Babka piaskowa jest niezwykle uniwersalnym i dość prostym w wykonaniu ciastem. Pasuje na każdą okazję, lub bez okazji. W zależności od upodobań i dla urozmaicenia smaku babkę można podać polaną musem np. truskawkowym (w zimie mrożonym) lub z mango. Ja osobiście preferuję ciasta bez proszku do pieczenia, ale przepis na tę babkę podaję na prośbę stałej Czytelniczki.
Składniki:
- 1 pełniejsza szklanka mąki pszennej - około 170 g
- 1 szklanka skrobi ziemniaczanej - 190 g
- 1 szklanka oleju roślinnego - 230 g
- 3/4 szklanki cukru drobnego - 190 g
- 5 średnich lub 4 duże jajka
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- opcjonalnie 1 cytryna
lukier lub cukier puder
Przygotowanie:
Formę do pieczenia wysmarować odrobiną masła lub oleju oraz 2 łyżkami bułki tartej lub wiórków kokosowych do obsypania od wewnątrz formy. W mniejszej misce umieścić razem wszystkie, poza cukrem, sypkie składniki. Bardzo dokładnie, ale delikatnie, żeby nie rozsypać - wymieszać. Można to zrobić zwykłą łyżką lub trzepaczką ręczną do wypieków. W dużej, metalowej lub szklanej misce umieścić około 3/4 drobnego cukru i wbić pięć średniej wielkości jajek. Cukier zwykły można zamienić na trzcinowy lub brązowy. Jajka z cukrem ubić mikserem na najwyższych obrotach przez minimum trzy minuty. To bardzo ważny etap. Słodka masa jajeczna powinna zamienić się w biały puch. Zmniejszyć moc miksera. Do masy jajecznej wlewać cienką strużką olej roślinny: rzepakowy, ryżowy lub z pestek winogron. Po dodaniu oleju do masy jajecznej wyłączyć mikser i wsypać mieszankę składników sypkich. Wymieszać ciasto łyżką lub ręczną trzepaczką kuchenną. Po wymieszaniu ciasto jest już gotowe do przełożenia do formy. Ale jeśli chcemy, to można, po dokładnym wyszorowaniu 1 cytryny otrzeć z niej skórkę i wycisnąć sok. Oba te składniki można dodać do ciasta. Delikatnie wymieszane ciasto przelać do formy, umieść w piekarniku na środkowej półce, nagrzanym do 175 stopni (grzanie góra/dół). Po około 45 minutach sprawdzamy czy ciasto jest już upieczone. Ostrożnie uchylić drzwi piekarnika i wbić w ciasto drewniany patyczek. Jeśli po wyjęciu patyczek jest suchy, to znaczy, że ciasto jest już upieczone.
Po upieczeniu lekko uchylić drzwi piekarnika. Po 10 minutach ciasto można wyjąć z piekarnika
Moja rada: - polecam wyjąć babkę z foremki jeszcze ciepłą. Ostrożnie przełożyć ciasto na kratkę do przestudzenia. Jeszcze ciepłą babkę można oprószyć cukrem pudrem. Lukrujemy i polewamy czekoladą po przestudzeniu.
Napisz komentarz
Komentarze