Nieustannie przypominamy, ostrzegamy, prosimy o refleksję. Nigdy nie jest za późno!
Tomasz Tadeusz Koncewicz, profesor prawa, Uniwersytet Gdański: - W latach 2015-23 nastąpiła niekonstytucyjna zmiana profilu państwa. Jesteśmy bez Sądu Najwyższego, Trybunału Konstytucyjnego, niezależnej prokuratury. Jesteśmy jedynym państwem w Unii Europejskiej, którego dwie najwyższe instytucje sądowe zostały uznane za niespełniające standardów europejskich! To, że przez osiem lat PiS rozmontowywał konstytucję, instytucje i mechanizmy, które chronią obywatela, wiemy. Ale oni to rozmontowywali z pogardą – dla prawa, ludzi prawa, organów państwa, obywateli...
Stanisław Mancewicz, publicysta: - Ktoś powie, że Brytyjczycy, rezolutnie zwani w Polsce Wyspiarzami, mają naturalną i odwieczną zdolność w kreacji sztuki śmieszności. Że to oni są w tym niedościgłymi mistrzami. Trudno się sprzeciwić ale jednego owym Wyspiarzom brakuje, a jest to wyprowadzenie absurdu ze świata sztuki, z teatru, z kina, telewizji, z kart literatury i wniesienie go triumfalnie do życia codziennego. Do realu. Do parlamentaryzmu, do nauk politycznych, do instytucji państwa i jego urzędów. Do wyznaczania na najwyższe funkcje w państwie ludzi, których jedyną kompetencją jest absurdalna pomysłowość. Jest to naprawdę szokująca osobność tle panstw nie tylko europejskich, ale wszystkich ludów tak licznie zamieszkujących trzecią planetę Układu Słonecznego.
Aleksander Smolar, politolog, socjolog, w czasach PRL działacz opozycji demokratycznej: - Rozliczenie PiS musi być ujęte w ramy prawa. Wiadomo, że winni przestępstw powinni ponieść odpowiedzialność karną, być może uda się postawić przed Trybunałem Stanu Morawieckiego, Glapińskiego, Ziobrę, Sasina...W demokracji najważniejsze rozliczenie dokonują się w debacie publicznej(...), w konsekwencji w wyborach. W ten sposób można odebrać, a przynajmniej osłabić legitymację PiS do sprawowania władzy w oczach społeczeństwa.
Donald Tusk, premier RP w expose': - Chcę, żebyśmy pamiętali o wszystkich bez wyjątku ofiarach przemocy, propagandy, nienawiści, konfliktu po to, aby dzień 15 października (…) był początkiem odrodzenia też tego ducha autentycznej solidarności i poszanowania praw wspólnoty, w której ludzie się różnią. Przecież mieliśmy, mamy i mieć będziemy różne poglądy na wiele spraw, ale chcemy być wspólnotą i temu będzie służyła przede wszystkim praca nowego rządu.
Paweł Musiałek, prezes chadeckiego Klubu Jagiellońskiego, politolog: - Nie ma dziś żadnych sygnałów, że PiS wyciągnął wnioski z porażki. Kilka powyborczych ocen Kaczyńskiego klarownie wskazuje, że na obecnym etapie refleksji wygrała koncepcja przeczekania aż wróci polityczna koniunktura. Być może dopiero kolejne porażki w przyszłorocznych wyborach - samorządowych, a następnie europejskich – uświadomią środowisku, że problemem PiS nie były błędy taktyczne, ale kwestie fundamentalne.
Michal Hvorecky', pisarz słowacki: - Ponad połowa Słowaków uważa, że rządy autorytarne byłyby lepsze niż demokratyczne. 34 lata po Aksamitnej Rewolucji to dość przerażające.(...)Moje pokolenie miało szczęście, byliśmy nastolatkami, gdy rozegrała się Aksamitna Rewolucja, dorośliśmy i żyliśmy w wolnym świecie. Nie zrezygnuję z tego. Ale też nie traktuję tej wolności jako danej raz na zawsze, bo pamiętam moje dzieciństwo w totalitarnym państwie. Wiem jaka to różnica. I wiem, że o wolność trzeba walczyć.
Michał Kołodziejczak wiceminister rolnictwa: - Polska nie powinna przeciwstawiać się akcesji Ukrainy do UE, ale będzie to proces długofalowy, a Polska i Unia Europejska powinny się do tego przygotować.
Prof. Andrzej Zoll, prawnik, były prezes Trybunału Konstytucyjnego: Uważam, że aby szybciej doprowadzić do zmiany Krajowej Rady Sądownictwa, należałoby porozmawiać z prezydentem i zawrzeć pewien kompromis. Polegałby on na tym, by nie ruszać neosędziów powołanych przez prezydenta, zacząć ich traktować jak sędziów, ale poddać weryfikacji. Osoby niegodne sprawowania tej funkcji, mogłyby być usunięte z sądownictwa w drodze postępowania dyscyplinarnego.
Oprac. (bd)
Napisz komentarz
Komentarze