W nowym rozkładzie jazdy PKP pojawia się, nareszcie, Brodnica. Zaczął obowiązywać od 15 grudnia.
Najważniejsze zmiany w nowym rozkładzie jazdy pociągów, dotyczą – co nie dziwi – atrakcyjnych połączeń z Bydgoszczy i Torunia. Ale Brodnica także powraca na trasy kolejowe.
- Cieszy nas coraz większa liczba mieszkańców regionu, którzy wybierają kolej regionalną jako środek lokomocji. Z myślą o ich potrzebach, unowocześniamy tabor i konsekwentnie zabiegamy o jak najlepszą siatkę połączeń – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
W 2025 roku na pasażerski transport kolejowy przeznaczono 223,5 mln zł – to o dziesięć i pół miliona złotych więcej niż w roku bieżącym. Pociągi kursujące według nowego rozkładu jazdy przejadą, w porównaniu z 2024 rokiem, o 300 tysięcy kilometrów więcej. Łącznie wszystkie pojazdy pokonają 6,5 miliona kilometrów.
Co nas szczególnie interesuje? Otóż do dziesięciu zwiększy się liczba par pociągów na trasie Inowrocław – Toruń. Dwa dodatkowe pociągi do Inowrocławia odjadą z Torunia o 8:36 i 21:33, a z Inowrocławia do Torunia o 11:33 i 22:17. Tymi ostatnimi pasażerowie dojadą również do Kutna i Jabłonowa Pomorskiego. Nowa para wieczornych pociągów będzie także kursować między Grudziądzem a Brodnicą.
W rozkładzie jazdy pojawią się nowe bezpośrednie kursy, które powstały po połączeniu krótszych relacji: Toruń Główny – Grudziądz – Brodnica, Laskowice Pomorskie – Brodnica, Bydgoszcz Gówna – Laskowice Pomorskie – Brodnica.
Z okazji koncertu „Sylwestrowa moc przebojów” w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia uruchomione zostaną pociągi specjalne, które odwiozą pasażerów z trzech stacji w Toruniu do Nakła nad Notecią, Tucholi, Mogilna, Jabłonowa Pomorskiego, Skępego (powiat lipnowski) i Kalisk Kujawskich (powiat włocławski).
Połączenia kolejowe finansowane przez samorząd województwa realizowane są przez Arrivę RP i Polregio, na podstawie ośmioletniej umowy zawartej w 2022 roku.
Oprac. (bd)
Fot.
Napisz komentarz
Komentarze