Świat, który kochają do Ukraina – zmęczona, niszczona przez rosyjskiego agresora. Świat nam bliski przez historię, bliski przez granicę, bliski przez kulturę. Wystawa ich twórczości jest spełnieniem idei europejskich – wolności, niepodległości, wartości humanistycznych.
Natalia Hulianok
urodziła się 3 kwietnia 1989 roku w Połtawie na Ukrainie. Jest absolwentką ASP, na kierunku „Sztuki piękne, dekoracyjne i stosowane”. Od 2011 roku zajmuje się grawerowaniem w kamieniu, w którym wykonuje portrety, postacie, pejzaże oraz obrazy o tematyce religijnej. Od 2018 roku, do wybuchu wojny, pracowała w Dziecięcej Szkole Artystycznej w Połtawie, jako nauczycielka rzeźby i rysunku. W wolnym czasie lubi rysować portrety córki, ludzi i zwierząt. Zajmowała się hodowlą buldoga francuskiego, którego wizerunek często można zobaczyć jej pracach. W 2022 roku, wraz z początkiem wojny, przeprowadziła się do Brodnicy. Część dzieł sztuki udało się sprowadzić do Polski, zostały zaprezentowane na wystawach w Bydgoszczy, podziwiać je możemy także w Brodnicy.
Larysa Kravczenko
tak opowiada o sobie: „Jestem ukraińską żoną, mamą, babcią, artystką, inżynierką, modelką, fotografką i po prostu szczęśliwą kobietą. Od dzieciństwa uwielbiałam rysować i przez całe życie marzyłam o tym, żeby robić to, co kocham. Uzyskałam jednak wykształcenie techniczne, a swój wolny czas poświęcałam rodzinie, dzieciom i wnukowi. I dopiero po przejściu na emeryturę udało mi się zrealizować swoje marzenie – nauczyć się rysować.
Eksplorując świat w całej jego złożoności, dążę do tworzenia obrazów, które najpełniej oddają moje postrzeganie rzeczywistości i mój stan wewnętrzny. Tworzę obrazy wykorzystując nowoczesną technikę malowania teksturą, można je dotykać rękami.
Świat, w którym mam zaszczyt żyć, to klejnot zasługujący na naszą wdzięczność, szacunek i ochronę, miejsce niezwykłego piękna, cudowna mozaika różnorodności i harmonii. Jest to miejsce, w którym bezstronnego obserwatora zachwyca wszystko, od cudów natury po bogactwo ludzkiej osobowości i nieskończoną różnorodność kulturową, która wzbogaca nasze zrozumienie tego, co to znaczy być człowiekiem. Każdy z tych cudów napawa mnie podziwem i wdzięcznością za świat, w którym żyjemy, świat, który wszyscy nazywamy domem. Zapraszam do zanurzenia się w świat mojej duszy, w świat moich fantazji i emocji wyrażonych kolorami. Larysa mieszka w Bydgoszczy, tam miała swoją pierwsza wystawę.
Bohaterką spotkania ze sztuką była także Oliwia, córka Natalii Hulianok. Z dumą pokazywała swój wkład w powstanie kolażu, jest też na większości obrazów mamy.
Wystawę prac ukraińskich artystek możemy oglądać w „Galerii BDK” do 20 maja. Zapraszamy.
Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Napisz komentarz
Komentarze