Ostatnio pojawia się coraz więcej pytań dotyczących „schronów”. Jest to pozytywny objaw, bo bezpieczeństwo nasze nie powinno być dla nikogo obojętne. Szczególnie w sytuacji gdy nad Polską pojawiają się zabłąkane rakiety. Czuję się w obowiązku przedstawić mieszkańcom Brodnicy zasady zapewnienia bezpieczeństwa w przypadku zagrożenia oraz sposoby zachowania się gdy zagrożenie nastąpi. W sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa państwa oraz w czasie wojny dla mieszkańców miasta przewidziane są budowle ochronne. Ze względu na właściwości budowle ochronne dzieli się na: - schrony, które swoje zadanie spełniają w II fazie zagrożenia, - ukrycia, które swoją główną rolę spełniają w I fazie zagrożenia,
Ukrycia są to: piwnice i podpiwniczenia oraz podziemne garaże. Ukrycia służą do krótkotrwałej ochrony ludności przed środkami konwencjonalnymi, pyłem promieniotwórczym, bojowymi środkami trującymi i toksycznymi środkami przemysłowymi. Ukrycia powinny być wyposażone: ławki do siedzenia, zapas żywności i wody pitnej wg potrzeb, sprzęt gaśniczy i sprzęt do odgruzowywania ( łom, kilof, łopatę ), apteczkę pierwszej pomocy, latarkę na baterię.
POSTĘPOWANIE MIESZKAŃCÓW MIASTA PO OGŁOSZENIU SYGNAŁU ALARMOWEGO
PAMIĘTAJ!
PO OGŁOSZENIU SYGNAŁU ALARMOWEGO NALEŻY DZIAŁAĆ SZYBKO ALE ROZWAŻNIE I BEZ PANIKI
ZASADY ZACHOWANIA SIĘ
Osoby znajdujące się w domu powinny:
- przerwać wykonywanie dotychczasowych czynności
- wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe:
- zamknąć okna i zabezpieczyć mieszkanie
- zabrać dokumenty osobiste, według uznania produkty żywnościowe, aktualnie brane leki, środki opatrunkowe, latarkę elektryczną, koc wg uznania, odbiornik radiowy na baterię, telefon komórkowy z powerbankiem wg uznania,
- zawiadomić o alarmie sąsiadów ( mogli nie usłyszeć sygnału alarmowego )
- pospiesznie udać się do ukrycia.
2. Nie wolno mieć ze sobą: substancji łatwopalnych, żrących i cuchnących, ostrych narzędzi,
3. Przebywając w ukryciu należy całkowicie podporządkować się poleceniom służby schronowej, nie wolno palić papierosów i używać otwartego ognia, ukrycie można opuścić tylko po ogłoszeniu sygnału odwołania zagrożenia.
PAMIĘTAJ!
Jeżeli nie będziesz mieć możliwości ukrycia się w budowli ochronnej, ukryj się w zagłębieniu terenu lub za inną trwałą osłoną.
Przedstawioną ulotkę proszę wyciąć i umieścić w widocznym miejscu, po usłyszeniu sygnału o zagrożeniu wykorzystać jej treść praktycznie.
W tym materiale przedstawiłem mieszkańcom Brodnicy praktyczne uwagi które należy wykorzystać gdy zajdzie potrzeba. Jest to pierwsza faza w której największą rolę w sytuacji zagrożenia odegrają mieszkańcy miasta jako osoby zainteresowane i zagrożone. Jeśli mieszkańcy będą mieli pytania lub będą chcieli pogłębić swoją wiedzę z zasad postępowania w czasie zagrożenia, zapraszam do Urzędu Miejskiego, służby Burmistrza Brodnicy są do dyspozycji mieszkańców miasta.
Oprac. Marian Chwiałkowski
Kierownik Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
UM w Brodnicy
Napisz komentarz
Komentarze