Październik obfituje w naszym mieście w wiele ciekawych wydarzeń kulturalnych przygotowanych przez placówki kultury dla mieszkancow i gości. Każdy zapewne znajdzie coś interesującego dla siebie.
Wieczorek autorski Michała Hildebrandta
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna zaprasza dziś (w czwartek) 17 października na spotkanie autorskie, którego gościem będzie brodnicki autor Michał Hildebrandt. Jest on miłośnikiem literatury, ruchomych obrazów oraz muzyki. W wieku 14 lat założył zespół punk-rockowy Raport, gdzie był wokalistą. Ciągnęło go jednak w stronę literatury. Z tego zamiłowania w wieku 20 lat narodziła się jego pierwsza powieść pt : „Huragan na kołowrotku”. Nie doczekała się ona jednak wydania. W 2022 roku nakładem wydawnictwa Oficynka ukazał się jego debiutancki tomik poezji pt.: „Średniego na cienkim papierze z ostrym sosem poproszę”. Rok później w czerwcu 2023 z pomocą wydawnictwa Seqoja wydał fatalistyczny zbiór opowiadań pt: ”Przepłynąć wpław szaleństwo”. Są to historie ludzi, którzy próbują się przystosować, odnaleźć swój sens w świecie zawładniętym przez konsumpcjonizm. Te ostatnie książki będą tematem spotkania z autorem w brodnickiej bibliotece. Wieczorek literacki z Michałem Hildebrandtem rozpocznie się o godzinie 17.30 w Sali Bankietowej w Pałacu Anny Wazówny. Serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny.
Portret kobiety w malarstwie mistrzów
Wystawę o tym tytule proponuje Marian Sołobodowski, który prezentuje obrazy kobiet ze swoich zbiorów archiwalnych. Wystawa w Galerii Brama – 18 października o godz. 18.00.
Marian Sołobodowski urodzony w Brodnicy jest kolekcjonerem sztuki. Z zawodu prawnik, dyplomowany menedżer kultury i regionalista. Z zamiłowania animator kultury i kolekcjoner archiwalnych pocztówek, wycinanek ludowych i sztuki ludowej. Był prezesem Fundacji Kultury Wsi w Warszawie. Organizator licznych przedsięwzięć kulturalnych i wystawienniczych w całym kraju. W ciągu ostatnich 6 lat zaprezentował blisko 100 wystaw. Zawodowo 15 lat pełnił funkcję kierownika Wydziały Kultury w Departamencie Kultury i Promocji w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Wielokrotnie nagradzany za działalność na rzecz popularyzacji kultury Mazowsza. Wystawa, której patronują burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz, dyrektor Muzeum w Brodnicy Bartosz Markuszewski oraz prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Michałowskiej Zenon Matuszewski, prezentuje kobiety na kartach pocztowych z pierwszych trzech dekad XX w. Wszystkie kobiety z obrazów reprodukowanych na pocztówkach stały się obiektami naszego zachwytu. Czuje się ich piękną, tajemniczą i czarującą moc... Zapraszamy.
Muzyczne podróże dalekie i bliskie
18 października w cyklu „Ździebełko ciepełka” Towarzystwo Miłośników Ziemi Michałowskiej i Muzeum w Brodnicy zapraszają do pałacu Anny Wazówny na koncert „ Podróże dalekie i bliskie - czyli światowe przeboje klasyczne i filmowe”. „A kiedy listopad nie rozpieszcza aurą i słońca wciąż brak, aby pozbyć się minorowych nastrojów wtedy to z muzyką bądź za pan brat” – takie właśnie motto towarzyszy twórcom muzycznego programu zatytułowanego “Muzyczne podróże – dalekie i bliskie”, na który serdecznie Państwa zapraszamy. Koncert jest rodzajem muzycznej podróży, pełnej tanecznych rytmów, melodii paryskich ulic i dźwięków płynących z operowych sal świata. Wszechstronny repertuar przedstawia kulturę muzyczną różnych krajów świata w kompozycjach wybitnych twórców, zarówno muzyki klasycznej jak i rozrywkowej. Wykonawcami programu są artyści muzycy, koncertmistrzowie z wieloletnim doświadczeniem zdobywanym na polskich i zagranicznych scenach muzycznych.
Wykonawcy: Magdalena Kotarska – sopran/prowadzenie koncertu, Maciej Przestrzelski – skrzypce
Adrian Gala – fortepian
Repertuar
1. Polska - Wojciech Kilar - Walc z filmu „ Ziemia obiecana”; Zygmunt Białostocki, Andrzej Włast – „Rebeka”; Henryk Wars - „ Na pierwszy znak”, z filmu „Szpieg w masce”; Władysław Szpilman - „ Nie ma szczęścia bez miłości”, z filmu „Wrzos”
2. Niemcy - Johannes Brahms/„Taniec węgierski” nr 5
3. Węgry - Emmerich Kalman/„Czardasz Sylwii”, z operetki „Księżniczka Czardasza”
4. Włochy - Vin. Di Chiara/„ La Spagnola”
5. Włochy/Francja - Enio Moricone”, muz. z filmu „Cinema Paradiso”
6. USA - Georg Gershwin/„ Summertime” z opery „Porgy and Bess” iHenry Mancini/„Moon River”, z filmu „Breakfast at Tiffany’s”.
7. Argentyna - Carlos Gardel/„Por una Cabeza”
8. Dania - Jacob Gade/Tango „Jalousie"
Wstęp wolny na wejściówki do odbioru od 11 października od godz. 12.00 w spichlerzu. Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Brodnica w ramach zadania “Ździebełko Ciepełka 2024”
Poszukiwacze Bursztynowe Arki
Muzeum w Brodnicy zaprasza 25 października o godz. 18.00 do Galerii Brama na spotkanie z dziełami artystów bursztynu Tomasza Ołdziejewskiego i Artura Szyngwelskiego podczas wernisażu wystawy „Poszukiwacze Bursztynowe Arki”.
Tomasz Ołdziejewski – polski bursztyniarz i bursztynnik, twórca biżuterii oraz rzeźb, osobowość telewizyjna. Dwukrotnie ustanowił rekord Guinnessa za największą rzeźbę z bursztynu. W latach 90-tych oprócz biżuterii zaczął tworzyć rzeźby z bursztynu oraz przedmioty użytkowe – repliki statków, zegary, szkatuły, mapy, obiekty sakralne. W jego dziełach pojawiają się także takie materiały jak drewna tropikalne i kamienie szlachetne. Wyroby Tomasza Ołdziejewskiego docenione zostały także za granicą. W 1920 roku po raz pierwszy został zdobywca rekordu Guinnessa za największą rzeźbę z bursztynu przedstawiającą RMS Titanica. Rok później zdobył rekord Guinnessa w tej samej kategorii za Latarnię Morską na Helu. Jest współtwórcą repliki Arki Przymierza wykonanej w 1923 roku z drewna akacjowego, bursztynu, złota i srebra. W tym roku wraz z Arturem Szyngwelskim z bursztynu, srebra i czarnego dębu wykonał herb Gdańska, który został przekazany do Muzeum Bursztynu, gdzie jest prezentowany na wystawie stałej.
Artur Szyngwelski to gdański projektant biżuterii. Jego wielką pasją jest kreowanie przedmiotów zawierających bursztyn w tym luksusowych noży, które znajdują się w wielu światowych kolekcjach prywatnych.
Kabaret Jurki
Kabaret Jurki w najnowszym programie pt. „Bajaderka” wystąpi w Brodnickim Domu Kultury 25 października o godz. 19.00.„Bajaderka”, to ciasto lekkomyślnych obyczajów, które przyjmie wszystko. Ale pod jednym warunkiem – wszystkie składniki muszą być najwyższej jakości. Po przeczytaniu definicji, krzyknęliśmy chórem: – Przecież to o nas! Bierzcie i jedzcie. Smacznego!” Bilety do nabycia na kupbilecik.pl
Opr. (v,bd)
Napisz komentarz
Komentarze