„Wiosenne grzyby” – tak niektórzy je nazywają. Smardze rosną między kwietniem a czerwcem. Tych grzybów nie należy spożywać na surowo. Dopiero po odpowiedniej obróbce termicznej. Bogate składniki odżywcze to przede wszystkim: żelazo, potas, wapń, magnez, fosfor, sód, selen, witamina B3, witamina B9, witamina D. Smardz jadalny zawiera ponadto błonnik, aminokwasy, a także związki o charakterze antyoksydacyjnym, są niskokaloryczne – 100 g smardzów to tylko 30 kcal. Uważa się je za jedne ze zdrowszych grzybów i, co ciekawe, mogą mieć lecznicze zastosowanie. Wykazują właściwości wspomagające pamięć czy poprawiające nastrój. Mają wpływ na poprawę funkcjonowania narządu wzroku, a także działają przeciwzapalnie. Dlatego warto włączyć je do menu.
Dziś proponuję smardze duszone w śmietanie, jako wykwintne danie kuchni polskiej. Co prawda są to rzadko występujące grzyby, ale w tym roku obrodziły obficie. Są prawdziwym rarytasem, a ich subtelny smak podkreśli masło i śmietana. Podane z dodatkiem świeżych ziół to elegancka przystawka lub dodatek do smażonego mięsa.
Składniki:
- 500 g smardzów
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 100 ml słodkiej śmietanki
- świeży koperek do podania
- łyżka soku z cytryny - opcjonalnie
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
Smardze dokładnie oczyść, płukać kilka razy, a najlepiej moczyć grzyby w ciepłej wodzie z solą i później jeszcze kilka razy opłukać. Mają naprawdę sporo piasku. Na patelni rozgrzać masło i olej. Dodać pokrojoną w kostkę cebulę i zeszklić. Dodać czosnek i smażyć jeszcze chwilę. Dołożyć pokrojone np. w paski grzyby i dusić kilka minut. Całość zalać śmietanką i dusić jeszcze dalsze kilka ok. 6-8 minut.
Dodać sok z cytryny (opcjonalnie) i posiekany koperek lub natkę pietruszki. Doprawić smardze solą i pieprzem.
Napisz komentarz
Komentarze