Podczas ostatniej sesji kończącej się kadencji samorządu województwa kujawsko-pomorskiego władze Pomorza i Kujaw uhonorowały toruński sport.
Gośćmi obrad byli reprezentanci Klubu Hokejowego Energa Toruń, którzy odebrali Medal Marszałka Województwa Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis, przyznany z okazji stulecia hokeja na lodzie w grodzie Kopernika. - Klub jest chlubą regionu i bastionem hokeja w północnej Polsce - mówił w laudacji marszałek Piotr Całbecki.
To bardzo dobre określenie – bastion hokeja w tym regionie kraju – a można je rozwinąć o frazę: jedyny bastion hokeja na lodzie na Pomorzu. Tutaj bowiem Pomorzanin Toruń walczył o mistrzostwo kraju z takimi drużynami jak Górnik Katowice, Legia Warszawa, ŁKS Łódź, Podhale Nowy Targ, Polonia Bydgoszcz, Budowlani Bydgoszcz, Stoczniowiec Gdańsk. Dziś z wymienionych tu klubów zniknęły sekcje hokeja na lodzie. A przecież w latach PRL-u przez lodowiska – jeszcze nie sztuczne – przewinęli się hokeiści z takich klubów (przytaczam z pamięci) jak Górnik 09 Mysłowice, Piast Cieszyn, Fortuna Wyry, Baildon Katowice, Boruta Zgierz, Włókniarz Zgierz, KTH Krynica.
Z Torunia kadrę narodową w mistrzostwach świata i podczas igrzysk zasilali m.in. Józef Wiśniewski, Andrzej Żurawski, Jan Wieczerzak, Ludwik Czachowski, Bogdan Wawrzyński.
Stulecie hokeja na lodzie w Toruniu to niezapomniana walka o medale mistrzostw Polski na „Tortorze”, to czas trudny czas przetrwania i dzisiejsza pozycja w kraju.
Dodajmy jeszcze, że Toruń to była ekstraklasa polskiego hokeja, ale przecież zimowe życie sportowe istniało na tzw. głębokim zapleczu. Hokej na lodzie, na lodowiskach naturalnych, uprawiano m.in. w Jabłonowie Pomorskim, Nowym Mieście Lubawskim czy Działdowie, a najczęściej buty piłkarskie na obuwie z łyżwami zamieniali lokalni futboliści. Dla podtrzymania formy w lokalnej lidze.
(bd)
Fot. Mikolaj Kuras
Napisz komentarz
Komentarze