Rozpoczynamy publikację w Super Brodnicy utrwalonych w fotograficznych kadrach i zachowane na kartach pocztowych widoki Brodnicy jakiej już nie ma. To dla wielu Czytelników okazja do zobaczenia zmian jakie zaszły przez lata w naszym mieście.
Piękne fotografie z utrwalonym widokiem miasta i jego mieszkańców sprzed wielu lat zapewne zainteresują naszych Czytelników. Zapraszamy do przesyłania skanów starych zdjęć i pocztówek na wraz z opisem na naszą pocztę redakcyjną [email protected]. Będziemy je publikować na naszych stronach i przypominać jak to kiedyś w naszym mieście bywało. Wszak warto zdać sobie sprawę, że utrwalone widoki miasta stanowią źródło informacji o wyglądzie dawnej zabudowy miasta, kamienic, których już nie ma lub zostały przebudowane a także migawki z jego historii.
Naszą serię ciekawych widoków starej Brodnicy rozpoczynamy od publikacji dwóch starych pocztówek, ponad 100-letnich, przedstawiających panoramę Strasburga Westpreussen czyli naszej Brodnicy.
Obie są autorstwa Wilhelma Lubrechta, który od 1882 roku prowadził w Brodnicy przy ul. Mostowej zakład fotograficzny oraz drukarnię, księgarnię i sklep papierniczy w latach 1898 – 1915. Jest to fotografia zrobiona z wieży zamkowej. Pierwsza karta pocztowa została zrobiona przed 1906 rokiem, techniką chromolitografii, ma tak zwany długi adres (na odwrocie karty jest miejsce tylko na adres), z tego też tytułu korespondencja jest zapisana na pierwszej stronie z widokiem panoramy Brodnicy. Została wysłana przez Feldpost. Na odwrocie jest potwierdzenie w postaci stempla 12 kompanii 101 regimentu z dopiskiem Feldpost czyli poczta wojskowa.
Druga z kart przedstawia ten sam widok na panoramę Brodnicy, jest czarno-biała i wykonana przez tego samego autora. Po bliższym przyjrzeniu się można zauważyć, że zdjęcie na niej jest nieznacznie przesunięte w stosunku do kolorowej. Na odwrocie z tzw. długim adresem, są dwa stemple – poczty w Brodnicy 3.02.1901 roku i poczty w Brombergu (Bydgoszczy), do której dotarła kartka już po kilku godzinach (dziś wędrowałaby o wiele dłużej) . Jest to przykład wykorzystywania jednej fotografii do wykonania takich samych kart różną techniką. Zapas kart z takim widokiem Brodnicy był wykorzystywany czasem znacznie później, nawet dziesięć lat po ich wydrukowaniu.
Obie karty pocztowe pochodzą ze zbiorów autora.
Tekst i fot. Marek Ewertowski
Napisz komentarz
Komentarze