Imiona jak moda – nadchodzą, przemijają, trzymają się mocno. Ta teza nie dotyczy jedynie naszego, małego świata – Brodnicy czy okolicy – jest trendem ogólnoświatowym.
Gdy zapytałem w brodnickim Urzędzie Stanu Cywilnego o najbardziej aktualne informacje w wyborze imion, usłyszałem, że jest tak, jak w Polsce, w Europie, na świecie. Dominuje aktualnie Zofia wśród dziewcząt i Nikodem wśród chłopców. Ciekawa rzecz – rodzice, nadający imię, ulegając modzie bardzo rzadko argumentują, podają okoliczności, sytuacje, przyczyny, które wybór taki ułatwiają. Najczęściej słyszymy: fajne, ładne, znane, rozpoznawalne, takie typowo polskie. Z tego wniosek nieoczekiwany i niepoważny: wszystkie imiona są typowo polskie???
Zostańmy przy Zofii, sięgnijmy do źródeł: Zofia jest pochodzenia greckiego i oznacza mądrość, a któż nie chce mieć mądrego dzieciaka? Nadto – z całą pewnością jest to imię żeńskie, ale w niektórych krajach są też męskie odpowiedniki, przykładowo w Bułgarii – Sofko, w Danii i Norwegii – Sofus. Ale to nie wszystko co Zofii dotyczy!
W aktach USC pojawia się także Zosia! Jak wszystkie inne zdrobnienia tak i Zosia kojarzy się nam z małą dziewczynką z warkoczykami, kokardkami, która zjeżdża sobie na saneczkach (akurat mamy jesienną zimę). Zosia – to dziś imię uprawnione, zarejestrowane i nie związane bynajmniej z wiekiem. Może być to, przykładowo, pani profesor, pani mecenas, pani dyrektor, pani prezes czy pani sąsiadka...
Dodajmy, że zdrobnienie od Zofia i Zosia to Zosieńka, Zośka, Zolka i tych imion już nie zarejestrujemy.
Zosia ma także przyjaciół z tej samej półki – są nimi Jaś, Janek, Hania, inni.
- Zatrzymajmy się na chwilę przy Hani – proponuje Mariola Kamińska, kierownik brodnickiego USC. - Hania, to nie nowość ostatnich lat. W aktach sprzed ponad osiemdziesięciu lat znalazłam zarejestrowane imię Hania! Nie Hanna, co wówczas mogło być oczywiste, tylko Hania. Jeśli chodzi o zdrobnienia zarejestrowany może być, oprócz Jana, Jaś, ale już nie Jasiek.
Ciekawostek jest wiele, a praca w USC okazuje się być barwną, dynamiczną, niepowtarzalną. Przypominamy sobie czas, gdy w modzie były takie imiona jak Andżelika, Żaneta, Żaklin, Dżek. I był przepis, żeby rejestrować według polskiego brzmienia, zapis fonetyczny. Dziś obowiązuje forma oryginalna, a więc Angelika, Jeanette, Jeacqueline, Jack. Podobnie z niemieckim spolszczonym Ginterem. Piszemy zgodnie z niemiecką pisownią: Günter (umlaut)
- Bywa, że w naszej pracy, szczególnie w relacjach międzynarodowych, kontaktujemy się z ambasadami, konsulatami, także z tłumaczami – mówi Mariola Kamińska. - Ciekawie jest szczególnie z Azjatami. I z dziećmi, i z dorosłymi. W takich sytuacjach tłumacz jest wręcz niezbędny.
Zachowanie pisowni, znaki diakrytyczne (ś, ć, ń), rozmaite rozbieżności, kolejne atrakcje. Załóżmy, że przychodzi do USC interesant z jednego z krajów arabskich, rejestruje siebie i żonę. Tylko którą żonę, bo może mieć trzy, albo i więcej. Skąd wiadomo, że chce rejestrować tę jedną, jedyną...
Na koniec proponuję istotne dane statystyczne z brodnickiego USC, dotyczące miasta i gminy Brodnica:
Najbardziej popularne imiona męskie w 2023 r. to
Nikodem – 19
Aleksander – 16
Leon – 16
Mikołaj – 13
Ignacy – 12
Najbardziej popularne imiona żeńskie w 2023 to:
1. Zofia – 20
2. Maja – 17
3. Zuzanna – 15
4. Oliwia – 13
5. Hanna – 12
Imiona zdarzające się w pojedynczych przypadkach w 2023 r.
Ilan, Mark, Olaf, Leo, Matwij, Zahar, Timofiej oraz Mia, Amanda, Marietta. Matylda, Kira, Zoja, Nastia
Tekst i fot. Bogumił Drogorób
Napisz komentarz
Komentarze