Do czego służą siłowniki?
Siłowniki to urządzenia, których działanie polega na konwersji energii różnego typu w ruch mechaniczny. W zależności od specyfiki pracy i medium zasilającego, siłowniki dzieli się na hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne. W zależności od rodzaju konstrukcji i aplikacji, siłownik może generować ruch liniowy lub obrotowy. Obecnie urządzenia tego typu stosuje się m.in. w:
- maszynach i urządzeniach przemysłowych (np.: linie produkcyjne, prasy hydrauliczne, systemy transportowe);
- maszynach budowlanych (np.: dźwigi, ładowarki, koparki);
- pojazdach mechanicznych (np.: układ hamulcowy, układ kierowniczy, mechanizmy otwierania drzwi, szyb, klap);
- automatyce;
- maszynach rolniczych (np.: prasy rolnicze, rozsiewacze, pługi);
- konstrukcjach inżynieryjnych;
- przemyśle energetycznym i górniczym;
- itd.
Oczywiście rodzaj siłownika oraz jego parametry techniczne i skalę rozbudowy dobiera się do danego zastosowania. Dzięki temu zwiększa się efektywność pracy układu przy jednoczesnym zapewnieniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Podstawowe różnice pomiędzy siłownikami hydraulicznymi i pneumatycznymi
Poniżej wskazano na podstawowe różnice, które występują pomiędzy siłownikami hydraulicznymi i pneumatycznymi. Warto wziąć je pod uwagę przy wyborze produktu z tej kategorii.
Inne medium robocze
W siłownikach hydraulicznych wykorzystuje się ciecz roboczą (np. olej hydrauliczny) do generowania energii mechanicznej. Modele pneumatyczne swoje działanie opierają na sprężonym powietrzu.
Maksymalne ciśnienie robocze
Oba rodzaje urządzeń różnią się też maksymalnym ciśnieniem roboczym. W siłownikach hydraulicznych jest to nawet do 1000 barów. Dużo mniejszą wydajność w tym zakresie mają modele pneumatyczne. Zazwyczaj ciśnienie robocze wynosi w nich do 16 barów.
Generowana siła
Pod względem wydajności zdecydowanie lepiej wypadają siłowniki hydrauliczne, które są w stanie generować siłę nawet do kilkuset ton przy relatywnie niewielkiej prędkości ruchu. Siłowniki pneumatyczne generują mniejsze siły i wykorzystywane są w mniej zaawansowanych aplikacjach, w tym m.in. w automatyce i produkcji spożywczej.
Dokładność i precyzja ruchu
Pod względem precyzji i dokładności ruchu również lepiej wypadają siłowniki hydrauliczne. Jest to związane z nieściśliwością oleju hydraulicznego, dzięki czemu układ jest bardziej stabilny. W siłownikach pneumatycznych powietrze jest ściśliwe, co zmniejsza precyzję ruchu. W określonych przypadkach niezbędne może być zastosowanie dodatkowych mechanizmów stabilizujących.
Inne różnice mogą obejmować m.in.:
- rozmiar siłownika;
- wagę siłownika;
- prędkość pracy siłownika;
- koszty użytkowania urządzenia;
- potencjał zastosowania.
Szukasz wysokiej jakości siłowników hydraulicznych? Znajdziesz je w ofercie Hydromech dostępnej pod linkiem: https://hydromech.eu/pl/menu/rolnictwo/silowniki-634.html. W razie potrzeby swój wybór warto skonsultować ze specjalistą.