Zachęcam do jedzenia fasoli, gdyż jest ona wartościowym źródłem białka. 100 g dostarcza około 21-25 g białka. Dominującym składnikiem fasoli są węglowodany przyswajalne, a ich zawartość wynosi średnio 41-47 proc. Fasola to także dobre źródło błonnika pokarmowego, który stanowi około 15 proc. masy suchych nasion. Oprócz podstawowych składników odżywczych fasola zawiera witaminy, zwłaszcza z grupy B, kwas foliowy, związki o działaniu antyoksydacyjnym oraz składniki mineralne takie jak: potas, wapń, magnez, żelazo, cynk, mangan, siarka. Występuje w różnych odmianach, dzięki czemu łatwo można ją wkomponować do wielu potraw, również tych słodkich. W odróżnieniu od wielu warzyw fasola nie jest niskokaloryczna. Wartość energetyczna 100 g suchych nasion wynosi w przypadku białej fasoli 318 kcal.
Składniki:
- 400 g suchej fasolki "Piękny Jaś" lub 2 puszki fasolki
- 250 g boczku (parzonego lub wędzonego)
- 250 g kiełbasy
- 1 duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- kilka średniej wielkości pomidorów, lub
1 puszka krojonych pomidorów + 2 łyżki koncentratu pomidorowego
przyprawy: 3 ziela angielskie, liść laurowy, 2 płaskie łyżki suszonego majeranku
Przygotowanie:
Suchą fasolę wsypać do garnka, zalać zimną wodą - przynajmniej 10 cm ponad poziom fasolki i odstawić na noc do namoczenia.
Następnego dnia odcedzić, wlać 1 litr świeżej wody, dodać 1 łyżeczkę soli, ziele angielskie i liść laurowy i gotować pod przykryciem przez około 1 i 1/2 godziny do miękkości. Jeśli jest nadmiar wody, odcedzić, ale nie całkowicie. Trochę wywaru może zostać.
Boczek pokroić w kostkę. Włożyć na patelnię i co chwilę mieszając dokładnie obsmażyć, przełożyć do garnka z fasolką (lub do zagotowanej w garnku fasolki z puszki wraz z zalewą). Na wytopionym tłuszczu obsmażyć pokrojoną w kostkę kiełbasę (wcześniej obrać ją ze skórki w razie potrzeby) i dodać do fasoli. Pokrojoną w kostkę cebulę i smażyć na patelni po boczku i kiełbasie. Pod koniec dodać starty czosnek. Przełożyć do garnka z fasolką i gotować przez ok. 5 minut na większym ogniu bez przykrycia.
Świeże pomidory sparzyć i obrać ze skóry. Zmiksować i dodać do fasoli. Doprawić majerankiem, solą i świeżo zmielonym pieprzem. Jeśli potrzeba dodać koncentrat pomidorowy. Gotować przez około 15 minut.
Moja rada: zamiast świeżych pomidorów można użyć z puszki, lub 500 ml passaty pomidorowej. Można także według uznania nieco odchudzić tę potrawę.
Napisz komentarz
Komentarze