Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 4 kwietnia 2025 23:46
Reklama

Kruche z rabarbarem i bezą

Kruche z rabarbarem i bezą

Sezon rabarbarowy w pełni, dlatego dzisiaj proponuję kruche ciasto z rabarbarem. Właściwości tego warzywa były docenione już w tradycyjnej chińskiej medycynie, stosowany był jako środek przeczyszczający i przeciwzapalny. Rabarbar jest źródłem witamin z grupy A, C oraz E. Jest bogaty w potas, kwas foliowy oraz błonnik, zawiera również magnez, sód, żelazo oraz wapń. Jedną z jego podstawowych zalet jest to, że dostarcza nam dużo ważnych dla zdrowia antyoksydantów. Rabarbar jest niskokaloryczny – w 100 g warzywa znajduje się jedynie 21 kalorii. Dodatkowym atutem jest to, że ma niski indeks glikemiczny. Spokojnie mogą spożywać go osoby, które mają problem z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi. 

Składniki:

- 200 g mąki pszennej

- 50 g mąki ziemniaczanej

- 200 g masła, zimnego

- 50 g cukru

- szczypta soli

- 4 żółtka (białka zachować do bezy)

Masa rabarbarowa

- 600 g rabarbaru

- 3 łyżki mąki ziemniaczanej

- 1/2 łyżeczki cynamonu - opcjonalnie

- ok. 180 g musu jabłkowego, lub ulubionego dżemu/konfitury np. wiśniowego, malinowego

- 3 łyżki płatków migdałów

Beza

- 4 białka

- 200 g cukru

- 1 łyżka mąki ziemniaczanej

Przygotowanie:

Mąki przesiać do miski, dodać drobno pokrojone zimne masło, cukier, sól i ewentualnie proszek do pieczenia ja nie dodaję). Miksować mieszadłem do ciasta kruchego lub rozcierać palcami masło z mąką aż powstanie drobna kruszonka. Dodać żółtka i zagnieść szybko ciasto. Gdyby trudno się sklejało dodać łyżkę lodowatej wody. 

Ciasto włożyć do lodówki, aby jeszcze trochę stężało. Rozwałkować i wylepić nim formę o wymiarach ok. 26 x 36 cm uprzednio wysmarowaną masłem i wyłożoną papierem do pieczenia. Można także po wyrobieniu ciasta, włożyć je do lodówki, aby jeszcze trochę stężało. Następnie nie wałkować a zetrzeć na tarce na grubych oczkach i lekko docisnąć do dna formy. Wstawić do lodówki na czas nagrzania piekarnika do 170 stopni C. Jeśli spód był wałkowany, to podziurkować go widelcem i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez ok. 20 minut.

Rabarbar 

Opłukać, osuszyć i odciąć liście, łodygi pokroić na 1 cm kawałki. Włożyć do miski, dodać mąkę ziemniaczaną, cynamon i wymieszać. Następnie wymieszać z połową dżemu, lub konfitury.

Beza

Białka o temperaturze pokojowej, ubić na sztywną pianę, następnie stopniowo dodawać cukier cały czas ubijać na wysokich obrotach miksera. Ubijać jeszcze przez 2 - 3 minuty, aż piana będzie gęsta i błyszcząca, następnie dodać mąkę ziemniaczaną i miksować przez ok. pół minuty. Podpieczony spód posmarować resztą konfitury, na to wyłożyć rabarbar, wymieszany z dżemem, na wierzch położyć bezę, posypać płatkami migdałów i wstawić do piekarnika. Piec przez 20 minut w 170 stopniach C, następnie zmniejszyć temp. do 60 stopni i włączyć nawiew (termoobieg), w ten sposób suszyć bezę przez dodatkowe 15 minut. Wyjąć z piekarnika, lekko ostudzić i pokroić na porcje.

Moja rada: przed wyłożeniem bezy - rabarbar wymieszany z dżemem można oprószyć bułką tartą i dopiero kłaść bezę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama