Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 00:45
Reklama dotacje unijne dla firm

Brodnica świętowała

Brodnica świętowała

Obywatelska organizacja „Brodnica dla Demokracji”, zaprosiła mieszkańców miasta i powiatu na wiec upamiętniający 35-tą rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Parlamentu RP.

Na brodnickim Dużym Rynku, 4 czerwca 2024 roku spotkali się przyjaciele i sympatycy „Brodnicy dla Demokracji”. Dla tej grupy osób to spotkanie było wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy, od ponad ośmiu lat, odbyło się nie po to, aby manifestować za czymś, ani przeciwko czemuś, ale dla wspólnego i radosnego świętowania zwycięstwa wolności i demokracji. 

Rocznicowe spotkanie swoją obecnością zaszczycili panowie Jarosław Radacz Burmistrz Brodnicy i Artur Dombrowski Przewodniczący Rady Miejskiej. Obaj samorządowcy wygłosili okolicznościowe, bardzo ciekawe przemówienia, skierowane głównie do młodzieży, uczestniczącej w tym spotkaniu. 

Współprowadzący wiec, Zygmunt Rawski również podkreślał niezwykle ważną rolę i udział młodych w tej plenerowej lekcji obywatelskości i historii. Ich wypowiedzi świadczyły o zainteresowaniu zarówno faktami z przeszłości, jak i troską o przyszłość, także w kontekście przynależności Polski do Unii Europejskiej. 

Ciekawe wystąpienie miał również mój redakcyjny kolega, Bogumił Drogorób, który przypominając wypowiedź znanej aktorki Joanny Szczepkowskiej o 4 czerwca 1989 r. w „Wiadomościach” TVP, dniu w którym skończył się komunizm przestrzegał przed współczesnymi zagrożeniami. - Przez osiem lat rządów PiS-u – mówił – następowała swego rodzaju rekomunizacja. Niszczono samorządy, podstawy ustrojowe państwa, praworządność. Dlatego też nie należy glosować na tych, którzy chcą w Strasburgu czy Brukseli rozwalić Unię Europejską od środka.

Organizatorzy wiecu „Brodnica dla Demokracji”, wykorzystali to spotkanie, aby publicznie podziękować panom Grzegorzowi Malinowskiemu – Pesta i Henrykowi Kowalskiemu za wspieranie działalności naszej nieformalnej organizacji. Natomiast szczególne podziękowania skierowano do pani profesor Pauliny Kalinowskiej Willmann i uczniów z I LO w Brodnicy za interesujące wystąpienia, a przede wszystkim za liczny udział w tej uroczystości.

Na zakończenie wiecu, przed tradycyjnym odśpiewaniem hymnu Polski, w imieniu mieszkańców Brodnicy, obecnych na spotkaniu, uczniowie I LO wraz z piszącą ten tekst, pomysłodawczynią projektu, na ręce pana burmistrza wręczyli pismo z prośbą o wpisanie daty 4 czerwca do kalendarza cyklicznych uroczystości miejskich. To ważny dzień we współczesnej historii Polski i dlatego warto upamiętniać go na wszelkie sposoby. Nie możemy zapominać o tym, że wybory z czerwca 1989 roku pokojowo otworzyły nam drogę do wolności i demokracji.

Tekst i fot. Wiesława Kusztal

PS. Pisząca tę relację ze święta demokracji z oczywistych względów autorka pominęła wystąpienie Marka Kusztala, jej męża, szanowanego mecenasa. Przypomniał on uczestnikom wydarzenie sprzed lat, w którym uczestniczył osobiście jako młody prawnik, startujący w Gdańsku w zawodowe życie. Był grudzień 1970 rok, strajki na Wybrzeżu. Kolejka elektryczna (dziś SKM) dojeżdżała z Gdańska tylko do przystanku Gdynia Wzgórze Nowotki (dziś św. Maksymiliana). Przedostał się do centrum Gdyni idąc z przyjaciółmi w dół, Świętojańską. Po drodze natknęli się na pochód strajkujących stoczniowców, którzy na drzwiach nieśli zamordowanego robotnika – ten obraz stał się dokumentem, legendą, filmową fabułą, pieśnią, poezją. W tym obrazie była zawarta polska droga do wolności, demokracji, niepodległości. Zgromadzeni na Dużym Rynku słuchali tego z wielkim wzruszeniem.

Bogumił Drogorób


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama