W sierpniu podpisano umowy na dofinansowanie budowy bądź renowację zbiorników wodnych służących małej retencji.
W bieżącym roku planowane jest wsparcie budowy 7 zbiorników małej retencji o łącznej powierzchni blisko 2 ha, kwota dofinansowania na ten cel to ponad 149 tysięcy złotych. Środki te pochodzą z należności i opłat rocznych z tytułu wyłączeń gruntów rolnych i leśnych z produkcji. Opłaty te stanowią rekompensatę za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej i przeznaczenie ich na cele nierolnicze. Sześć inwestycji przeprowadzą osoby prywatne, jedną – gmina Rogowo w powiecie rypińskim.
Brodnica, jako miasto, podobnie jak powiat brodnicki mają wyjątkowe położenie, dzięki warunkom naturalnym. Retencjonowanie wód deszczowych, odprowadzanie wód deszczowych odbywa się w wielu punktach. Osią przebiegającą przez powiat jest oczywiście Drwęca, niezwykle bogata w strumyczki, dopływy, które rozproszone – z racji terenu – stanowią miejsce gromadzenia wód opadowych. Nadto bogactwo jezior, polderów tworzy kolejną gwarancję utrzymania odpowiedniego poziomu wód. Jednak trzeba to umiejętnie wykorzystać. Dla ekosystemu ważne są także tereny bagienne – te z kolei są zagrożone m.in. inwestycjami budowlanymi, przed czym trzeba je obronić, natury nie należy kaleczyć!
W woj. kujawsko-pomorskim znajdujemy bardzo dobre przykłady wykorzystania pieniędzy unijnych na uregulowanie gospodarki deszczowej. Do nich należy zaliczyć inwestycje zakończone w ostatnich kilku miesiącach w Bydgoszczy. Mieszkańcy narzekali m.in. na komunikację w rozkopanym mieście, ale trochę cierpliwości i opłaciło się. Spodziewamy się kolejnych, udanych inicjatyw.
(bd)
Napisz komentarz
Komentarze