W Polsce jest ok. 30 proc. wyborców, dla których kłamstwo nie ma znaczenia, jest gloryfikowane w sposób absolutnie świadomy, ale są i tacy, którzy są niesieni na fali kłamstwa, mają serdecznie gdzieś co ktoś mówi, nie weryfikują istoty sprawy. Jest jak jest, bo jest.
W polityce kłamstwo jest narzędziem sprawowania władzy – nie jest to prawda objawiona - ponieważ wiele można ugrać wychodząc z założenia, że „ciemny lud to kupi” - a więc dochodzi tu jeszcze element upokorzenia, cynizmu, hipokryzji.
Kłamca przekazuje – jak podaje Wikipedia - informacje niezgodne z jego przekonaniem o rzeczywistości z intencją by zostały one wzięte za prawdziwe. Ludzie kłamią, by osiągnąć określoną korzyść – materialną, psychologiczną, społeczną lub polityczną, osiągnąć zamierzony cel.
Jak wynika z badań ludzie wypowiadają kłamstwa od 1 do 3 dziennie. Rekordziści notują wielokrotność tych liczb.
Przysłowia, jak się mówiło kiedyś, są mądrością narodu. Jak ta mądrość się materializuje? Oto kilka przykładów:
Kłamstwo ma krótkie nogi. Kłamstwo przeminie, prawda nie zginie. Lepsza najgorsza prawda, niż najpiękniejsze kłamstwo. Kto sam kłamie, drugiemu nie wierzy. Kto kłamie ten kradnie. W każdym kłamstwie jest trochę prawdy. Kłamcy nie wierzą, chociaż prawdę się mówi. Zawsze się kłamca swym kłamstwem pobije. Kłamstwem daleko się nie zajdzie. Nowego kłamstwa słucha się lepiej, niż nowej prawdy. Kłamstwo rujnuje, a prawda buduje.
Ponieważ kłamstwa pojawiają się w przestrzeni publicznej warto tu wrzucić kilka istotnych cytatów, także osadzonych w literackim ujęciu, oczywiście wyrwanych z kontekstu. Zacznijmy jednak od znanego polityka:
Antoni Macierewicz, poseł PiS, twórca tzw. podkomisji smoleńskiej: - Im bardziej sprzeczne z prawdą jest kłamstwo, tym jest skuteczniejsze. Ono nie może być bliskie prawdy. Ono musi być skrajnie, brutalnie przeciwne prawdy. Jeśli ktoś komuś coś ukradł, to ma powiedzieć, że jest odwrotnie. Ma powiedzieć brutalnie, jasno i wprost, że jest odwrotnie. Tylko wtedy ma szanse na skuteczne przekonanie kogokolwiek do swojego punktu widzenia...
Beth Revis, amerykańska aktorka: - Gwiazdy były kłamstwami. Przez chwilę je miałem, ale nie były prawdziwe.
Mhairi McFarlane, brytyjska pisarka: ...większość związków nie udaje się z powodu kłamstw, hipokryzji i pozowania na kogoś innego, niż się jest w rzeczywistości.
Carlos Ruiz Zafon, hiszpański pisarz: - Życie nauczyło ją, że potrzebujemy małych i wielkich kłamstw bardziej niż powietrza.
Molier, francuski dramaturg, komediopisarz: - Nie wzruszają mnie ludzie, którzy plotą baśnie/A zaś w potrzebie tchórzą, tak jak panna właśnie...
Jakub Żulczyk, polski pisarz: - Z oczu bije mu wyraźny, biały neon z napisem: Pierdolisz Piękne Farmazony...
Anna Kańtoch, polska pisarka: - Kłamiesz. W tym, co mówisz, nie ma ani słowa prawdy, tak jak nie ma prawdy w Twoim zachowaniu. Każdy twój gest jest krańcowo sztuczny, obliczony na jakiś efekt.
Lauren Olivier, amerykańska aktorka: - Kłamali na temat wszystkiego – na temat ogrodzenia, istnienia Odmieńców, milionów innych rzeczy. Wmawiali, że obławy przeprowadzają dla naszej ochrony. Że porządkowi są po to, by utrzymywać ład. Wmawiali nam, że miłość jest chorobą. Że prowadzi do śmierci.
Ann Brashares, amerykańska pisarka: - Czy łamię zasady? Oczywiście, miażdżę je wszystkie, jak leci. Czy wtrącam się w cudze sprawy? Pewnie, że tak. Czy kłamię? Jawnie i bezczelnie. Wbijam łokcie w żebra czasu. Łżę jak kryminalistka i to wydaje mi się zarówno okropne, jak i wspaniałe.
Brandon Mull, powieściopisarz amerykański: - Myślę, że jeśli kłamie się dostatecznie długo i dostatecznie często, człowiek sam staje się kłamstwem.
Gdybym dodał na koniec, że wszystko co tu przed momentem napisałem to wierutne kłamstwo, bzdura, piętrowa abstrakcja, byłbym piętrowym kłamcą. A może nie?
Bogumił Drogorób
Napisz komentarz
Komentarze