Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 22 kwietnia 2025 22:33
Reklama

Wyprawa do lat dzieciństwa

Wyprawa do lat dzieciństwa

Spotkanie z bohaterami kreskówek, którzy powracają do nas w interaktywnym wydaniu. Lista bohaterów jest długa, tak jak długa jest blisko 80-letnia historia Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej. 

Pomysł powstał w Katowicach

Studio, jako twórczy eksperyment, rozpoczęło swoją działalność przy Redakcji „Trybuny Robotniczej” z początkiem września 1947 roku. Za ojca tego przedsięwzięcia uchodzi Zdzisław Lachur – malarz, entuzjasta animacji. Ten sam Lachur, którego prace znalazły się w zbiorach między innymi George a Harrisona, Jacqueline Kennedy, czy Barbary Streisand. Grono założycieli było liczne. Należeli do niego: Maciej Lachur – brat Zdzisława, Władysław Nehrebecki, Leszek Lorek, Alfred Ledwig, Mieczysław Poznański, Aleksander Rohosiński, Wiktor Sakowicz, Rufin Struzik i Wacław Wajser. Wymieniam wszystkich, bo była  to zwarta utalentowana grupa twórców, którzy stworzyli ten bajkowy, nieprzemijający świat. Pokochały ten świat pokolenia. 

Pierwotną siedzibą Studia Filmów Rysunkowych stała się od końca lat czterdziestych ubiegłego wieku 

zabytkowa willa Rotha w Bielsku – Białej 

Początki były trudne. Sprzęt przestarzały, pochodzący z lat przedwojennych. Stoły montażowe, magnetofony archaiczne. Ale talent, zapał, kreatywność i pasja zrobiły swoje. W krótkim czasie bielscy twórcy osiągnęli pełny profesjonalizm, a ich dzieła zdobywały tysiące widzów. W Studiu powstało ponad tysiąc filmów, w tym najsłynniejsze bajki dla dzieci : „Bolek i Lolek” , „Porwanie Baltazara Gąbki” , „Reksio” czy „Przygody Błękitnego Rycerzyka”. Bolka i Lolka poznał świat w 1963 roku w filmie „Kusza Wilhelma Tella”. Mało kto wie, że pierwowzorem Lolka był syn Władysława Nehrebeckiego – Romek. Ojciec przyglądając się naszym zabawom postanowił przenieść je na taśmę filmową – wspomina. Odtąd kultowi bohaterowie, dwaj żywiołowi, pełni energii chłopcy podróżują po świecie. Zwiedzają Dziki Zachód, Europę, Polskę wzdłuż i wszerz. Odwiedzają górników na Śląsku. 

Wiele lat temu nikt by nie przypuszczał, 

że Bolek i Lolek oraz inni bohaterowie będą mieli nową rolę. Oto stali się oni przewodnikami w Interaktywnym Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku -Białej, które rozpoczęło swoją działalność w maju br. I tu zaczyna się całkiem nowa historia na miarę dwudziestego pierwszego wieku. Centrum powstało przy legendarnym  Studiu Filmów Rysunkowych, czerpiąc pełnymi garściami z jego bogatego dorobku. Nie jest to w swym założeniu muzeum. Jest to miejsce edukacyjno-rozrywkowe, gdzie organizowane są wystawy, eventy, warsztaty dla dzieci. Działa też Klub Filmowy i oczywiście kino. Przede wszystkim zaś króluje magia animacji. Wybierasz z bazy bohaterów swoją ulubioną postać i ją ożywiasz. Niecodzienne przeżycie, dalekie od biernego zwiedzania, choć i tej czynności warto poświęcić czas. Na dwóch kondygnacjach opowiedziana jest historia Studia, zgromadzone przedmioty z przeszłości. Tu też poznajemy proces tworzenia klasycznej animacji. Dowiadujemy się jak powstaje film. „Wszystko zaczyna się od kreski. Czy to kultowa animacja, czy dziecięcy rysunek – początkiem jest pojedyncza kreska. Każde pociągnięcie ołówka buduje historię. A my te opowieści zbieramy i wyświetlamy” - piszą gospodarze Centrum, zapraszając do siebie. Na interaktywnych stanowiskach czeka na zwiedzających wiele zagadek. Rozwiązanie ich prowadzi do stworzenia własnej animacji. Można ją potem zabrać do domu. Doskonała, edukacyjna zabawa. Współczesne możliwości techniki fascynują nie tylko dzieci. Dorośli wracają wspomnieniami do dzieciństwa. 

Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO 

to miejsce niezwykłe. Fascynująca instytucja kultury zakorzeniona w Bielsku – Białej, gdzie do chwili pojawienia się „Wiedzmina” to właśnie tu powstał najlepszy produkt eksportowy w obszarze przemysłu kreatywnego. „Bolek i Lolek” dotarł do milionów widzów na całym świecie. Już niebawem we wrześniu obchodzić będziemy 77 urodziny Bielskiego Studia Filmów Rysunkowych, którego historia - powtórzmy to – jest siłą napędową dla Centrum OKO. To na wskroś nowoczesne, interaktywne, multimedialne oblicze przeszłości niesie ideę tworzenia bajkowego świata w świecie całkiem realnym. Gospodarzy miasta cieszy rosnąca z miesiąca na miesiąc liczba  odwiedzających Centrum Bajki, bowiem urokliwe historycznie Bielsko -Biała staje się coraz atrakcyjniejszym miejscem turystycznym w Polsce.

Tekst i fot. Piotr Karmański

dziennikarz Radia Katowice


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama