzeniu przez odbyt światłowodowego wziernika i oglądaniu wnętrza jelita grubego dzięki kamerze cyfrowej. Do tego służy giętki instrument zwany kolonoskopem, który lekarz wprowadza przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego i przesuwa do ujścia jelita cienkiego. Jeśli w trakcie badania zostaną stwierdzone polipy, zostaną one usunięte za pomocą pętli wprowadzonej do jelita przez kolonoskop. Usunięcie polipów, co do zasady jest niebolesne. Jeśli usunięcie polipów nie będzie mogło być przeprowadzone w ramach programu, lecz będzie konieczne z medycznego punktu widzenia, to jego usunięcie odbywa się w warunkach szpitalnych.

Szpital w Brodnicy ul. Wiejska 9 zaprasza na bezpłatne przesiewowe badanie kolonoskopowe. Badania są wykonywane w nowoczesnej pracowni endoskopowej, przez doświadczony zespół lekarsko - pielęgniarski. Pracownia znajduje się w placówce leczniczej, co zwiększa poczucie bezpieczeństwa pacjenta. W trakcie badania nad bezpieczeństwem pacjenta czuwa anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna. Uczestnik projektu otrzyma preparat przygotowujący jelito do kolonoskopii za darmo. Zadzwoń i umów się na badanie tel. 56 66 89 239.

(rek)

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama