Brodnickie Muzeum stara się, zwykle z dobrym skutkiem, o wzbogacenie przedmiotów związanych z historią regionu. Tym razem udało się zdobyć butelkę z majoliki i jednodniówkę wydaną przez Gimnazjalne Towarzystwo Filomatów w 1928 roku.
- Od wielu lat nasza placówka pozyskuje kolejne pamiątki związane z Brodnica i regionem poprzez darowizny mieszkańców i przyjaciół Muzeum lub na aukcjach nie tylko internetowych a także w antykwariatach w miarę posiadanych środków finansowych – relacjonuje dyrektor Bartosz Markuszewski. - Tym razem udało się kupić pamiątkę związaną z powstaniem listopadowym i ciekawostkę związana z najstarszą brodnicką szkołą średnią.
Pierwszym z nabytych przedmiotów jest „Jednodniówka wydana przez G.T. Filom. W Brodnicy ku uczczeniu dziesięciolecia niepodległości Polski”. Na stronie tytułowej znajduje się jeszcze informacja o wydawcy – Nakład G. T. Filomatów w Brodnicy n/Drwęcą 1928 r.
Na odwrocie karty tytułowej mamy informację – Niniejsze pisemko wydrukowano przez Zarząd G. T. F. Jeleński Euzebiusz – prezes – Edmund Mańkowski, sekretarz – Julian Karski, skarbnik, - Henryk Nogajski, bibliotekarz. Za zezwoleniem opiekuna G. T. F. Dr. Kazimierza Żurawskiego i dyrektora gimnazjum Dr. Klemensa Malickiego.
W Jednodniówce znaleźć można wiersz Henryka Nogajskiego „ Do pracy koledzy” , tekst „W dziesięciolecie niepodległości Polski” autorstwa Franciszka Kręgielewskiego z klasy VIII, a także „Praca konkursowa Państw. Gimn. Kl. Filomaty Edwarda Mańkowskiego – Dlaczego i jak należy oszczędzać” a także inne porady dla uczniów.
Drugim cennym nabytkiem wzbogacającym zbiory jest barwna butelka majolikowa sygnowana, związana z Powstaniem Listopadowym. Na butelce z jednej strony znajduje się wizerunek Michała Gedeona Radziwiłła, naczelnego wodza powstania listopadowego a na odwrocie herb rodu – Trąby.
Michał Gedeon Radziwiłł jak podaje Wikipedia – to książę, generał wojsk polskich, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, wojen napoleońskich, naczelny wódz w powstaniu listopadowym, senator wojewoda Królestwa Polskiego od 1825 roku.
Michał Gedeon Radziwiłł – został wybrany przez sejm wodzem powstania listopadowego 20 stycznia 1831 roku po podaniu się do dymisji Józefa Chłopickiego. Jego kariera jako naczelnego wodza była stosunkowo krótka i już 26 lutego mianowano nowego wodza Jana Skrzyneckiego. Po upadku powstania został zesłany do Jarosławia.
- Przedmioty, które trafiły do naszych zbiorów są kolejną cenną cegiełką do historii regionu – dodaje dyrektor. Nie zaniedbujemy także zdobywania kolejnych kart pocztowych przedstawiających nasze miast Brodnicę. Zaprezentujemy je w czasie jednej z wystaw nowych nabytków Muzeum.
Tekst i fot. (ever)
Napisz komentarz
Komentarze