Prezentujemy w tej publikacji informacje dla sceptyków, dla tych, którzy ulegają (jeszcze) sugestiom, że Unia Europejska to zagłada cywilizacyjna, to niemieckie panowanie, utrata niepodległości przez Polskę. Czasu na refleksje nie za wiele.
Doskonale wiemy, kto chciałby rozwalić UE od środka, jaka partia nie kryje takiego stanowiska, dlatego prosimy o głęboki namysł tuż przed wyborami do parlamentu europejskiego. Polacy w zdecydowanej większości są za rozwojem kraju w sojuszu z Unia Europejską, a nasze bezpieczeństwo kojarzą wyłącznie z NATO. To są fundamenty i kanony naszej egzystencji w Europie. Opowieści o kondominium – Polsce rządzonej przez Rosję do spółki z Niemcami (granica terytorialna ma przebiegać m.in. w Gorczenicy, na tzw. Pisiaku), o wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika, to bzdurne historyjki ludzi wściekłych, nienawistnych, którzy „rozpaczają z powodu utraty furmanki” (to z Jerzego Pilcha – przyp. B.D.).
Poznajmy fakty, czarno na białym, których nie można ignorować, chyba, że u kogoś mózg nie funkcjonuje, albo jest zapchany trocinami. Nie szukajmy daleko, warto rozejrzeć się dobrze wokół, w bliskie sąsiedztwo, nauczyć się czytać liczby.
Jakie były najważniejsze przedsięwzięcia w powiecie brodnickim sfinansowane z pieniędzy Unii Europejskiej w ramach naszego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Łączna wartość wsparcia RPO na realizowane w Brodnicy projekty inwestycyjne i „miękkie”, lokalne i horyzontalne, to ponad 170 mln złotych.
Potężny strumień unijnych
pieniędzy płynie na inwestycje w infrastrukturę komunikacji miejskiej. Blisko 7,5 mln złotych pozwoliło wymienić cały tabor autobusowy w Brodnicy. Mieszkańcy korzystają teraz z ośmiu nowoczesnych niskopodłogowych klimatyzowanych autobusów, dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Projekt objął także wybudowanie węzła przesiadkowego, wymianę wiat przystankowych i budowę parkingów.
Ekologia w centrum uwagi
Powiat brodnicki stawia na ekologię. Na projekty termomodernizacji budynków i montaż instalacji fotowoltaicznych trafiło z naszego RPO blisko 11 mln złotych. Wśród obiektów objętych pracami w tym zakresie znalazły się budynki Szkoły Podstawowej nr 1 w Brodnicy, Szkoły Podstawowej w Michałkach, Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim oraz świetlicy Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Pokrzydowie.
Selektywna zbiórka to przyszłość zarządzania odpadami oraz realna szansa na zmianę postaw wokół tego tematu. Samorządy gmin sięgnęły po środki unijne (łącznie ponad 4,3 mln złotych) na budowę punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. PSZOK-i powstały w Bobrowie, Świedziebni i Jabłonowie Pomorskim.
Infrastruktura drogowa
Na terenie powiatu realizujemy wiele ważnych inwestycji drogowych. Trwają prace na drodze wojewódzkiej nr 544 łączącej Powiat Brodnicki z południową częścią województwa warmińsko-mazurskiego. Zadanie podzielone zostało na trzy etapy: I etap Brodnica-Grążawy (sześć odcinków, długość 6,6 km, koszt 7 mln, zadanie zakończone), II etap Brodnica-Grążawy (pięć odcinków na terenach zabudowanych, długość 4,5 km, koszt 15 mln zł, zadanie zakończone), III etap Bartniczka-Gutowo (długość 7,1 km, koszt 12,2 mln zł, podpisana umowa, zaawansowane prace budowlane) Ponadto w oparciu o porozumienie zawarte pomiędzy samorządem województwa a samorządami lokalnymi aktualizowana jest dokumentacja projektowa niezbędna do budowy obwodnicy Brodnicy od strony południowo-wschodniej, która stanie się częścią drogi wojewódzkiej nr 544 i wyprowadzi tranzyt z centrum miasta.
Od kilku lat kierowcy korzystają także ze zmodernizowanej trasy pomiędzy Brodnicą, Rypinem i granicą województwa. Droga wojewódzka nr 560 została wzmocniona, powstały zatoki autobusowe, oświetlone przejścia dla pieszych i wyspy spowalniające ruch. Przebudowane zostały również skrzyżowania. Koszt inwestycji wyniósł 50 milionów złotych, kolejne 48 milionów złotych kosztowała obwodnica Brodnicy. Na drodze zmodernizowany został również most w ciągu ulicy Henryka Sienkiewicza w Brodnicy. Dzięki współpracy z lokalnymi samorządami wzdłuż drogi powstała ścieżka pieszo-rowerowa, prowadząca od Osieka przez Gorczenicę do Ronda Warszawskiego w Brodnicy. Z dofinansowaniem unijnym ponad 1,7 mln złotych powstał brakujący fragment ścieżki pieszo-rowerowej, który połączył istniejące ciągi przy Alei Piłsudskiego i ul. Ustronie w Brodnicy.
Zmodernizowano także drogę wojewódzką nr 543 w Jabłonowie Zamku. Powstały dodatkowe pasy do skrętu na parking i wyspy kanalizujące. Częścią inwestycji była budowa parkingu oraz miejsca do ważenia i kontroli pojazdów. Od strony miejsc dla autobusów w kierunku klasztoru wybudowano chodnik, co znacząco poprawiło dostępność komunikacyjną do pobliskiego sanktuarium licznie odwiedzanego przez pielgrzymów.
Bezpieczeństwo
W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców Kujaw i Pomorza Urząd Marszałkowski stara się pomagać służbom mundurowym przy inwestycjach i zakupach niezbędnego sprzętu. Komenda Powiatowa Policji w Brodnicy zyskała nowy oznakowany samochód osobowy. Samorząd województwa współfinansuje także zakup wozów i sprzętu dla ochotniczych straż pożarnych. Ze wsparciem funduszy unijnych nowe samochody ratowniczo-gaśnicze trafiły do OSP w Jabłonowie Pomorskim, OSP w Strzygach, OSP w Pokrzydowie, OSP w Brzoziu, a OSP w Księtem zyskała niezbędny do prowadzenia akcji ratowniczych sprzęt.
Raj dla miłośników przyrody
Pojezierze Brodnickie to kraina jezior, rzek i lasów. Gminy powiatu wchodzą w skład dwóch parków krajobrazowych. Oba należą do najczystszej i bogatej pod względem przyrodniczym części kraju – Zielonych Płuc Polski. Dzięki środkom unijnym (w wysokości ponad 600 tys. złotych) w Brodnickim Parku Krajobrazowym utworzono centrum badawcze z ogrodem ukazującym bogactwo bioróżnorodności parku. Zakupiony został także samochód terenowy z wyposażeniem oraz sprzęt do czynnej ochrony i monitoringu przyrody.
Duże kompleksy leśne i malownicze krajobrazy – wzgórza, głębokie wąwozy i rozległe doliny – to charakterystyka Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Ponad 3,5 mln złotych z RPO przyczyniło się do utworzenia nowego ośrodka edukacji ekologicznej i ochrony różnorodności biologicznej Eko-Czar w Czarnym Bryńsku. Uzupełnieniem projektu były warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz festyny zwracające uwagę na konieczność ochrony środowiska naturalnego.
Z dofinansowaniem 8 mln złotych został zmodernizowany ośrodek edukacji ekologicznej w Górznie.
Brodnica leży na terenie niezwykle cennym przyrodniczo. Obecność rzeki, strumieni, parków i lasów pozwalają zarówno na spokojny, jak i aktywny wypoczynek. Mieszkańcy i turyści chętnie korzystają ze zrewitalizowanych dzięki środkom RPO (ponad 5 mln złotych) terenów zielonych. Nowe oblicze zyskały parki Anny Wazówny i Jana Pawła II. W pierwszym wykonano alejki z przepuszczalnej naturalnej nawierzchni z piasku łamanego, idealnej dla poprawy warunków wodnych środowiska oraz plac w kształcie koła z sześcioma stolikami do gry w szachy. W słonecznej części parku im. Jana Pawła II znajdują się leżaki, a w cieniu drzew stoły do ping-ponga. Przy rewitalizacji nie zapomniano najmłodszych. Z myślą o nich powstał nowoczesny plac zabaw z trzema strefami adresowanymi do różnych grup wiekowych, wyposażony między innymi w piramidę wspinaczkową, różnego rodzaju huśtawki oraz idealne do ćwiczeń drążki i drabinki. Poza parkami betonowe stopnie nad Drwęcą – jedno z ulubionych miejsc spacerowiczów, zostały naprawione i wyposażone w drewniane siedziska, zaś wzdłuż Alei Wędkarzy powstała ścieżka pieszo-rowerowa. Nie zapomniano też o znaczeniu przyrodniczym tego terenu: zamontowano 150 budek lęgowych dla ptaków, nietoperzy i wiewiórek, powstały ścieżki przyrodnicze oraz zasadzono ponad 20 tysięcy roślin.
Jednym z ulubionych miejsc nie tylko letniego wypoczynku brodniczan jest jezioro Niskie Brodno. Leżące w granicach miasta zachwyca urozmaiconą linią brzegową i piaszczystymi plażami. Unikatową atrakcją jest zespół pomostów, które łączą obie plaże jeziora. Ich wykonanie to część projektu realizowanego ze środków unijnych, dzielonych przez samorząd województwa. Dzięki temu mieszkańcy i goście Brodnicy mogą korzystać między innymi z parku wodnego z podgrzewaną wodą, skoczni do wody, wieży widokowej, z której można podziwiać jezioro oraz ścianki wspinaczkowej. Na plaży dostępne są leżaki i zacieniacze. Powstały także dwa budynki przeznaczone dla plażowiczów, ratowników i żeglarzy. Dofinansowanie z RPO wyniosło 7,3 mln złotych.
Projekty społeczne
Pieniądze unijne w wysokości 6,2 mln złotych trafiły na rozbudowę siedziby Brodnickiego Centrum Caritas. W nowych i zmodernizowanych pomieszczeniach ośrodka przy ul. Gajdy 3 w Brodnicy na 2 tys. m kw. funkcjonują m.in. środowiskowy dom pomocy (45 podopiecznych) i bursa szkolna (dla 60 uczniów szkół ponadpodstawowych), która zapewnia młodym ludziom nie tylko profesjonalną opiekę wychowawczą, ale także całodzienne wyżywienie. Z myślą o seniorach i osobach niesamodzielnych ze względu na wiek lub niepełnosprawność powstały dzienne domy pobytu. Na terenie powiatu brodnickiego tego typu ośrodki otwarto w Brodnicy, Górznie, Grążawach i Jabłonowie-Zamku. Najbardziej kosztowny projekt w tym segmencie został zrealizowany w Brodnicy. W zbudowanym od podstaw obiekcie znalazło się 35 pomieszczeń, w tym sale do rehabilitacji i terapii indywidualnej oraz gabinet zabiegowy. Zagospodarowany został także teren wokół budynku – siłownia plenerowa, altana ogrodowa, stół do gry w szachy, taras oraz ławki. Dofinansowanie z RPO wyniosło ponad 4,2 mln złotych. Osoby starsze chętnie korzystają z ofert prężnie działających klubów seniora. Na potrzeby takiego ośrodka w Brzoziu zaadaptowano budynek byłego gimnazjum. Dzięki funduszom unijnym w wysokości ponad 600 tys. złotych mieszkańcy gminy uczestniczyli w warsztatach, zajęciach sportowych i wycieczkach wyjazdowych. Ważnym zadaniem w segmencie społecznym było wybudowanie w Brodnicy dwóch „czternastek”, czyli kameralnych domów dziecka, z których każdy przeznaczony jest dla maksymalnie czternaściorga młodych mieszkańców. Środki unijne trafiły także na budowę żłobków i tworzenie nowych miejsc opieki dla maluchów. Nowe placówki, oddziały przedszkolne lub kluby dziecięce powstały m.in. w Brzozie, Bobrowie, Cielętach, Jajkowie, Świedziebni i Zgniłobłotach.
Ochrona zdrowia
Bardzo ważną rolę w systemie publicznej służby zdrowia spełniają szpitale powiatowe, które dzięki dbałości lokalnych samorządów mogą świadczyć usługi medyczne na coraz wyższym poziomie. Zespół Opieki Zdrowotnej w Brodnicy, prowadzony przez samorząd powiatu, był dwukrotnie beneficjentem grantów ze środków europejskich pozostających w dyspozycji samorządu województwa. Dzięki temu wsparciu kompleksowo zmodernizowana w poprzednim rozdaniu unijnym lecznica mogła zakupić nowoczesny sprzęt i aparaturę medyczną do oddziału ginekologiczno-położniczego, neonatologicznego, dziecięcego i rehabilitacji. Kolejne pieniądze (w wysokości blisko 3,5 mln złotych) trafiły do szpitala w ramach marszałkowskiego pakietu antykryzysowego, czyli samorządowego wojewódzkiego programu przeciwdziałania epidemii oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce. Poza zakupami aparatury leczniczej i diagnostycznej oraz środków ochrony osobistej, placówka zyskała także karetkę z wyposażeniem.
Edukacja
Uczniowie brodnickich szkół rokrocznie są stypendystami marszałkowskich programów edukacyjnych, współfinansowanych ze środków naszego RPO. Dotychczas do 384 młodych osób z powiatu trafiło ponad milion złotych. Wśród szkół z największą liczbą stypendystów plasuje się Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy. Dzięki funduszom unijnym (ponad 1,5 mln złotych) uczniowie placówki zyskali nowoczesną przestrzeń do nauki przedmiotów zawodowych. Nowy budynek powstał przy ul. Aleja Leśna 2. Mieszczą się tam m.in. pracownie mechaniki maszyn rolniczych, obróbki ręcznej i budowlano-elektryczna. W ramach projektu dwa kolejne warsztaty – mechaniki rolnictwa i agrotroniki oraz konstrukcji maszyn rolniczych – utworzono w obiekcie przy ul. Karbowskiej 29.
Ochrona zabytków
Właściciele i zarządcy zabytkowych obiektów w powiecie wykazują duże zaangażowanie w zakresie dbałości o budynki oraz w zabieganiu o dotacje na utrzymanie ich w dobrym stanie. Na remonty konserwatorskie, prace restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkowych obiektach znajdujących się na terenie Brodnickiego trafiło blisko 7,8 mln złotych. Dzięki tym środkom zrealizowano 94 projekty, wśród nich prace konserwatorsko-restauratorskie przy ołtarzach głównym i bocznym kościoła Podwyższenia Świętego Krzyża w Gorczenicy, remont dachu kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grzybnie i remont ściany frontowej wieży kościoła w Brudzawach.
Lokalne grupy działania
Szczególną rolę w kreowaniu lokalnego rozwoju wyznaczono lokalnym grupom działania. Powierzając im środki i narzędzia, które pozwalają z nich mądrze korzystać, stworzono regionalny marszałkowski budżet obywatelski, przeznaczony m.in. na lokalne projekty aktywizujące mieszkańców oraz dotacje dla mikroprzedsiębiorców. W powiecie brodnickim działają Stowarzyszenie LGD Pojezierze Brodnickie i Stowarzyszenie LGD Miasta Brodnicy, których budżet 2014–2020 wyniósł kolejno 25,9 mln złotych i 3,5 mln złotych.
Wybrane projekty dofinansowane w gminach
Bartniczka: termomodernizacja wraz ze zmianą sposobu użytkowania budynków oświatowych położonych w Grążawach na budynki służące realizacji usług opiekuńczych, jak również specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób starszych – Dzienny Dom (SENIOR WIGOR), Bobrowo: przebudowa i remont świetlicy wiejskiej w Czekanowie wraz z budową parkingu, Brodnica: nowe kompetencje kluczem do sukcesu, Brodnica (gmina wiejska): remont świetlicy wiejskiej w Gortatowie i doposażenie świetlicy wiejskiej w Bartnikach, Brzozie: dostosowanie boiska szkolnego do obecnie istniejących norm przestrzenno-funkcjonalnych w Jajkowie, Górzno: rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Gołkowie i Zespole Szkół w Górznie, Jabłonowo Pomorskie: energia kompetencji, Osiek: nauka z pasją – rozwijamy kompetencje kluczowe uczniów w gminie Osiek, Świedziebnia: przebudowa i rozbudowa Szkoły Podstawowej w Świedziebni, Zbiczno: budowa ścieżki pieszo-rowerowej w miejscowości Zbiczno.
Oprac. i fot. (bd)
Napisz komentarz
Komentarze