W ubiegłym tygodniu, 12 września, obchodziliśmy 35- tą rocznicę zaprzysiężenia rządu Tadeusza Mazowieckiego. Pierwszy niekomunistyczny rząd w bloku wschodnim, który powstał po przełomowych wyborach 4 czerwca 1989 r.
Tadeusz Mazowiecki, 24 sierpnia 1989 r. powołany był przez Sejm na urząd premiera. Natomiast 12 września 1989 r., rząd Tadeusza Mazowieckiego uzyskał wotum zaufania w Sejmie. Ówczesny gabinet tworzyło 24 ministrów: 12 z Solidarności, 4 z PZPR i 4 z ZSL, 3 z SD i 1 niezależny. Zmianę ustroju politycznego Polski Sejm zatwierdził kilka miesięcy później, 29 grudnia 1989 r. Wówczas przywrócono jej dawną nazwę – Rzeczpospolita Polska.
- "Przychodzę jako człowiek Solidarności, wierny sierpniowemu dziedzictwu. Pojmuję je jako wielkie zbiorowe wołanie społeczeństwa o podmiotowość, prawo decydowania o losach kraju oraz jako gotowość do solidarnego i zdecydowanego działania, aby te cele osiągnąć"…. …„Przeszłość odkreślamy grubą linią. Odpowiadać będziemy jedynie za to, co uczyniliśmy, by wydobyć Polskę z obecnego stanu załamania"- mówił z trybuny sejmowej Tadeusz Mazowiecki, pierwszy powojenny premier w wolnej Polsce. Expose premiera planowane było na 60 minut. Niestety trwało dłużej, gdyż Tadeusz Mazowiecki zasłabł podczas wystąpienia. Po interwencji lekarskiej, wrócił na mównicę i dokończył swoją wypowiedź.
Dźwiganie Państwa
Rada Ministrów pod przewodnictwem Tadeusza Mazowieckiego dokonała reform, które zmieniły funkcjonowanie państwa i symbolicznie otworzyły historię III Rzeczypospolitej. W tamtych przełomowych latach rząd budował nowy ład polityczny i gospodarczy. Trzeba pamiętać, że ówczesna Polska była biedna, do tego ogromnie zadłużona i w dodatku ze stacjonującymi u nas i tuż za zachodnią granicą, w NRD, rosyjskimi wojskami. Mimo piętrzących się u nas trudności Polska i Polacy stali się wzorem dla innych krajów bloku wschodniego. Już nieco odważniej, wzorując się na naszych doświadczeniach, obywatele tzw. demoludów, u siebie przystępowali do zmian ustrojowych i gospodarczych. Dzisiaj razem ze starymi demokratycznymi krajami Europy Zachodniej tworzymy Wspólnotę Europejską.
Obchody bez fajerwerków
Kolejne rocznice powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego, choć to święto wyjątkowe dla polskiej, wciąż młodej demokracji, nie są obchodzone jakoś specjalnie hucznie. Tegoroczną rocznicę przyćmiły ważne bieżące wydarzenia, zarówno krajowe, jak i te, spoza naszych granic. Nie mniej doświadczenia kilku lat, sprzed 15 X 2023 roku, pokazują, że wolność i demokracja nie są dane raz na zawsze. Trzeba o nich nieustannie przypominać i o nie walczyć.
Polska na dobrej drodze
Dziś, mimo zawirowań wokół wymiaru sprawiedliwości, nieprzychylnego rządowi prezydenta i konieczności rozwiązywania problemów z wieloma aferami, których autorami są osoby związane z poprzednią władzą, możemy powiedzieć, że w Rzeczpospolitej powoli przywracany jest ład i porządek prawny. Jesteśmy wolnym liczącym się krajem nie tylko w Unii Europejskiej, ale także na całym świecie.
Tekst Wiesława Kusztal
Napisz komentarz
Komentarze