Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 21 listopada 2024 22:26
Reklama dotacje rpo

Sparta Brodnica, nasza historia. Wiekowy klub

Sparta Brodnica, nasza historia. Wiekowy klub

W tym roku Brodnicki Klub Sportowy Sparta obchodzi zacny jubileusz 100-lecia istnienia klubu. Pierwsze wzmianki o działalności sportowej w naszym mieście znaleźć można w 1924 r., w którym to powstaje Gimnazjalny Klub Sportowy. 

Przez wiele lat drużyny sportowe w Brodnicy nosiły różne nazwy, takie jak Brodniczanka, Gwardia, czy też Zakładowy Klub Sportowy Spójnia, który w 1956 r. przemieniony zostaje na klub o nazwie Sparta. Na przestrzeni wieku przez klub przewija się wielu działaczy, piłkarzy oraz osób, dla których krzewienie sportu i kształtowanie charakteru młodych ludzi jest najważniejsze. Niektórzy z nich docenili ten historyczny moment i przybyli na uroczystość m.in. Jakub Wawrzyniak, obrońca reprezentacji Polski, zawodnik Legii Warszawa, Lechii Gdańsk. Miał swój ważny epizod w Sparcie Brodnica jako młody dobrze zapowiadający się piłkarz. Inne pokolenie reprezentuje Marcel Krajewski, wychowanek Sparty, aktualnie piłkarz reprezentacji Polski U-20 i zawodnik pierwszoligowego Znicza Pruszków.

Sparta Brodnica należy do rodziny europejskich zespołów o tej nazwie, a najsłynniejsze z nich to Sparta Rotterdam, Sparta Praga. W Polsce jest kilkanaście klubów mających w swej nazwie Sparta. Jednym z nich jest klub żużlowy Sparta. 

Przede wszystkim Sparta to w starożytności miasto-państwo położone na Peloponezie w południowej Grecji. Początki Sparty ustala się na XII-XI wiek p.n.e., kiedy Dorowie zaczęli się osiedlać w Lakonii. Przybyli na tereny Lakedaimonu około 1000 roku p.n.e. W IX w. p.n.e. łączą się cztery osady (obai), m.in. Pitana, w dolinie rzeki Ewrotas tworząc miasto Spartę. 

Z okazji 100-lecia klubu w miniony piątek, odbyła się uroczysta gala. W Brodnickim Domu Kultury spotkali się przedstawiciele samorządów, byli i obecni zawodnicy i działacze, dzieci z Akademii Piłkarskiej Sparty Brodnica wraz z rodzicami oraz kibice i sympatycy brodnickiego klubu. Wśród gości byli m.in. poseł Zbigniew Sosnowski, przedstawiciele PZPN i K-PZPN. 

Podczas uroczystości Burmistrz Brodnicy Jarosław Radacz wręczył medale zasłużonym działaczom klubu. Nie zabrakło również gratulacji, życzeń od przedstawicieli innych klubów, instytucji i firm, sponsorujących klub. W części artystycznej wystąpił brodnicki raper Miły Mo, także grający w piłkę nożną oraz oraz zespół taneczny licealistek z I LO w Brodnicy. 

Dodajmy iż Urząd Miejski w Brodnicy dofinansował kwotą 10 tys. zł wydanie okolicznościowego albumu, przedstawiającego historię najstarszego klubu w Brodnicy.

Z okazji 100-lecia klubu życzymy udanych obchodów Jubileuszu, realizacji najbardziej śmiałych planów i zamierzeń oraz kolejnych lat obfitujących we wspaniałe sukcesy sportowe, przy jak największej ilości wygranych meczy oraz niegasnącego sportowego ducha na drodze do kolejnych jubileuszy!

Oprac. (bd)

Fot: Wojciech Płotka, Natalia Kruszkiewicz – ebrodnica.pl 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama