- Powoli zbliżmy się do kolejnego sezonu grzewczego. Nasze Przedsiębiorstwo jest dobrze przygotowane do czekających nas wyzwań – informuje mieszkańców Brodnicy Grzegorz Malinowski – Pesta, prezes Zarządu.
Według planu jaki Zarząd PEC w Brodnicy założył na bieżący rok to m.in. kolejny, trzeci już etap wymiany sieci tradycyjnej na preizolowaną. Modernizację rozpoczęliśmy trzy lata temu i stopniowo, każdego roku realizujemy kolejny odcinek. I to, co na ten rok zaplanowaliśmy, zostało zrobione. Mimo, że te przedsięwzięcia były dość trudne, choćby ze względu na spore średnice, to własnym sumptem udało się nam je przeprowadzić. Całość tej inwestycji podzielona jest na 5 etapów. Zostały jeszcze dwa. Ale dzisiaj trudno powiedzieć czy 4 i 5 etap zrobimy w jednym roku, czy te odcinki zostaną podzielone i rozłożone w czasie. Zobaczymy jak to będzie wyglądało od strony kosztów i czy nie spowodują kolizji z innymi zaplanowanymi pracami. W tej chwili robimy jeszcze przyłącza do sieci w blokach i czeka nas realizacja wcale nie łatwej inwestycji. Chodzi o przyłączenie do sieci całego obiektu Państwowej Straży Pożarnej. Trudność tego zadania polega na tym, że musimy przejść przez dość szeroką ulicę Sienkiewicza, ponadto po obu stronach jest rzeka Drwęca, która też nie ułatwi roboty. Na te prace mamy już rozstrzygnięty przetarg, wybraliśmy Firmę Fiszer, nasze lokalne przedsiębiorstwo i niebawem przystępujemy do realizacji.
Modernizacji ciąg dalszy
Jeśli chodzi o tegoroczne prace, to niedawno, około dwa tygodnie temu, dokonaliśmy, za pośrednictwem wynajętej firmy, rozbiórki komina miałowego o wysokości H = 60 mb zlokalizowanego w Brodnicy przy ul. Lidzbarskiej 33. To był ostatni relikt przypominający czasy gdy w naszym przedsiębiorstwie spalaliśmy węgiel. Na jego miejscu przygotowujemy plac pod następną inwestycję, tj. magazyn na biomasę, czyli na zrębki drzewne. Na to zadanie przetarg rozstrzygnęliśmy już dość dawno. Projekt tego magazynu jest złożony w starostwie i czekamy na pozwolenie na budowę. Firma, która wygrała przetarg na magazyn zleciła już budowę kotła biomasowego. Wykonawcą jest duńska firma. O tym informowaliśmy już we wcześniejszym materiale. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to kocioł do końca roku powinien być już u nas na placu. To jest bardzo dobra wiadomość, gdyż przynajmniej na ten czas cena za biomasę jest wyjątkowo korzystna. Firma z Torunia oferowała naszemu Przedsiębiorstwu biomasę za 25 zł za GJ ( giga dżul) z dowozem już w tej cenie. Aż trudno nam się doczekać na uruchomienie tego kotła. Ale niestety to może nastąpić dopiero w przyszłym roku.
Kocioł elektryczny
Jeśli mowa o kotłach, to warto dodać, że już szykujemy następną inwestycję. Mianowicie mamy także rozstrzygnięty przetarg na kocioł elektryczny 2 MW (megawat), który przeznaczony będzie do grzania ciepłej wody. Przetarg na instalację tego kotła wygrała polska firma, ale wykonanie zleciła firmie austriackiej. Kocioł elektryczny, też już niebawem powinien u nas być. Operacja związana z zamontowaniem elektrycznego kotła w hali kotłów będzie nieco skomplikowana, gdyż musi odbywać się przez dach. Mamy już w tym doświadczenie, bo praktycznie wszystkie kotły były taką drogą montowane. W tej chwili planujemy, że przy obsłudze tego kotła będziemy korzystać z własnej energii elektrycznej, bo dysponujemy w ramach kogeneracji zamontowane 4, 8 MW. Na tym etapie ten kocioł jest planowany jako kocioł szczytowy, np. gdyby w zimie zabrakło nam mocy to nie sprzedajemy energii do sieci elektrycznej, a wykorzystujemy ją do napędzania naszego kotła elektrycznego. Ale otwierają się też inne, korzystne dla nas, możliwości, a mianowicie, gdy na giełdzie godzinowe ceny energii elektrycznej są bardzo tanie, a nawet zdarzają się minusowe, to możliwe, że właśnie wtedy będziemy korzystać z tej zewnętrznej energii, gdyż takie rozwiązania byłyby bardzo opłacalne. Ale ostateczne rozstrzygnięcia są jeszcze przed nami, ponieważ wszelkie procedury musimy uzgodnić z Energą. Najważniejsze, że są możliwości i my z tych najbardziej opłacalnych, zarówno dla spółki jak i dla odbiorców, zamierzamy korzystać.
Proekologiczne działania Zarządu Przedsiębiorstwa
U nas w PEC-u cały czas dążymy do jak najczystszego pozyskiwania energii. Teraz patrząc na to co dzieje się na południowym zachodzie Polski widzimy jak jest ważna ochrona klimatu. Niektórzy lekceważyli wszelkie zagrożenia, mówiono, że dwutlenek węgla jest nieszkodliwy, a Zielony Ład jest niedobry. Drzewa wycinano bez opamiętania, a tereny zalewowe przeznaczono pod budownictwo, teraz są tego skutki. PEC od dawna wpisuje się w nowoczesny trend dbałości o środowisko i klimat. Jak uruchomimy kocioł na biomasę będziemy mieli już system efektywnie energetyczny. System ciepłowniczy za efektywny energetycznie, uważa się, jeśli do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się co najmniej w 50 proc. OZE lub w 50 proc. ciepło odpadowe lub w 75 proc. ciepło pochodzące z kogeneracji lub w 50 proc. wykorzystuje się połączenie ww. energii i ciepła. Jednak system ciepłowniczy to nie tylko źródło wytwarzania ciepła, ale sieć ciepłownicza oraz współpracujące z nią urządzenia lub instalacje służące do wytwarzania lub odbioru ciepła. Ekologiczne podejście do pozyskiwania czystej energii jest dla naszej Spółki bardzo ważne. Co prawda korzystamy także z gazu, ale przecież przy spalaniu gazu powstaje wielokrotnie mniej szkodliwych substancji niż przy spalaniu węgla. U nas na placu, gdzie jeszcze 2 lata temu składowany był węgiel obecnie mamy panele fotowoltaiczne, z których pozyskamy 409 kW energii elektrycznej. Ta inwestycja również wpłynie nie tylko na czystość atmosfery, ale także na zyski Spółki i portfele naszych odbiorców.
Oprócz wielkich inwestycji
widocznych na zewnątrz doposażamy przedsiębiorstwo w niezbędne urządzenia, ułatwiające naszym pracownikom prace m.in. starą wysłużoną, dziesięcioletnią koparkę wymieniliśmy na nową. Zakupiliśmy też samochód do przewożenia sprzętów i narzędzi na miejsce robót. Najprawdopodobniej wymienimy jeszcze agregat prądotwórczy, który pochodzi z czasów PRL-u. A agregat w razie braku prądu jest bardzo ważnym i niezbędnym urządzeniem.
(Rek)
Napisz komentarz
Komentarze