Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 5 grudnia 2024 03:43
Reklama

„Przystanek Równość”

„Przystanek Równość”

Piotr Jacoń w Brodnicy. Sukces pierwszego wydarzenia o tematyce LGBTQIA+ w naszym mieście. W sobotę, 12 października 2024 roku, w Brodnickim Domu Kultury odbyło się pierwsze w historii miasta wydarzenie poświęcone tematyce osób LGBTQIA+, ze szczególnym uwzględnieniem problemów osób transpłciowych. 

Spotkanie, zorganizowane przez grupę nieformalną Tęczowa Brodnica w ramach projektu „Przystanek Równość”, przyciągnęło kilkadziesiąt osób – w tym przedstawicieli władz miejskich i wojewódzkich. Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem m.in. Ministry ds. Równości – Katarzyny Kotuli.

Wydarzenie rozpoczęło się projekcją reportażu „Wszystko o moim dziecku”, który porusza kwestie transpłciowości z perspektywy rodziców dzieci transpłciowych. Następnie odbyło się spotkanie autorskie z Piotrem Jaconiem, dziennikarzem i ojcem transpłciowej córki. Pan Jacoń opowiedział o swoich osobistych doświadczeniach, a także o trudnych procesach prawnych, które jego córka musiała przejść, aby zmienić płeć metrykalną. Odniósł się również do treści swoich książek „My, trans” oraz „Wiktoria. Transpłciowość to nie wszystko”. Zadedykowane mieszkańcom Brodnicy i okolic egzemplarze tych książek już wkrótce znajdą się w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Brodnicy, dzięki czemu informacje dotyczące transpłciowości staną się bardziej dostępne dla mieszkańców Brodnicy i Powiatu Brodnickiego.

W spotkaniu wzięła udział również radczyni prawna Anna Grudzień-Kurpiewska, która przybliżyła uczestnikom prawne aspekty procesu ustalania płci metrykalnej w Polsce, a także Pełnomocniczka Wojewody ds. Równego Traktowania, Anna Niewiadomska, która wyraziła radość z faktu, że wydarzenia związane z tematyką LGBTQIA+ odbywają się nie tylko w większych miastach, jak Toruń i Bydgoszcz, ale również w mniejszych ośrodkach, takich jak Brodnica. „Jestem dumna, że Brodnica dołącza do miejsc wspierających otwartość i równość. Zapewniam o pełnym wsparciu” – powiedziała Niewiadomska, witając uczestników.

Na spotkanie przybył także Starosta Brodnicki Paweł Szramka oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Dombrowski, a także kilku brodnickich radnych, co podkreśliło znaczenie tego wydarzenia dla lokalnej społeczności.

Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję otrzymać tęczowe gadżety oraz bezpłatne egzemplarze jedynego w Polsce magazynu LGBTQIA+ „Replika”. Wydarzenie spotkało się z bardzo pozytywnym odbiorem – wiele osób wyrażało swoje zadowolenie i chętnie pytało o przyszłe działania grupy Tęczowa Brodnica.

- To spotkanie pokazało, jak bardzo potrzebne są rozmowy na temat transpłciowości i wsparcia osób LGBTQIA+. Cieszymy się, że Brodnica dołącza do miejsc, które otwarcie mówią o równości i wsparciu. Jesteśmy zmotywowani, by kontynuować nasze działania” – podsumował Tomasz Piotrowski, koordynator projektu „Przystanek Równość”.

Projekt „Przystanek Równość” został zrealizowany ze środków Funduszu Rainbow4Love, zarządzanego przez Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii.

Grupa Tęczowa Brodnica zapowiada kolejne działania i spotkania, które mają na celu budowanie większego zrozumienia i wsparcia dla społeczności LGBTQIA+ w regionie.

Opr. (v)

Fot. Marcin Jagodziński



 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama