Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 5 kwietnia 2025 04:21
Reklama

Nowe nabytki muzeum. Butelka i jednodniówka

Nowe nabytki muzeum. Butelka i jednodniówka

Brodnickie Muzeum stara się, zwykle z dobrym skutkiem, o wzbogacenie przedmiotów związanych z historią regionu. Tym razem udało się zdobyć butelkę z majoliki i jednodniówkę wydaną przez Gimnazjalne Towarzystwo Filomatów w 1928 roku.


- Od wielu lat nasza placówka pozyskuje kolejne pamiątki związane z Brodnica i regionem poprzez darowizny mieszkańców i przyjaciół Muzeum lub na aukcjach nie tylko internetowych a także w antykwariatach w miarę posiadanych środków finansowych – relacjonuje dyrektor Bartosz Markuszewski. - Tym razem udało się kupić pamiątkę związaną z powstaniem listopadowym i ciekawostkę związana z najstarszą brodnicką szkołą średnią.

Pierwszym z nabytych przedmiotów jest „Jednodniówka wydana przez G.T. Filom. W Brodnicy ku uczczeniu dziesięciolecia niepodległości Polski”. Na stronie tytułowej znajduje się jeszcze informacja o wydawcy – Nakład G. T. Filomatów w Brodnicy n/Drwęcą 1928 r.

Na odwrocie karty tytułowej mamy informację – Niniejsze pisemko wydrukowano przez Zarząd G. T. F. Jeleński Euzebiusz – prezes – Edmund Mańkowski, sekretarz – Julian Karski, skarbnik, - Henryk Nogajski, bibliotekarz. Za zezwoleniem opiekuna G. T. F. Dr. Kazimierza Żurawskiego i dyrektora gimnazjum Dr. Klemensa Malickiego.

W Jednodniówce znaleźć można wiersz Henryka Nogajskiego „ Do pracy koledzy” , tekst „W dziesięciolecie niepodległości Polski” autorstwa Franciszka Kręgielewskiego z klasy VIII, a także „Praca konkursowa Państw. Gimn. Kl. Filomaty Edwarda Mańkowskiego – Dlaczego i jak należy oszczędzać” a także inne porady dla uczniów.

Drugim cennym nabytkiem wzbogacającym zbiory jest barwna butelka majolikowa sygnowana, związana z Powstaniem Listopadowym. Na butelce z jednej strony znajduje się wizerunek Michała Gedeona Radziwiłła, naczelnego wodza powstania listopadowego a na odwrocie herb rodu – Trąby.

Michał Gedeon Radziwiłł jak podaje Wikipedia – to książę, generał wojsk polskich, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, wojen napoleońskich, naczelny wódz w powstaniu listopadowym, senator wojewoda Królestwa Polskiego od 1825 roku.  

Michał Gedeon Radziwiłł – został wybrany przez sejm wodzem powstania listopadowego 20 stycznia 1831 roku po podaniu się do dymisji Józefa Chłopickiego. Jego kariera jako naczelnego wodza była stosunkowo krótka i już 26 lutego mianowano nowego wodza Jana Skrzyneckiego. Po upadku powstania został zesłany do Jarosławia. 

- Przedmioty, które trafiły do naszych zbiorów są kolejną cenną cegiełką do historii regionu – dodaje dyrektor. Nie zaniedbujemy także zdobywania kolejnych kart pocztowych przedstawiających nasze miast Brodnicę. Zaprezentujemy je w czasie jednej z wystaw nowych nabytków Muzeum.


 

Tekst i fot. (ever)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama