Wciąż nie możemy ochłonąć po wernisażu wystawy "Poszukiwacze bursztynowej arki”. Dodajmy, że inspiracją do powstania tego arcydzieła złotniczego rzemiosła był film "Indiana Jones i poszukiwacze arki”.
Filmowa arka była jednak znacznie mniejsza - replika rzemieślników z Pomorza jest już dokładnym odwzorowaniem biblijnej arki. Do jej stworzenia Tomasz Ołdziejewski i Artur Szyngwelski użyli drewna akacjowego, złota, srebra i bałtyckiego bursztynu. Dzieło waży ok. 240 kg, sama skrzynia ma wymiary ok. 130×80×80 cm (z relingami ponad 2m.). Jej pokrywę stanowiła płyta ze złota zwana przebłagalnią. Zgodnie z tradycją żydowską w Arce przechowywano laskę Aarona, dzban z manną i dwie kamienne tablice z tekstem Dekalogu. W czasach Salomona znajdowały się tam jedynie tablice Przymierza, które Jahwe miał wręczyć Mojżeszowi na górze Synaj.
W 2022 roku Tomasz Ołdziejewski wraz z Arturem Szyngwelskim i Emilią Łuźniak, na podstawie przekazu z Księgi Wyjścia rozpoczęli prace nad wyjątkowym dziełem, które można było śledzić w ostatnim odcinku piątej serii popularnego na całym świecie programu "Złoto Bałtyku". Prace trwały kilka miesięcy.
– Chyba największym wyzwaniem było wyrzeźbienie cherubów. W tej postaci wyrażają one symbolicznie pokorę. Jest też jedna surowa bryłka bursztynu symbolizująca niedoskonałość. To celowy zabieg, który ma podkreślać, że doskonały jest tylko Bóg – mówi Tomasz Ołdziejewski, podkreślając, że dzieło nie powstałoby bez Artura Szyngwelskiego i Emilii Łuźniak, którzy zadbali o elementy odnoszące się do Pomorza, takie jak srebrna blacha imitująca fale morskie.
Na wystawie można podziwiać również inne przedmioty wykonane z "polskiego złota" oraz ręcznie wykute przez gdańskiego projektanta Artura Szyngwelskiego noże. Jego prace znajdują się w wielu światowych kolekcjach prywatnych, m.in. u hollywoodzkiej gwiazdy Angeliny Jolie.
Niespodzianką było przekazanie na ręce Burmistrza Brodnicy Jarosława Radacza wyjątkowego upominku - herbu Brodnicy ze stali, osadzonego w bursztynie, w ramie z 4500-letniego dębu.
Arkę Przymierza można oglądać jeszcze przez miesiąc, w Galerii Brama w godzinach pracy muzeum. Więcej fot. na stronie www.superbrodnica.pl i facebook.com/ebrodnicapl
Oprac. (bd)
Fot. Wojciech Płotka/ebrodnica
Napisz komentarz
Komentarze