Kilkanaście zespołów mieliśmy okazję oglądać i wysłuchać podczas festiwalowego koncertu, który w Pokrzydowie (gmina Zbiczno) przygotował zespół „Pokrzydowianki”.
Po mszy św. w kościele parafialnym p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny rozpoczął się, po raz pierwszy w Pokrzydowie, festiwalowy koncert pieśni związanych z Bożym Narodzeniem. W przeglądzie każdy zespół miał okazję zaprezentować dwie kolędy. Wśród największego w powiecie, „połączonego chóru” zaśpiewały – z akompaniamentem lub a'capella zespoły:„Czerwone Korale” z Kruszynek, „Trio Lawenda” z Cichego, „Ziemia Michałowska” z Brodnicy, „Brodniczanka” z Brodnicy, „Radoszczanie” z Radoszek, „Wesołe Kumoszki” ze Zbiczna, „Szczupanki” ze Szczuki, „Byle Babki” z Łąkorza, „Złoty Krąg” z Bobrowa, „Wszyscy Razem” z Brzozia oraz „Pokrzydowianki” z Pokrzydowa.
Kolęda jest częścią naszej tradycji i kultury chrześcijańskiej. Kultywowanie spotkań kolędowych jest zatem wyrazem naszej tożsamości, przywiązania do historii chrześcijaństwa. Kolędy zaprezentowanie podczas przeglądu w Pokrzydowie były dobrze nam znane, często śpiewane w okresie świąt Bożego Narodzenia czy Trzech Króli. Sztuką było jednak „poszperanie” w starych książeczkach do nabożeństwa, gdzie „schowały się” kolędy rzadko grane przez organistów w kościele. Przypomnienie tego bogactwa to zasługa zarówno organizatorów przeglądu w Pokrzydowie, jak i zespołów przygotowujących program.
Spójrzmy do starego modlitewnika pt. „Zbiór najwięcej u nas używanych pieśni kościelnych” zestawił do pobożnego użytku w kościele i w domu X. F. Odrowski, pleban w Nawrze. Wydano nakładem S. Buszczyńskiego. Toruń. Imprimatur. Pelplini, die 26 Maji 1902. Pomińmy fakt, iż to egzemplarz zabytkowy. Rzecz bardziej istotna – może on być inspiracją dla organizatorów kolejnej edycji festiwalu w Pokrzydowie. Myślę, że w tym gronie powinno się wymienić wszystkich mieszkańców wsi Pokrzydowo, z Barbara Kopańską na czele, z sołtyską Małgorzatą Lubczyńską, Magdaleną Golubską – jako wójt reprezentującą całą gminę Zbiczno, Angelikę Nagórską – współtwórczyni statuetek „Anioły” tuszem malowane. Niech to pierwsze wydarzenie – pierwszy przegląd, festiwal kolęd – zachęci wykonawców do kolejnych inicjatyw.
Fot. Uczestników przeglądu przywitały gospodynie „Pokrzydowianki” z akordeonistą.
- Mamy szczególny powód, by trafić do historii – mówi ks. Wojciech Dembek, proboszcz parafii w Pokrzydowie. - Przypomnę, że od czasu gdy zakonnik Franciszek, późniejszy święty, pokazał światu pierwszą szopkę bożonarodzeniową, minęło 800 lat. My dziś mamy tu, na Pojezierzu Brodnickim, pierwszy festiwal „Piękno kolęd”. Piękne zestawienie.
Organizatorem melodyjnego kolędowania był zespół „Pokrzydowianki”, a także wójt gminy Zbiczno Magdalena Golubska, Powiat Brodnicki, GOKiS Zbiczno, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Pokrzydowo i Okolic, KGW Pokrzydowo, Firma „Babalscy” oraz Sołectwo Pokrzydowo.
- Celem festiwalu jest przekazywanie tradycji bożonarodzeniowych, integracja międzypokoleniowa, aktywizacja seniorów i osób niepełnosprawnych – mówi Barbara Kopańska z zespołu organizatorów.
Wśród gości byli m.in. poseł na Sejm Zbigniew Sosnowski, starosta brodnicki Piotr Boiński, wójt gminy Zbiczno Magdalena Golubska, proboszcz parafii w Pokrzydowie ks. Wojciech Dembek.
Po koncercie, wręczeniu pamiątkowych statuetek Aniołów malowanych tuszami, wszystkich uczestników zaproszono do świetlicy wiejskiej na pyszny obiadek.
Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Napisz komentarz
Komentarze