W tym roku Brodnicki Klub Sportowy Sparta obchodzi zacny jubileusz 100-lecia istnienia klubu. Pierwsze wzmianki o działalności sportowej w naszym mieście znaleźć można w 1924 r., w którym to powstaje Gimnazjalny Klub Sportowy.
Przez wiele lat drużyny sportowe w Brodnicy nosiły różne nazwy, takie jak Brodniczanka, Gwardia, czy też Zakładowy Klub Sportowy Spójnia, który w 1956 r. przemieniony zostaje na klub o nazwie Sparta. Na przestrzeni wieku przez klub przewija się wielu działaczy, piłkarzy oraz osób, dla których krzewienie sportu i kształtowanie charakteru młodych ludzi jest najważniejsze. Niektórzy z nich docenili ten historyczny moment i przybyli na uroczystość m.in. Jakub Wawrzyniak, obrońca reprezentacji Polski, zawodnik Legii Warszawa, Lechii Gdańsk. Miał swój ważny epizod w Sparcie Brodnica jako młody dobrze zapowiadający się piłkarz. Inne pokolenie reprezentuje Marcel Krajewski, wychowanek Sparty, aktualnie piłkarz reprezentacji Polski U-20 i zawodnik pierwszoligowego Znicza Pruszków.
Sparta Brodnica należy do rodziny europejskich zespołów o tej nazwie, a najsłynniejsze z nich to Sparta Rotterdam, Sparta Praga. W Polsce jest kilkanaście klubów mających w swej nazwie Sparta. Jednym z nich jest klub żużlowy Sparta.
Przede wszystkim Sparta to w starożytności miasto-państwo położone na Peloponezie w południowej Grecji. Początki Sparty ustala się na XII-XI wiek p.n.e., kiedy Dorowie zaczęli się osiedlać w Lakonii. Przybyli na tereny Lakedaimonu około 1000 roku p.n.e. W IX w. p.n.e. łączą się cztery osady (obai), m.in. Pitana, w dolinie rzeki Ewrotas tworząc miasto Spartę.
Z okazji 100-lecia klubu w miniony piątek, odbyła się uroczysta gala. W Brodnickim Domu Kultury spotkali się przedstawiciele samorządów, byli i obecni zawodnicy i działacze, dzieci z Akademii Piłkarskiej Sparty Brodnica wraz z rodzicami oraz kibice i sympatycy brodnickiego klubu. Wśród gości byli m.in. poseł Zbigniew Sosnowski, przedstawiciele PZPN i K-PZPN.
Podczas uroczystości Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz wręczył medale zasłużonym działaczom klubu. Nie zabrakło również gratulacji, życzeń od przedstawicieli innych klubów, instytucji i firm, sponsorujących klub. W części artystycznej wystąpił brodnicki raper Miły Mo, także grający w piłkę nożną oraz oraz zespół taneczny licealistek z I LO w Brodnicy.
Dodajmy iż Urząd Miejski w Brodnicy dofinansował kwotą 10 tys. zł wydanie okolicznościowego albumu, przedstawiającego historię najstarszego klubu w Brodnicy.
Z okazji 100-lecia klubu życzymy udanych obchodów Jubileuszu, realizacji najbardziej śmiałych planów i zamierzeń oraz kolejnych lat obfitujących we wspaniałe sukcesy sportowe, przy jak największej ilości wygranych meczy oraz niegasnącego sportowego ducha na drodze do kolejnych jubileuszy!
Oprac. (bd)
Fot: Wojciech Płotka, Natalia Kruszkiewicz – ebrodnica.pl
Napisz komentarz
Komentarze