Iniekcja geopolimerowa
Czym cechuje się profesjonalna iniekcja geopolimerowa? Jest to specjalny proces, który zwiększa wytrzymałość i stabilność gruntu w danym miejscu. W takim przypadku eksperci podejmują kilka następujących działań:
- Badania i dobranie rozwiązania - na miejscu sprawdza się uszkodzenia i przeprowadza badania podłoża.
- Iniekcja, czyli stabilizacja budynku/podniesienie posadzki - przez specjalne otwory wprowadza się mieszankę polimerową i kontroluje cały proces za pomocą czujników.
- Pomiary i prace zabezpieczające - na końcu sprawdzana jest wytrzymałość wzmocnienia i efekty działań. Dodatkowo można skorzystać z szycia pęknięć w ścianach i zapobiegania ich powiększeniu.
Kiedy zazwyczaj stosuje się niezawodne podbijanie fundamentów poprzez wzmocnienie gruntu pod jego stopą? Taka opcja jest nieoceniona w razie chęci zwiększenia dopuszczalnych obciążeń i gdy jest to związane z przyczynami zewnętrznymi (zbyt płytkie posadowienie fundamentów względem strefy przemarzania, błędy projektowe itp.). Oczywiście te zadania warto pozostawić specjalistom, którzy znają się na swojej pracy i zapewniają niezawodne czynności, oparte na nowoczesnych technologiach.
Pęknięcia na ścianie
Pamiętajmy o tym, że w wielu przypadkach pęknięcia na ścianie mogą stać się niebezpieczne. Gdy pojawiają się nagle i szybko się pogłębiają, wzbudzają w nas niepokój. Jeśli zauważymy, że pęknięcia dookoła drzwi i okien prowadzą do problemów z ich otwieraniem i zamykaniem, to znak, że budynek osiada. Nie bez znaczenia są tez pochyłe podłogi, zacinanie się drzwi i nierówności na podłodze - wtedy zazwyczaj fundamenty nie wspierają odpowiednio konstrukcji budynku. Pomoc eksperta jest konieczna w sytuacji, gdy pęknięcia zmieniają swoje kształty i położenia. Specjaliści przeprowadzają dokładną inspekcję i zaproponują najlepsze rozwiązania.
Co jest ważne przy ocenie pęknięć na ścianach? Musimy mieć na uwadze kilka kwestii, które pomogą określić, czy problem jest poważny. Należy monitorować głównie szerokość pęknięcia, lokalizację i kierunek pęknięć. Doświadczeni eksperci są w stanie ocenić takie elementy w trakcie inspekcji budynku, tak aby można było szybko i skutecznie podjąć działania naprawcze. Aby zapobiegać powstawaniu pęknięć na ścianach, trzeba odpowiednio przygotować podłoże pod budowę i monitorować stan fundamentów. Dla starszych budynków powinniśmy okresowo kontrolować stabilność fundamentów i gruntu, zwłaszcza gdy widzimy pęknięcia na ścianach. Ważne jest szybkie działanie wtedy, gdy tylko zauważymy taki problem. Wczesne czynności z pewnością pozwalają ograniczać ryzyko większych uszkodzeń i zmniejszać koszty przyszłych napraw.