Atak nastąpił z północy, zachodu i południa. Rankiem 1 września 1939 r. o godzinie 4.40 przeprowadzono zbombardowanie Wielunia. Kilka minut później salwy niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” najeźdźcy oddali w kierunku Westerplatte - Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska. Zaczęła się II wojna światowa
Westerplatte broniło przez 7 dni bohatersko blisko 200 polskich żołnierzy. Odpierali ataki z morza, ziemi i powietrza, stając się jednocześnie symbolem oporu i walki o wolność naszej Ojczyzny. Agresja Niemiec na Polskę dała początek największemu i najbardziej krwawemu konfliktowi zbrojnemu w historii światowej.
Francja i Wielka Brytania wypowiedziały wojnę III Rzeszy 3 września 1939 r., ale nie podjęły znaczących działań wojennych. Los Polski został przypieczętowany 17 września 1939 r., kiedy inwazję od wschodu rozpoczęła Armia Czerwona. Kampania wrześniowa zakończyła się 6 października 1945 r. Polska znalazła się pod niemiecką i sowiecką okupacją. W jej wyniku nasz kraj poniósł olbrzymie i długofalowe straty materialne oraz gospodarcze, pogrzebał swój dorobek kulturalny.
II wojna światowa zakończyła się po sześciu latach. Pochłonęła na całym świecie kilkadziesiąt milionów ofiar. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Zawyła syrena - o tym wszystkim przypomniano w niedzielne samo południe pod brodnickim Pomnikiem Wdzięczności przy udziale kompanii honorowej 4 Brodnickiego Pułku Chemicznego. Wieńce i kwiaty złożyli Jarosław Radacz, burmistrz Brodnicy w imieniu władz miasta i społeczeństwa Brodnicy, starosta brodnicki Paweł Szramka, w imieniu władz i mieszkańców powiatu brodnickiego. Wieńce i kwiaty złożyli także przedstawiciele instytucji miejskich i powiatowych, firm, organizacji, stowarzyszeń.
Oprac. i fot. (bd)
Napisz komentarz
Komentarze