Pierwszoklasiści kolejnego rocznika Szkoły Branżowej I stopnia w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy uzyskali miano uczniów rzemiosła. Ceremonia pasowania szablą Kilińskiego przez starszego brodnickiego Cechu Rzemiosł Różnych Jana Lewandowskiego oraz Piotra Hadrysiaka, wiceprezesa Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, odbyła się w hali sportowej szkoły przy ul. Karbowskiej.
Uroczystość od lat jest wspólnym przedsięwzięciem CKZiU oraz Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy. W tym roku, podobnie jak w poprzednich, miała niezwykle uroczysty przebieg, a obserwowali ją specjalni honorowi goście wraz z rodzicami pasowanych, członkami cechu, regionalnej izby rzemiosła i lokalnymi pracodawcami. Na ceremonii nie zabrakło też przedstawicieli Powiatu Brodnickiego. Wśród gości byli przewodniczący Rady Powiatu Roman Pytlasiński oraz wicestarosta Stanisław Kosakowski.
- Życzę wam, żebyście z przekazanych umiejętności i wartości przez swoich mistrzów wykorzystali to, co najlepsze - powiedział do bohaterów uroczystości wiceprzewodniczący Zarządu Powiatu w Brodnicy. - Życzę też żebyście trafili w swoje zainteresowania, bo jak się wykonuje zawód, który się kocha, to praca w tym zawodzie nie męczy, wraca się z pracy szczęśliwym, a jak jeszcze za to zapłacą, to spełniają się marzenia - dodał wicestarosta Kosakowski.
Pasowanie na uczniów rzemiosła stało się piękną tradycją CKZiU. Istotą tej ceremonii jest przyjęcie pierwszoklasistów w poczet uczniów rzemiosła, ale jest to również doskonała okazja do pokazania wartości pracy, podkreślenia rangi szkół, które wspólnie z pracodawcami przygotowują młodzież do wykonywania zawodu.
- Pamiętajcie - zwrócił się do uczniów dyrektor CKZiU Jacek Gniadkowski - że wspólnota zawodowa to nie tylko przywilej, ale także obowiązek nieustannego dbania o dobre imię firmy, w której pracujecie, a także szkoły, w której się uczycie.
Przed pasowaniem reprezentanci klas złożyli ślubowanie na sztandar Cechu Rzemiosł Różnych w Brodnicy. Po nim nastąpiła najważniejsza część uroczystości, czyli pasowanie na ucznia rzemiosła. Wszyscy uczniowie dostąpili zaszczytu pasowania Szablą Kilińskiego, czyli najwyższym honorowym odznaczeniem rzemieślniczym, odebrali też legitymacje ucznia-rzemieślnika. Uroczystość zakończył program artystyczny.
pm, fot. P. Majchrzak
Napisz komentarz
Komentarze