Teoretyczny termin zbioru kukurydzy można określić już w momencie wyboru nasion kukurydzy, dostosowując liczbę FAO do długości okresu wegetacji w rejonie uprawy. Wysokiej jakości nasiona kukurydzy można naleźć pod tym adresem: https://osadkowski.pl/material-siewny/nasiona-kukurydzy--c-001097. W praktyce rozpoczęcie zbioru uzależnione jest od osiągnięcia dojrzałości pełnej przez ziarniaki i zakończeniem transportu składników do ziarna. Informacją o "odcięciu": ziarniaka od rośliny jest pojawienie się tzw. czarnej plamki. Od tego momentu przy pomocy wilgotnościomierza można rozpocząć proces monitoringu wilgotności ziarna.
Czarna plamka — jedynie wskazówka
Finalizacja uprawy kukurydzy wymaga cierpliwości, ponieważ obecność czarnej plamki nie jest jednoznaczna z osiągnięciem przez kukurydzę optymalnej wilgotności omłoty. W zależności od przebiegu pogody oraz cech odminowanych może się ona pojawić przy wilgotności od blisko 40% do trochę powyżej 30%. Dlatego w celu precyzyjnego określenia wilgotności należy skorzystać ze skalibrowanego wilgotnościomierza.
Przy jakiej wilgotności zbierać kukurydzę?
Teoretycznie zbiór ziarna można rozpocząć, gdy wilgotność ziarna spadnie poniżej 38%. Przy takiej wilgotności zdecydowanie zwiększa się ryzyko uszkodzeń ziarniaków oraz rosną koszty dostosowania wilgotności do parametrów niezbędnych do bezpiecznego przechowywania plonu.
Optymalna wilgotność do zbioru to 25-30%. Przy takiej wilgotności są stosunkowo małe straty podczas omłotu i przy mniejszym nakładzie kosztów można doprowadzić ziarno do wilgotności niezbędnej do przechowywania.
Oczywiście, im niższa wilgotność tym lepiej, jednak w warunkach polowych bardzo ciężko zejść poniżej 25%.
Jak zadbać o świeże ziarno?
W dużej mierze o sposobie konserwacji ziarna decyduje jego przeznaczenia. W przypadku wykorzystania do przemiału niezbędne jest jego dosuszenie. Optymalna wilgotność do przechowywania ziarna to 12-13%, jednak nie ma konieczności suszenia do tego poziomu. Zwykle podczas profesjonalnego suszenia należy obniżyć wilgotność od 16%, pozostała utrata wilgotności będzie miała miejsce podczas stygnięcia i przewietrzania.
Jeżeli ziarno przeznaczone jest na paszę, zwłaszcza do samodzielnego jej przygotowania, to może być przechowywane na mokro w rękawach foliowych. Jest to stosunkowo ekonomiczne i szybkie rozwiązanie, ponieważ nie wymaga posiadania magazynów i suszarni. Do zapakowania ziarna w rękawy foliowe niezbędne jest jednak posiadanie odpowiedniego parku maszynowego.
Alternatywą dla przechowywania całego ziarna jest jego zakonserwowanie po wcześniejszym zgnieceniu lub ześrutowaniu, wówczas możemy mówić o jego zakiszaniu.