Wyjazd dzieci i młodzieży ze Szczuki do Poznania w ramach gminnego programu profilaktycznego alternatywnego spędzania wolnego czasu.
W Szkole Podstawowej w Gortatowie z siedzibą w Szczuce zrealizowano projekt, który obejmował wykonanie zajęć z dziećmi i młodzieżą szkolną z gminnego programu profilaktycznego ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania alkoholizmowi. Program realizowano także podczas wyjazdu grupy do Poznania – jako alternatywnej formy spędzenia wolnego czasu. Łącznie w zajęciach wzięło udział 45 dzieci i młodzieży szkolnej i 3 nauczycieli – opiekunów grup. W ramach całego projektu wykonano łącznie 12 godzin zajęć z programem profilaktycznym, który przeprowadziły: Zofia Matuszewska, Justyna Krauza i Ewa Mikielewicz. Program wpisuje się w międzysektorową politykę przeciwdziałania negatywnym skutkom spożywania alkoholu, obejmując swoją właściwością obszar zdrowia i edukacji.
W ramach projektu zrealizowano:
- zajęcia w Szczuce podczas których przeprowadzono elementy programów: ,Alkohol szkodzi” i „Odpowiedzialny kierowca”. Podczas zajęć uczniowie obejrzeli „Krótki film o uzależnieniu”, rozmawiali o tym, czym jest uzależnienie, jak dochodzi do uzależnienia od alkoholu i innych używek oraz o konsekwencjach zdrowotnych i społecznych uzależnień. Otrzymali materiały informacyjne, m.in. „Bliżej siebie i innych, z dala od używek”, naklejki „Alkohol niszczy komórki nerwowe”, „Alkohol niszczy rodzinę”, „Alkohol niszczy zdrowie” i „Alkohol niszczy życiową równowagę”;
- zorganizowano dwudniową wycieczkę do Poznania, w której uczestniczyła cała 48 osobowa grupa. Podczas wyjazdu młodzież miała okazję zobaczyć poznański Rynek, stadion Lecha i wiele innych atrakcji. W tym czasie realizowany był także program profilaktyczno – edukacyjny. W czasie podróży i postojów zwracano uwagę uczniów na fakt, iż od osób prowadzących pojazdy wymaga się pełni koncentracji i zdolności do szybkiego podejmowania decyzji w zmieniających się warunkach na drodze. Alkohol oraz inne używki zaburzają tę sprawność, co w konsekwencji może prowadzić do tragicznych skutków. Uczniowie otrzymali materiały informacyjne: „Alkohol za kółkiem? Mówimy stop pijanym kierowcom!”, „Powrót bez promila”. Po zapoznaniu się z nimi mieli możliwość zadawania pytań dotyczących tej tematyki. Podczas programu uczniowie korzystali z alkogogli, które wiernie oddają poziom trudności poruszania się i oceny przestrzeni przez osobę odurzoną alkoholem. Dzięki temu mogli jeszcze bardziej uświadomić sobie, jak wielkim zagrożeniem jest prowadzenie pojazdu pod wpływem tej substancji. Podczas wyjazdu zrealizowano łącznie 9 godzin zajęć z zakresu przeciwdziałania alkoholizmowi.;
- na zakończenie projektu, podczas zajęć podsumowujących obydwa programy, część młodzieży szkolnej przygotowała plakaty o treści profilaktycznej związanej z omawianymi treściami.
Założone cele zajęć zostały zrealizowane. Koszty realizacji zajęć oraz przejazdu w kwocie 7 600 zł pokryto z budżetu Gminy Brodnica. Pozostałe koszty związane z wycieczką do Poznania pokryli rodzice dzieci i młodzieży szkolnej uczestniczącej w programie oraz sponsor, którym było Gospodarstwo Rolne Komorowo.
Tekst i fot. (gm)
Napisz komentarz
Komentarze