Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 5 grudnia 2024 03:11
Reklama

Słoneczka jesienne

Słoneczka jesienne

Spoglądając na słonecznikowe pole mamy od razu jedno skojarzenie: van Gogh. Sztuka najwyższego, światowego wymiaru twórców dzieł malarskich. Nieoczekiwanie mamy tę inspirację na wyciągnięcie ręki. Dzieło natury, które prezentujemy na zdjęciu pochodzi z Pokrzydowa (gmina Zbiczno).

 

Zatrzymujesz samochód, zsiadasz z roweru, przestajesz biec, żeby choć na chwilę zejść z trasy, być w środku wyjątkowej natury. Oczywiście, można wszystko spłaszczyć, sprowadzić rzecz do wymiaru upraw rośliny pastewnej, przeliczyć ile będzie z hektara. I nie będzie w tym błędu jako że słonecznik, rzeczywiście, jest rośliną bardziej znaną jako roślina pastewna uprawiana na zielonkę lub kiszonkę dla bydła oraz jako komponent mieszanek międzyplonowych, że nasiona słonecznika zawierają 40-45 procent tłuszczu i 15-18 procent białka, że uprawiany jest również jako roślina oleista, jadalna lub ozdobna. 

Z własnych doświadczeń podróży po Europie wiem, że w Czechach, na Słowacji czy w Chorwacji pola słonecznikowe ciągną się nieprzerwanie kilometrami. Nasz kraj w tych statystykach nie jest na wysokiej pozycji. Najwyższe, pierwsze miejsce zajmuje Ukraina.

Zostawmy gospodarcze cele, akcenty i osiągnięcia, czy też podjadanie pestek słonecznika podczas zawodów sportowych, plując sąsiadowi, na krześle niżej z przodu, na plecy. 

Słonecznik jest rośliną ozdobną, o czym przekonuje każda florystka. Bukiet mieszanych, kolorowych kwiatów ze słonecznikiem w pozycji najwyższej, będzie zawsze mile widziany. 

Do słonecznika zbliżają się artyści. Wspomniany już postimpresjonista Vincent van Gogh zajmuje tutaj miejsce poczesne. Znajdujemy jego słoneczniki w wazonie z dwunastoma słonecznikami, z trzema w wazonie, z dwoma ściętymi... Krytycy sztuki uważają, iż ekspresyjne prace holenderskiego malarza wywarły niebagatelny wpływ na przyszłość sztuki. W polskiej twórczości malarskiej zapamiętać należy słoneczniki Jana Stanisławskiego, Stefana Rostworowskiego, Jerzego Pogorzelskiego, Macieja Leśniaka, Jolant Caban – Mląckiej.

Przed nami, na zdjęciu, pole słonecznikowe w Pokrzydowie, wsi w gminie Zbiczno. - Cudowne pole słoneczników – słoneczek jesiennych. Można się zatracić w marzeniach w takim miejscu – mówi miłośniczka sztuki. - Natura wie co robi. 

Natomiast Angelika Nagórska, artystka, malarka z Pokrzydowa, o której wielokrotnie pisaliśmy w kontekście kilku wystaw, uważa iż każde dzieło wyraża unikatowe pragnienia, aspiracje i cele.

- Słoneczniki są inspirującym motywem w malarstwie z kilku powodów – mówi Angelika Nagórska. - Są silnym symbolem radości, energii i optymizmu, ale również dążenia ku światłu. Mogą one reprezentować wzrost, siłę życia, nadzieję, a także wewnętrzny rozwój i przemiany. Intensywne żółcie i złociste odcienie słoneczników stanowią doskonałą paletę barw, która ożywia obrazy. Kwiaty te mają naturalną skłonność do podążania za słońcem (heliotropizm), co tworzy ciekawe narracje związane z ruchem i cyklem natury. Można to wykorzystać, by wprowadzać do swoich obrazów dynamikę i zmienność, zarówno w kompozycji, jak i tematyce. Były źródłem inspiracji dla wielu artystów, jak choćby Vincenta van Gogha. Słoneczniki mogą stanowić bogaty, wielowarstwowy motyw, który pozwoli na kreatywną swobodę oraz wyrażanie emocji i idei na różnych poziomach, zarówno estetycznym, jak i symbolicznym. 


 

Tekst i fot. Bogumił Drogorób


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama