Marszałek Piotr Całbecki poinformował, że przedstawione na spotkaniu z rolnikami i samorządowcami w Przysieku jego stanowisko w sprawie rolnictwa jest ścisłym odzwierciedleniem złożonych przez niego propozycji do przygotowywanej wspólnie z Portugalką Isildą Gomes opinii Europejskiego Komitetu Regionów (KR) w sprawie unijnej wspólnej polityki rolnej po 2027 roku. Dokument ten będzie jednym z kluczowych dla przyszłości tej gałęzi gospodarki Starego Kontynentu.
Należy pilnie zatrzymać niekontrolowany import produktów rolnych z Ukrainy, zweryfikować zasady Zielonego Ładu w odniesieniu do rolnictwa i zasady funkcjonowania rolniczych dopłat bezpośrednich, a finalnie zwołać okrągły stół, który zaplanuje przyszłość europejskiego rolnictwa odrzucając obecną politykę Brukseli w tej dziedzinie - to główne tezy wystąpienia marszałka Piotra Całbeckiego, wygłoszonego 19 lutego podczas spotkania w Przysieku.
- Solidaryzuję się z rolnikami! – podkreśla gospodarz naszego województwa, który w Europejskim Komitecie Regionów pracuje nad opinią w sprawie polityki rolnej Wspólnoty po 2027 roku.
W spotkaniu wziął także udział m.in. starosta brodnicki Piotr Boiński reprezentujący także z upoważnienia prezydium Konwent Powiatów Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
- Podzielam przedstawioną dzisiaj przez pana marszałka tezę, że dyskusja w temacie co ma być po 2027 roku, jest bez sensu, jeśli nie uwzględnimy dzisiejszych postulatów – powiedział starosta Boiński. – A naprawianie trzeba zacząć od zażegnania dzisiejszej sytuacji.
Piotr Boiński podkreślił, że w całej rozciągłości popiera wnioski rolników dotyczące zniesienia ograniczeń proponowanych przez Parlament Europejski w zakresie „Zielonego Ładu”, w szczególności dotyczących wyłączenia spod uprawy części gruntów i racjonalnej redukcji środków ochrony roślin. - Polska jest najbardziej dotknięta zarówno sytuacją na Ukrainie jak i skutkami wspólnej polityki rolnej Unii. Brak w tej materii dialogu – zauważa starosta. - W kwestii koniecznego włączenia Ukrainy do struktur unijnych (co nie podlega dyskusji) potrzebna jest „mapa drogowa”. Inaczej może grozić wspólnocie rozpad. Bez szybkiego i merytorycznego dialogu ze stroną ukraińską niepodobna tego uczynić. Rosja prowadzi wojnę nie tylko w sferze militarnej, ale i żywnościowej.
Starosta brodnicki zwraca również uwagę na problem uszczelnienia granicy z Ukrainą w zakresie kontroli ilości oraz jakości płodów rolnych, a także zwiększenia nadzoru nad transportem i monitoringu ukraińskiej żywności do innych krajów wspólnoty oraz portów tranzytowych, których jest zdecydowanie za mało.
- Podzielam stanowisko Konwentu Wójtów Gmin Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego. dotyczące zwiększenia przez Wspólnotę środków na wspólna politykę rolną, rozwój obszarów wiejskich, gdyż tylko to wraz godnymi dochodami rolników i szeroką działalnością pozarolniczą może w dłuższej perspektywie utrzymać zaludnienie obszarów wiejskich – dodaje starosta Boiński, apelując o większą swobodę w ramach regionów, którym powinno się powierzyć większą decyzyjność w ramach wspólnej polityki rolnej.
- Konwent jest otwarty na współpracę z protestującymi, przekazywanie postulatów oraz dalszą, merytoryczną dyskusję na temat dalszych losów nie tylko polskiej, ale i europejskiej wsi – puentuje starosta brodnicki.
pm,
Fot. - Piotr Boiński oraz Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Napisz komentarz
Komentarze