Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 26 kwietnia 2025 21:25
Reklama dotacje unijne dla firm

Uczciliśmy rocznicę powrotu do Macierzy

Uczciliśmy rocznicę powrotu do Macierzy

104 lata temu ziemia brodnicka znalazła się ponownie w granicach wolnej Polski. Społeczność miasta i powiatu uczciła rocznicę tych historycznych wydarzeń. Przedstawiciele mieszkańców miasta, powiatu i regionu oraz władz centralnych złożyli wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Wdzięczności. Następnie wzięli udział w uroczystości w Pałacu Anny Wazówny.

Odzyskanie niepodległości 11 listopada 1918 roku spowodowało powrót na mapę Europy odrodzonej Rzeczypospolitej, jednak nie oznaczało przywrócenia suwerenności we wszystkich polskich miastach i regionach. Dopiero realizacja postanowień traktatu wersalskiego sprawiła, że ziemia brodnicka powróciła do Macierzy. Wkroczenie wojsk polskich oraz przejęcie władzy nad Brodnicą z rąk niemieckich 18 stycznia 1920 były wydarzeniami oczekiwanymi przez mieszkańców miasta i powiatu.

Uczestnikom tych historycznych wydarzeń oraz walk o niepodległość Polski hołd oddali przedstawiciele władz oraz środowisk miasta i powiatu. Wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Wdzięczności złożyły delegacje Burmistrza Brodnicy, Starosty Brodnickiego, 4. Brodnickiego Pułku Chemicznego oraz mieszkańców. W imieniu Zarządu Powiatu w Brodnicy i rady powiatu kwiaty złożyli: starosta brodnicki Piotr Boiński, przewodniczący rady Roman Pytlasiński, wiceprzewodniczący Piotr Burkwicz i skarbnik powiatu Marzanna Fettke.

Po złożeniu kwiatów uczestnicy rocznicowych obchodów wzięli udział w uroczystości patriotycznej w pałacu Anny Wazówny, w której uczestniczył również senator ziemi brodnickiej Ryszard Bober. Z okolicznościowymi przemówieniami wystąpili burmistrz Jarosław Radacz oraz starosta brodnicki Piotr Boiński. Przewodniczący Zarządu Powiatu w Brodnicy podczas swojego wystąpienia przypomniał sekwencję historycznych wydarzeń, które doprowadziły do powrotu Pomorza w granice Rzeczpospolitej Polskiej.

Rocznicowe obchody były także okazją do uhonorowania osób zasłużonych dla miasta i powiatu. Osobne wyróżnienia wręczyli burmistrz Jarosław Radacz oraz starosta Piotr Boiński, który Złotym Grawertonem wyróżnił Barbarę Bober, dyrektor Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim. Medale Pamiątkowe Starosty Brodnickiego „Ubi Concordia, Ibi Victoria” otrzymali: Ilona Horszczaruk, ordynator Oddziału Pediatrycznego Zespołu Opieki Zdrowotnej; Anna Szczepaniak, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju, Turystyki i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Brodnicy; Joanna Godlewska, zastępca Naczelnika Wydziału Promocji i Rozwoju, Turystyki i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Brodnicy; Wiesław Łupina, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego; Przemysław Majchrzak, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego; kpt. rez. Sławomir Żochowski, nauczyciel Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim. Starosta Brodnicki wyróżnił też pamiątkowym dyplomem osoby, które aktywnie działają na rzecz społeczności powiatu brodnickiego. Otrzymali je: Mariola Bejger, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Świedziebni; Kamila Maciejewska, radna gminy Brodnica, sołtys Sołectwa Dzierżno; Renata Olech, sołtys Sołectwa Nowa Wieś, przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich Nowa Wieś; Barbara Dobrzyńska, prowadzącą Klub Seniora „Karbowianie”; Joanna Gawron i Ewa Szczecińska - terapeutki zajęciowe ze Środowiskowego Domu Samopomocy; Krzysztof Kamiński, kustosz i zarządca Izby Tradycji Rybackiej w Płowężu, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Jabłonowie Pomorskim; Sławomir Łukasik, komendant Miejsko-Gminnej OSP w Jabłonowie Pomorskim, sołtys Sołectwa Konojady. 

pm, fot. P. Majchrzak


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LupusTreść komentarza: Narazie zabawa. Oglądaliśmy rzuty. Grzmi tylko oszczepniczka małolatka U-14. Za rok prawda o potędze wyjdzie albo nie. Kto wejdzie na bieżnię, ten jest lekkoatletą, a ten kto z nimi jest na bieżni jest trener z nazwy. Data dodania komentarza: 16.05.2023, 20:44Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Sukcesy brodnickich biegaczyAutor komentarza: KuracjuszkaTreść komentarza: Ale NUMER opisał super Redaktor Bogumił! A tak naprawdę - to z czekaniem do sanatorium - to też numer i to w kolejce długiej! A tyle dajemy na NFZ, by zdrowym być i marzyć, by mieć wciąż te dzieścia lat.. kuracjuszka, ale jeszcze bez numeru.....Data dodania komentarza: 11.05.2023, 20:13Źródło komentarza: Sanatoryjny numer 4457Autor komentarza: joko Treść komentarza: Niech się wasz trener nie chwali . Słyszałem ze dawniej jemu wszystkie plany przysyłał i był na obozach jakiś trener z Iławy. Dlatego w mukli miał nawet mistrzów Polski na 400m i w sztafetach. Teraz leci na jego planach, ale wyników medalowych to oni od 6 lat nie mają, bo z tego trenera zrezygnował. Mukla ma nawet dobry do LA stadion a lepiej żeby miała dobrego trenera do medali. Chyba że wpadnie mu jakiś zawodnik co był już mistrzem Polski, to może zrobi z niego mistrza województwa. Data dodania komentarza: 9.04.2023, 09:00Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: lolek Treść komentarza: Mierne ta wyniki latem mieliścieData dodania komentarza: 8.04.2023, 20:30Źródło komentarza: Lekkoatletyka. Pot i ciężka pracaAutor komentarza: WiKTreść komentarza: Życzę powodzenia i zachwyconych gości. Oczywiście ciekawa jestem jak kaczka się udała?Data dodania komentarza: 7.04.2023, 23:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kasząAutor komentarza: CzesiaTreść komentarza: Super Wiesiu! Takie danie po nowemu zrobię na te Święta, bo do tej pory głównym dodatkiem był ogrom jabłek... Dzięki za przepis.. Dam znać, jak smakowała gościom... pozdrawiam już z apetytem! CzesiaData dodania komentarza: 7.04.2023, 17:17Źródło komentarza: Kaczka faszerowana kaszą
Reklama
Reklama