Nieustannie przypominamy, ostrzegamy, prosimy o refleksję. Nigdy nie jest za późno!
Sokrates, grecki filozof: - Są dwa rodzaje szaleństwa. Jedno pochodzi z choroby ludzkiej. Drugie – z udzielonego przez bogów przekroczenia miary możliwości ludzkich.
Joelle Pineau, informatyczka, wiceprezeska Meta AI: - Potrzebujemy globalnej klasyfikacji zagrożeń związanych ze sztuczną inteligencją i jednolitych sposobów ich mierzenia. Ale rozwiązania prawne musi wypracować cale społeczeństwo.
Elfriede Jelinek, pisarka austriacka: - Za darmo jest tylko śmierć, a i ona kosztuje życie (…) Umrzeć każdy potrafi, ja na pewno też, jakoś sobie poradzę.
Ks. Krzysztof Zadarko, biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej: - Ciągle zdarzają się przypadki, że ludzi, którzy pomagają na granicy, traktuje się jak zdrajców. To, według mnie, hańba.
Harlan Coben, pisarz amerykański: - Portale społecznościowe dają złudzenie, że nasza opinia się liczy, a to prowadzi do ekstremizmu, największego obecnie niebezpieczeństwa. Nieistotne, czy występuje po lewej czy po prawej stronie. Radykalizm zawsze jest niebezpieczny. Zawsze jestem podejrzliwy wobec osób, które dają zbyt proste odpowiedzi.
Płk Grzegorz Mikłusiak, dowodził GROM-em w latach 2020 – 2023: - Współpracowaliśmy m.in. z niemieckimi jednostkami specjalnymi. Za mojej kadencji udaremniły one kilkadziesiąt zamachów na terenie Niemiec. Nie doszły one do skutku, ale gdyby nie powstrzymano zamachowców, odbiłoby się echem na całym świecie...
Witold Gadomski, publicysta: - Złodzieje z PiS-u nie zostaną rozliczeni, a do więzienia pójdą co najwyżej urzędnicy, którzy wykonywali ich polecenia – jak w przypadku Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nad którą bezpośrednią kontrolę sprawował premier Mateusz Morawiecki. Bezkarność przestępców demoralizuje, ale większość z nich i tak pozostanie bezkarna.
Timothy Snyder, historyk amerykański, University Yale: - Wierzę, że wolność to miejsce, w którym każdy ma rację. Konserwatyści mają rację, że cnota istnieje we wszechświecie. Liberałowie mają rację, że istnieje wiele różnych cnót, a wybór między nimi wymaga pracy. A socjaldemokraci mają rację, gdy mówią, że potrzebujemy instytucji by uczynić świat bardziej przewidywalnym i sprawiedliwym, byśmy mogli być wolnymi ludźmi. Dlatego właśnie wolność jest głównym uzasadnieniem państwa opiekuńczego.
Wojciech Sadurski, profesor prawa na Uniwersytecie w Sydney. - Co ma być treścią „demokracji walczącej” w Polsce 2024?. Przyspieszenie reform i rozliczeń z przeszłością. Odwoływanie się w działaniach państwa bezpośrednio do Konstytucji i do prawa europejskiego. Eliminacja z obiegu prawnego organów niekonstytucyjnych: Trybunału mgr Przyłębskiej, neo-KRS, dwóch niekonstytucyjnych izb Sądu Najwyższego i wyprowadzenie z SN neosędziów. Koniec z PiS-owską Krajową Radą Radiofonii i TV z Radą Mediów Narodowych, ziobrowymi prokuratorami. Odciąć te patologiczne twory i tych skompromitowanych ludzi od pieniędzy, gabinetów i władzy. Bez tego ekscesy takie, jak w związku ze sprawami Barskiego czy byłego wiceministra Romanowskiego, a także kolejne brewerie neo-KRS, uznającej rząd za nielegalny, będą powtarzać się bez końca.
Stanisław Mancewicz, publicysta: - Nasze ambitne obserwacje rozwoju i zmian polskiej myśli politycznej, od kiedyśmy powzięli ten zamiar, przynoszą nam zawsze ogromną frajdę. Ktoś tu powie, że oto poziom polskiej myśli prawicy przebija wszystko, że są one – owe myśli – pełne wątków tak śmiesznych, że wątków smutnych w nich ze świecą szukać. Że oto nic nie jest w stanie rozśmieszyć człowieka równie lub jeszcze bardziej niż prawicowy myśliciel w telewizji, obciążony tytułem akademicki, wcale nie kupionym w sklepie z doktoratami, a zdobyty ciężką pracą, na którymś z renomowanych uniwersytetów z siedzibą w mieście wojewódzkim. Bez różnicy...
Adam Bodnar, minister sprawiedliwości i prokurator generalny: - Jeżeli ktoś aktywnie kolaborował, brał udział w tworzeniu niedemokratycznej władzy, nie może dłużej sprawować stanowiska prezesa sądu (…) Celem PiS była budowa podczas trzeciej kadencji systemu orbanowskiego. Osoby, które kolaborowały z tą władzą, myślały, że będzie to trwało wiecznie (…) Dla PiS hejt i dezinformacja to narzędzia stosowane do prowadzenia codziennej polityki. Nie można więc do tego podchodzić osobiście i przejmować się absurdalnymi oskarżeniami...
Cezary Tomczyk, wiceminister Obrony Narodowej: - To, co robi dziś Błaszczak, jest po prostu szaleństwem. Jego słowa wykorzystywane są dziś przez ruską propagandę. Zachowuje się jak rosyjski troll.
Donald Tusk, premier: - To, że prezydent Duda wciąż blokuje nominacje ambasadorskie w takich krajach jak USA, Izrael, Ukraina czy przy NATO jest skrajnie nieodpowiedzialne (wypowiedź z 10 października). Wiem, zostało tylko 299 dni, ale to o 299 za dużo. Prosiłem, tłumaczyłem - wszystko jak krew w piach...
Prof. dr Tomasz Nałęcz, historyk, politolog: - Sto lat temu też nas zalało, ale klęski żywiołowe nie rodziły wtedy hien politycznych.
Jarosław Kaczyński, prezes PiS:– Sala jest dobrana w sposób elitarny, jesteśmy elitą partii i narodu!
Stanisław Lem, pisarz: - Ja bym powiedział tak: jeśli ktoś narobił w spodnie to nie warto do nich zaglądać. To jest po prostu niebezpieczne.
Michał Rusinek, literaturoznawca, Uniwersytet Jagielloński: - Prezydent oswoił nas z poczuciem zażenowania swoimi decyzjami i zachowaniem, stąd najczęstszym imiesłowem pojawiającym się w jego kontekście jest forma „skompromitowany” i rzeczownik „Kompromitacja” (…) Przecież po wielu wypowiedziach i zachowaniach, my czujemy, delikatnie mówiąc, zakłopotanie. Może gdyby n odczuł zakłopotanie, to by ich w końcu zaprzestał.
Oprac. (bd)
Napisz komentarz
Komentarze