BIURO BEZPIECZEŃSTWA I ZARZĄDZANIA KRYZYSOWEGO URZĘDU MIEJSKIEGO W BRODNICY
W poprzednich wydaniach „Super Brodnicy” zostały przedstawione sposoby zachowania się w czasie udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym z różnych przyczyn, oraz sposoby zachowania się w sytuacjach zagrożenia związanego z kryzysem lub wojną.
W kolejnych wydaniach „Super Brodnicy” będą opisane sposoby alarmowania i ostrzegania na terenie Brodnicy.
ALARMOWANIE I OSTRZEGANIE
Sygnały alarmowe. Czym Są? Jak je właściwie rozpoznać i co robić kiedy usłyszymy alarm?
Alarm to sygnał używany do natychmiastowego, pośpiesznego i zorganizowanego działania. Sygnał alarmowy usłyszymy w sytuacji związanej z wykryciem wystąpienia, które może zagrozić życiu lub zdrowiu. Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze są ściśle określone i wykorzystywane wyłącznie w sytuacjach rzeczywistego zagrożenia lub w celu przeprowadzenia treningów lub ćwiczeń.
Sygnały alarmowe i ostrzegawcze przekazywane są przez syreny alarmowe. Syreny na terenie Brodnicy posiadają możliwość emitowania alarmów i komunikatów głosowych. Sygnały alarmowe mogą być przekazywane również w inny sposób np. środki masowego przekazu-radio i telewizję oraz wiadomości teletekstowe (SMS) poprzez sieć telefonii komórkowej, megafony oraz powiadomienia od domu do domu.
PAMIĘTAJ !
- jeżeli usłyszysz dźwięk syreny alarmowej, włącz radio lub telewizor na lokalną stację, słuchaj komunikatów o zagrożeniach i postępuj zgodnie z poleceniami.
- sprawdź miejsce pobytu domowników i osób z najbliższego otoczenia, poinformuj
ich o niebezpieczeństwie.
- gdy jesteś poza domem, skontaktuj się z najbliższymi, informując ich o sytuacji,
miejscu swego pobytu oraz o sposobie dalszego kontaktowania się.
- nie wpadaj w panikę, daj przykład rozumnego zachowania się.
PRAKTYCZNE RADY
I. W sytuacji kryzysowej powinieneś spodziewać się ALERT-u RCB z zaleceniami dotyczącymi bezpiecznego zachowania się. Informacje o zagrożeniach znajdziesz także na stronie www.gov.pl/rcb oraz na profilach RCB w mediach społecznościowych.
Praktyczna informacja ALERTU RCB
Uwaga! Możliwe czasowe ograniczenie dostępności prądu.
Naładuj telefon, powerbank i sprawdź działanie latarki.
Odłącz od prądu wszelkie niepotrzebne przedmioty.
II. Należy założyć, że komunikacja telefoniczna w czasie kryzysu i wojny może być ograniczona. Słuchaj radia i oczekuj komunikatów służb, mediów oraz ALERT-u RCB. Zachowaj spokój. Skoncentruj się i stosuj do ich wskazówek i poleceń. To może uratować Ci życie.
III. Aby wezwać pomoc zadzwoń pod nr 112. Ogranicz telefony do znajomych, przyjaciół i rodziny. Linie komunikacyjne mogą być przeciążone, co utrudni pracę policji, straży i pogotowia oraz może zadecydować o życiu i zdrowiu setek ludzi. Jeżeli chcesz ich poinformować o tym, że jesteś bezpieczny – wyślij SMS.
Opr. Marian Chwiałkowski
Napisz komentarz
Komentarze