Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 09:31
Reklama

Wyrwane z ziemi. Aureus, fibule i …

Wyrwane z ziemi.  Aureus, fibule i …

Niesamowitego znaleziska dokonali członkowie Stowarzyszenie Eksploracyjno – Historycznego Ziemi Michałowskiej „Cultura”. W czasie badań kawałka ziemi ornej detektoryści znaleźli kawałki ozdób z brązu, srebra a nawet bardzo rzadką monetę z wizerunkiem młodego cezara Rzymu Hostyliana.

 

- Działamy zgodnie z prawem. Na poszukiwania mamy zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i właścicieli ziemi na której szukamy za pomocą wykrywaczy metali, pozostałości po dawnych czasach – relacjonuje Łukasz Wysocki, Prezes Stowarzyszenie Eksploracyjno – Historycznego Ziemi Michałowskiej „Cultura”. - Współpracujemy ściśle nie tylko z brodnickim Muzeum. W tym przypadku wybraliśmy teren w pobliżu wsi Adamowo w gminie Jabłonowo Pomorskie. Mieliśmy nadzieję na znalezienie jakiś pozostałości średniowiecznych w pobliżu jeziora Płowęż. Znaleziska przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.

W czasie penetracji pola członków Stowarzyszenia odwiedził Filip Marciniak archeolog z brodnickiego Muzeum z ojcem Marianem, emerytowanym dyrektorem brodnickiej placówki muzealnej, także archeologiem. Jakież było zdziwienie gości gdy co chwilę któryś z detektorystów przybiegał z maleńkimi kawałkami artefaktów z czasów rzymskich.

- Okazało się, że członkowie Stowarzyszenia trafili na, moim zdaniem, dawne cmentarzysko i osadę kultury wielbarskiej z III – V wieku okresu rzymskiego – mówi archeolog Filip Marciniak. - Niestety, było ono zniszczone w czasie prac polowych, być może nawet wiele lat temu. Świadczą o tym fragmenty ozdób i zapinek znalezione na tym polu.

Wśród znalezionych przedmiotów jest najwięcej fragmentów fibul - rodzaj broszek, które stały się popularne dzięki rzymskim kampaniom wojennym.  Zapinka, przypominająca współczesną agrafkę, służyła do spinania odzieży. Już od starożytności była istotnym elementem stroju kobiety i mężczyzny. Każda z nich składała się się z części głównej (kabłąka), szpili oraz z zapięcia. Były powszechnie używane we wczesnym średniowieczu, a obecnie są jednym z przedmiotów najczęściej znajdowanych w grobowcach barbarzyńców. Fibula wykonywana była głównie z brązu i żelaza,ale także ze srebra. Wśród znalezisk są także klamry pasa, fragmenty denarów Hadriana i Wespazjana oraz srebrny pierścień. 

Ciekawym znaleziskiem okazała się moneta znaleziona przez jednego z członków Stowarzyszenia - Marcina Otolskiego, którą szybko zidentyfikowali archeolodzy, Okazało się, że to złoty aureus z wizerunkiem cezara Hostyliana, młodszego syna Decjusza Trajana. Jakim cudem złota moneta rzymska trafiła na pola w obrębie Adamowa?

- Hostylian, młodszy syn cesarza Decjusza Trajana, brat Herenniusza Decjusza. Został w 250 r. mianowany przez ojca (podobnie jak brat) cezarem. Herenniusz jeszcze w tym samym roku został podniesiony do godności augusta, podczas gdy Hostylian (prawdopodobnie ze względu na młody wiek) pozostał cezarem – wyjaśnia Filip Marciniak. - Został w Rzymie, gdy ojciec z bratem udali się w pod koniec tego roku do Mezji, Dacji i Tracji, zaatakowanych przez Gotów. Po bitwie z Gotami w 251 r. pod Abrittus (obecnie Razgrad w Bułgarii), gdzie polegli Decjusz i Herenniusz, żołnierze okrzyknęli władcą Trebonianusa Gallusa, który był teściem siostry Hostyliana. Trebonian adoptował Hostyliana i uczynił go augustem. Niedługo potem młody współrządca zmarł podczas epidemii dżumy. Po bitwie moneta wpadła w ręce zwycięzców i w ten sposób prawdopodobnie trafiła na ziemie Polski. 

Zdaniem archeologa otwór w monecie świadczy, że nie służyła ona jako środek płatniczy a ozdoba w kształcie zawieszki, która trafiła do grobu razem z właścicielem. Wszystkie przedmioty znalezione na polu zostały przekazane Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków w Toruniu. 

- Mam nadzieję, że całość znalezisk znajdzie się w zbiorach Muzeum w Brodnicy – dodaje archeolog. - Zwróciliśmy się pismem o przekazanie znalezisk do naszego Muzeum. Moneta to niezwykle rzadki okaz, ponieważ była bita tylko przez rok. Jest cenna nie ze względu na kruszec ale także z archeologicznego punktu widzenia i numizmatycznego. Świadczy o licznych kontaktach tzw. barbarzyńców z Rzymem.


 

Marek Ewertowski

Fot. Nadesłane


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama