Ekstremalne upały po raz kolejny w tym roku występują na całym świecie. Także w Europie i w Polsce. Coraz częściej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia tzw. alerty pogodowe RCB, ostrzegające przed zagrożeniami.
Stopnie zagrożeń meteorologicznych
- Stopień zagrożenia 1 (najniższy) oznacza się kolorem żółtym. Dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteo, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
- Stopień zagrożenia 2 (wyższy) kolor pomarańczowy. Dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska ograniczają prowadzenie działalności. Zalecana jest ostrożność, potrzeba śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
- Stopień zagrożenia 3 (najwyższy), kolor czerwony, dotyczy wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteo, powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrofy oraz zagrożenie życia. Niebezpieczne zjawiska uniemożliwiają prowadzenie działalności. Zalecana jest najwyższa ostrożność, potrzeba częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.
Ekstremalne temperatury
Zmiany klimatu m.in. mordercze upały, huragany i powodzie w Polsce od dłuższego czasu są już wyraźnie widoczne. Musimy zdawać sobie sprawę, że zagrożenia z nimi związane samoistnie się nie cofną, a będą narastać, a ich przykre skutki staną się coraz bardziej dotkliwe. To kosztowna konsekwencja zmian klimatycznych, na które musimy natychmiast reagować, a przede wszystkim zapobiegać jej skutkom. Między innymi poprzez ograniczanie spalania paliw kopalnych, zwiększanie efektywności energetycznej, korzystanie z odnawialnych źródeł energii, czy oszczędzanie energii. Inne podejście do mitygacji, czyli łagodzenie polega na usuwaniu gazów cieplarnianych z atmosfery. Można to robić m.in. sadząc jak najwięcej drzew (lasów), które pochłaniają dwutlenek węgla. Ponadto zapewnią zbawienny cień, tak potrzebny w zabetonowanych miastach. Należy pamiętać, że fale upiornych upałów i ich konsekwencje zagrażają nie tylko naszemu dobytkowi, ale przede wszystkim ludzkiemu zdrowiu i życiu.
Jak chronić się przed skutkami wysokich temperatur mówi dr n. medycznych Sławomir Olszewski, internista, lekarz rodzinny i lekarz medycyny ratunkowej w ZOZ Brodnica.
- Nadmiar słońca oznacza poparzenia, odwodnienie lub udar. W niektórych przypadkach brak pomocy może skończyć się śmiercią. Pierwsze objawy ostrzegające to odczucie znużenia, ból i zawroty głowy, nudności oraz poczucie niepokoju.
Aby zminimalizować skutki upałów należy zachować szczególne środki ostrożności: unikać wychodzenia na zewnątrz, a także unikać forsownego wysiłku fizycznego. W miarę możliwości około 2 - 3 godziny dziennie spędzać w chłodnym miejscu np. klimatyzowanych budynkach. Ponadto dobrze jest chłodzić organizm chłodnymi prysznicami, albo stosować zimne okłady na głowę, lub całe ciało.
Jeśli musimy wyjść na zewnątrz, zakładajmy jasne i przewiewne ubrania i buty oraz nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Do bardzo ważnych obowiązków podczas upałów należy nawadnianie organizmu- picie dużych ilości wody, a także jedzenie lekkich posiłków skomponowanych z warzyw i owoców. Zdecydowanie należy unikać alkoholu.
Natomiast jeśli chodzi o leki, to należy je przechowywać w temperaturze poniżej 25 stopni lub w lodówce (najlepiej zapoznać się z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu).
Skutki wysokich temperatur złagodzi także zamykanie i zasłanianie okien, również w klimatyzowanych pomieszczeniach oraz wietrzenie domu lub mieszkania, gdy temperatura na zewnątrz jest najniższa - dodał na zakończenie doktor Sławomir Olszewski.
Kilka informacji o pierwszej pomocy
Jeśli zauważymy u człowieka objawy, które mogą świadczyć o udarze słonecznym, należy działać natychmiast! W przypadku utraty przytomności, wezwać pogotowie. Zanim przyjedzie pomoc:
- przenieść osobę w chłodne i zacienione miejsce z dostępem do świeżego powietrza.
- w miarę możliwości zdjąć wierzchnie ubranie
- nie podawać żadnych leków, obniżających gorączkę, zamiast tego zastosować chłodne okłady na czoło, kark i szyję.
Odpowiednie przygotowanie się na zmiany klimatyczne pozwoli chociaż częściowo zminimalizować ich niekorzystne dla ludzi i środowiska skutki.
Tekst i fot. Wiesława Kusztal
Napisz komentarz
Komentarze