Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 24 kwietnia 2025 12:17
Reklama dotacje dla firm

Spółdzielcza Biesiada

Spółdzielcza Biesiada

Przyjechali z różnych stron kraju. Brodnicę wybrano na miejsce spotkania, bo jest tu najstarszy w kraju Bank Spółdzielczy (rok założenia 1862), więc szacunek dla historii, tradycji i miasta, uznano bowiem, że Brodnica położona jest raczej w centrum Polski.

Idea spotkania zrodziła się z powodów prozaicznych, egzystencjalnych. Pomysłodawcą był Władysław Święs b. wiceprezes SGB Bank SA, który poprosił Danutę Twardowską pracującą kiedyś w Krajowym Związku Banków Spółdzielczych o organizację spotkania, w imię pamięci o Eugeniuszu Laszkiewiczu, byłym prezesie KZBS, a także prezydencie Międzynarodowej Federacji Banków Spółdzielczych.

Brodnica, jako miejsce spotkania, była niezwykle celnym projektem, tu bowiem rodziła się tożsamość spółdzielców. Gościnny hotel „Stork” udostępnił salę konferencyjną. 17 maja pierwszy dzień rozpoczął się uroczystą Biesiadę Spółdzielczą. W spotkaniu wzięli udział także przedstawiciele gospodarzy: Aleksander Mikołajczak prezes BS Brodnica oraz Jacek Teodorski – członek zarządu ds. handlowych. 

Nikt nie ukrywał, że przyjechali po wspomnienia – niemal wszyscy z nich kierowali spółdzielczymi instytucjami bankowymi w swoim regionie, prezesowali, zarządzali, spotykali się w sprawach służbowych. Minęły lata, wiele ich koleżanek i kolegów odeszło na wieczny spoczynek, każdy zostawił po sobie jakiś fragment wspólnego dzieła, które tworzyli wspólnie.

Była niespodzianka – otóż oprawę artystyczną Biesiady Spółdzielców zapewnił były prezes BS w Sępólnie Krajeńskim Bogdan Sas, który grał na instrumencie strunowym niezwykłej urody. Jest to jeden z najczęstszych instrumentów w indyjskim zespole muzyki klasycznej, tworzy bogate i autentyczne brzmienie. Tu mała dygresja – w jednej z kompozycji sitar posłużył Georgeowi Harrisonowi, gitarzyście zespołu „The Beatle's”.

W drugim dniu pobytu w Brodnicy bankowcy spotkali się w historycznej Sali Banku Spółdzielczego w Brodnicy, niektórzy po raz pierwszy, gdzie - w izbie pamięci – zgromadzono medale, odznaczenia, księgi z początków powstania banku dokumenty sprzed wieku. Serdeczne przyjecie gospodarzy przez Sebastiana Urbańskiego, wiceprezesa zarządu oraz Józefa Miturę honorowego prezesa tego banku zakończyła dyskusja wokół spraw związanych z aktualną działalnością bankową. W spotkaniach wzięło udział 28 osób. Najstarszy z nich to Władysław Świes ze Świdwina (Pomorze Zachodnie).

W czasie pobytu w Brodnicy zrodziła się inicjatywa powołania Klubu Pokoleń Bankowców Spółdzielców. Zebrani w najstarszym w Polsce Banku Spółdzielczym wyrazili wolę założenia takiego klubu. - Mając na uwadze ponad 160 letnią tradycję polskich banków spółdzielczych – czytamy w komunikacie - ich historię, a przede wszystkim ludzi, którzy ją tworzyli dla „Małych Ojczyzn” i dla Polski nie możemy o nich zapomnieć. Wobec powyższego chcemy kontynuować ich dorobek i wspominać na kolejnych spotkaniach.

Proponowano powołać trzyosobową Radę Klubu – w jej skład weszli Danuta Twardowska, Jolanta Malicka i Bogdan Sas. Uzgodniono m.in. organizowanie przynajmniej raz w roku spotkań Klubu Pokoleń Bankowców – Spółdzielców, w różnych regionach Polski. Forma i tematyka spotkań może być różna w zależności od regionu, w którym one będą się odbywać, jednak historia, tradycja i pamięć o ludziach zawsze powinny być tematem przewodnim. Zadeklarowano też odwiedzać i dbać w miarę możliwości o groby zmarłych spółdzielców. Prezes Krzysztof Kochański z BS Gliwice, zaproponował, aby poszerzyć przyszłe spotkania o młodsze pokolenia pracujące w bankach spółdzielczych. Zobowiązał się do przeprowadzenia w swoim obszarze spotkań z młodymi, aby mogli uczestniczyć w kolejnych, ogólnopolskich. Rada Klubu zasugerowała organizację następnego zjazdu w roku 2025 na Górze Św. Anny. 


 

 

Dla porządku przypomnijmy, że w I Spotkaniu Pokoleń Bankowców Spółdzielców wzięli udział: z BS w Brodnicy: Józef Mitura Honorowy Prezes BS Brodnica, Aleksander Mikołajczak - prezes zarządu, Jacek Teodorski - członek zarządu, Sebastian Urbański - wiceprezes zarządu, Elżbieta Górzyńska - b. przewodnicząca Rady Nadzorczej, 

z Koszalina - Władysław Święs b. wiceprezes SGB Bank SA, poseł na Sejm RP II kadencji i Tomasz Święs – wiceprezes BS w Świdwinie,

z SGB Bank SA w Poznaniu: Andrzej Chmielecki – wiceprezes i Waldemar Kaczmarek, z BS w Leśnicy – Józef Garbacz – prezes i Ryszard Głuszek, z BS w Legnicy – Gabriela Sołobodowska – b. prezes, z BS w Limanowej – Adam Dudek b. prezes, z BS w Gliwicach - Krzysztof Kochański – prezes i Beata Kochańska, z BS w Żninie - Irena Starczewska – b. prezes i Anna Starczewska, z BS w Więcborku – Bogdan Sas – b. prezes i Bożena Sas, z BS w Chełmie – Jerzy Dobosz – b. prezes i Bożena Dobosz, z BS w Ciechanowie – Andrzej Szwejkowski – b. prezes i Jan Rzepliński – b. przewodniczący Rady Nadzorczej banku, z BS Czerwińsk nad Wisłą - Jolanta Malicka – b. prezes, z KZBS - Danuta Twardowska, b. kierownik Biura, prezes Media Consulting Travel – Probank i redaktor naczelna Głosu Banków Spółdzielczych, a także osoby firm współpracujących z KZBS, firma KAZAR - Karol Konopka, firma IMPEL – Mirosław Sędłak.


 

Tekst i fot. Bogumił Drogorób



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama