Natura ma swoje prawa – swoją siłę, dynamikę, zmienność prezentuje w każdej porze roku. Są okolice, gdzie żniwa, tylko na terenie powiatu, odbywają się dwa tygodnie później, niż kilkanaście kilometrów dalej. Z kolei zimą temperatury minusowe spadają od 5 do 10 stopni różnicy, między pobliskimi wsiami.
Zjawiska wyżej wspomniane najczęściej występują u naszych sąsiadów. Okolice Zwiniarza i Świnarca w gminie Grodziczno to najdalej położony na północny wschód zakątek powiatu nowomiejskiego. Często nazwany także enklawą bądź biegunem zimna, ze względu na niższe temperatury występujące w tym rejonie w okresie zimy. Niektórzy twierdzą, że jest to wpływ niedalekich Wzgórz Dylewskich, które charakteryzują się swoistym mikroklimatem i znacznie niższymi temperaturami w okresie zimy. Tu można wspomnieć, że przesunięcie okresu wegetacji roślin pomiędzy Brodnicą i Nowym Miastem Lubawskim, a Wzgórzami Dylewskimi oblicza się na nawet dwa tygodnie. Śnieg w głębszych wąwozach można nawet spotkać na początku maja. Kiedy wiosną mlecze na brodnickich czy nowomiejskich łąkach zamieniają się w dmuchawce, to w rejonie Wzgórz Dylewskich dopiero zaczynają kwitnąć.
Swoisty biegun zimna mamy również na Pojezierzu Brodnickim. Jest to teren w Mścinie, gdzie kiedyś istniało jezioro. Na początku XX wieku teren osuszono i w miejscu tym powstały wilgotne pastwiska z siecią rowów melioracyjnych. Obecnie, po podniesieniu lustra wody jest to ostoja ptactwa wodnego. Miejscowi niejednokrotnie przekonali się, że różnica zimowych temperatur pomiędzy pobliskim Tereszewem oraz Tomaszewem a doliną mścińskich rozlewisk może wynosić nawet od -3 do -5 stopni C.
Ciekawostek jest znacznie więcej, poszukamy ich w Brodnickim Parku Krajobrazowym, zapuszczając się wkrótce w ostępy leśne. Na razie zapraszamy na wędrówkę tzw. ptakoliczenie! 27 stycznia br. o godz. 8.30 rozpoczynamy spacer o długości ok. 10 km, wokół Jeziora Strażym, podczas którego policzymy zimujące ptaki. Podczas spaceru przekazywać będziemy interesujące informacje nt. przyrody Brodnickiego Parku Krajobrazowego i gatunków ptaków występujących na naszym terenie. Na zakończenie zapraszamy na ognisko i ciepłą herbatkę. Chętnych prosimy o zabranie kiełbasek. Zapisy: [email protected], ilość miejsc ograniczona – 25 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.
Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Napisz komentarz
Komentarze