Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 kwietnia 2025 17:57
Reklama dotacje unijne dla firm

Tradycje świąteczne w Azji: Jak świętują na wschodzie

Święta Bożego Narodzenia w Azji to niezwykła mieszanka tradycji i kultury. Choć chrześcijaństwo nie jest dominującą religią w większości krajów azjatyckich, to jednak wiele z nich przyjęło święta Bożego Narodzenia jako czas radości i relaksu. W tym artykule, przyjrzymy się, jak różne kraje Azji celebrują ten wyjątkowy okres.
  • 08.01.2025 08:41
  • Autor: Grupa tipmedia
Tradycje świąteczne w Azji: Jak świętują na wschodzie

Święta w Japonii: Czas miłości i romantyzmu

W Japonii, gdzie chrześcijaństwo jest religią mniejszościową, Boże Narodzenie ma głównie charakter świecki i komercyjny. Miasta są ozdobione świetlnymi iluminacjami, tworząc wyjątkowy klimat. Japończycy obchodzą Kurisumasu, święto przypominające Walentynki, będące czasem pielęgnowania uczuć. Zakochani spotykają się w ten dzień, aby wyznać sobie miłość i spędzić romantyczny wieczór. Niektórzy uważają również, że to wyjątkowy czas, aby oświadczyć się swojej drugiej połówce.

Popularnym daniem japońskiego Bożego Narodzenia jest pieczony kurczak, który stał się symbolem świąt dzięki kampanii reklamowej KFC z lat 70. XX wieku. Warto dodać, że Japończycy przyozdabiają swoje domy typowymi świątecznymi światełkami i kolorowymi choinkami. Podczas Kurisumasu podaje się również słodkie ciasto, podawane w formie kolorowego, udekorowanego cukrowymi postaciami deseru.

Święta w Korei Południowej: Tradycje zachodnie w azjatyckim stylu

W Korei Południowej, gdzie chrześcijaństwo jest religią dominującą, Boże Narodzenie jest obchodzone w sposób podobny do krajów zachodnich. Tradycja obchodzenia świąt Bożego Narodzenia jest stosunkowo młoda i ma wymiar bardziej komercyjny niż duchowy. W trakcie wigilii Koreańczycy jedzą dania tradycyjnej kuchni oraz piją soju, czyli popularny w tym kraju alkohol. Wierni po wieczerzy udają się na wieczorną mszę. 25 grudnia jest dniem wolnym od pracy, a rodziny obdarowują się prezentami.

Święta w Tajlandii: Klimat dla turystów

W Tajlandii, gdzie ponad 90% społeczeństwa to buddyści, Boże Narodzenie nie jest oficjalnym świętem. Jednak w tym uwielbianym przez turystów kraju można poczuć klimat świąt Bożego Narodzenia. Mieszkańcy spotykają się, aby grillować i imprezować. Warto zwrócić uwagę na feerię świątecznych lampek, figurki świętego Mikołaja i choinki. Tajowie są bardzo pragmatyczni i wiedzą, że wielu turystów przylatuje do nich właśnie na Boże Narodzenie, więc wszechobecna atmosfera świąt jest raczej dla przyjezdnych.

Święta w innych krajach Azji

Filipiny: To kraj z najdłuższym okresem świętowania Bożego Narodzenia. Już we wrześniu zaczynają się pojawiać kolędy i pastorałki, a wnętrza zdobią kolorowe lampiony, nazywane *parolami*. Do charakterystycznych zwyczajów należy Simbang Gabi, dziewięciodniowe nabożeństwa odbywające się od 16 do 24 grudnia, zazwyczaj o świcie. Mieszkańcy uważają, że jeśli będą uczestniczyć we wszystkich, spełni się jedno z ich życzeń.

Wietnam: Boże Narodzenie trwa tam zaledwie kilka godzin, w Wigilię. W jej trakcie spożywa się tradycyjne potrawy, takie jak zupa *Phó*.

Indie: Boże Narodzenie jest obchodzone z dużym zaangażowaniem, szczególnie w regionach takich jak Goa. Wielu mieszkańców bieli domy, ozdabia je lampkami i ręcznie wykonywanymi gwiazdami. Ubiera się choinkę i tworzy szopki. Jednakże najważniejszym elementem świętowania są nabożeństwa, a punktem kulminacyjnym pasterka, której towarzyszy śpiewanie kolęd w wielu językach.

Lista popularnych potraw w różnych krajach Azji podczas Bożego Narodzenia:

  • Japonia: Pieczony kurczak, słodkie ciasto
  • Korea Południowa: Dania tradycyjnej kuchni, soju
  • Tajlandia: Grillowane mięso
  • Filipiny: *Lechon* (pieczony prosiak), *bibingka* (ciasto ryżowe)
  • Wietnam: Zupa *Phó*
  • Indie: *Laddu* (kuleczki z mąki kukurydzianej), *kidyo* (małe świderki z kawałków smażonego ciasta)

Więcej ciekawostek na ten temat znajdziesz m.in. na: https://codziennylook.pl/.

Artykuł sponsorowany


Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama