Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 05:26
Reklama

Kruche rogaliki z powidłami śliwkowymi

Kruche rogaliki z powidłami śliwkowymi

Pomysł na zrobienie rogalików zrodził się przy napełnianiu słoików powidłami, jakie przygotowałam na zimę. Została ilość w sam raz na nadzienie do rogalików. Zapach ciasta i pieczonych śliwek wypełniał nie tylko kuchnię. Pachniało w całym mieszkaniu. Rogaliki z powidłami śliwkowymi to prosty przepis, nie tylko dla wytrawnych piekarzy, ale i początkujących amatorów słodkości. Co prawda w cukierniach można kupić rogaliki nadziewane powidłami, ale zapewniam, tych zrobionych własnoręcznie w domu nic nie przebije. 

Składniki:

Ciasto kruche:

- 2,25 szkl. mąki pszennej

- 200 g dobrego ok. 83 proc. masła 

- 2 żółtka 

- 1/3 szkl. cukru pudru  

- 1 łyżka śmietany

Lukier

- ½ szkl. cukru pudru

- 1 łyżeczka soku z cytryny 

- 2 łyżki wody 

Dodatkowo:

- ok. 150g powideł  śliwkowych

- 1 jajko

Przygotowanie: 

Ciasto:

Mąkę, cukier puder i zimne masło dokładnie posiekać. Dodać żółtka i śmietanę. Szybko wyrobić gładkie i elastyczne ciasto. Zawinąć w folię i odstawić do lodówki na ok. godzinę. Po tym czasie podzielić na 4 części i każdą z nich cienko rozwałkować. Przy pomocy dużego talerza wyciąć w cieście okrąg. Podzielić go na 8 trójkątów. Z szerszej strony nakładać odrobinę powideł, zwijać rogaliki. Rogaliki układać na blaszce, posmarować roztrzepanym jajkiem. Piec ok 15-20 minut w temp. 180 stopni do zarumienienia. Ostudzić.

Lukier: 

wszystkie składniki utrzeć na gęsty, jednolity  lukier, następnie polać rogaliki. Odstawić do zastygnięcia lukru.

Moja rada: jeśli powidła są rzadkie można dodać łyżeczkę skrobi.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama